Nejen s bolestmi hlavy a migrénou si čínská medicína poradí lépe než běžná analgetika, tvrdí odbornice

(ROZHOVOR) Tradiční čínská medicína je dnes vyhledávanou alternativou k medicíně západní. Na rozdíl od ní nahlíží na člověka komplexně a spíše než na důsledky se snaží zaměřit na příčiny zdravotních problémů. Pro koho je tradiční čínská medicína vhodná? Jaké má limity? A co všechno lze vyčíst z jazyka? Do sféry, k níž někteří klasičtí lékaři přistupují se značnou skepsí, dává nahlédnout spolumajitelka kliniky China Care, Adéla Grossová.

Když se řekne tradiční čínská medicína, mnozí si nejspíš vybaví akupunkturu. To by byl ale značně zúžený pohled, jaké další metody léčby jsou nejčastěji aplikovány?

Tradiční čínská medicína stojí na pěti pilířích – vedle zmiňované akupunktury je to fytoterapie (léčebné využití bylin), dietetika (propracovaný způsob stravování), cvičení čchi-kung (cvičení pro zachování tzv. „vitální energie“) a masáže tuina (tyto masáže pracují se systémem akupunkturních bodů a drah).

Lze postupy čínské medicíny aplikovat na každého?

Tradiční čínská medicína tu je opravdu pro každého, a to zejména proto, jak pracuje – dívá se na člověka jako na celek, neodděluje jednotlivé stránky zdraví. A hlavně – jde ke kořenům problémů, řeší příčiny onemocnění, ne pouze následky. Velikou roli tradiční čínské medicíny vidím v oblasti prevence. Všechno na světě by mělo být v ideálním případě v rovnováze. Vztaženo na zdraví člověka to znamená, že kde je rovnováha, tam není nemoc.

Existují nějaké limity čínské medicíny?

Stejně jako má své limity medicína západní, má je i ta tradiční čínská. Neumí řešit např. potíže akutního charakteru, které náleží lékařům urgentní medicíny, kdy je člověk v ohrožení života. Naproti tomu ale umí pomoci s akutními problémy, jako jsou migrény, problémy pohybového aparátu či jiné úporné bolesti.

Tradiční čínská medicína také neumí vyléčit nádorová onemocnění. Nepomůže ani tam, kde je operace jediným řešením (např. zánět slepého střeva). Umí ale velmi dobře pomoci v následné léčbě, pomůže urychlit regeneraci organismu a vrátit ho po těžké nemoci zpět do rovnováhy.

"Jsou dny, kdy propadám zoufalství." Příběhy Čechů, kteří kvůli koronaviru zůstali tisíce kilometrů od svých nejbližších3. 4. 2020

Dalo by se říci, že ideální stav by byla kombinace medicíny západní s tou tradiční čínskou, nezřídka se ale lékaři na „alternativy“ přírodního typu moc nadšeně netváří. Narážíte někdy u svých klientů na podobné problémy (že je lékaři od čínské medicíny zrazují)?

Je to přesně tak, jak naznačujete – ideální by bylo, aby spolu odborníci obou „odvětví“ medicíny spolupracovali právě z důvodů, které jsem již zmínila – každý je dobrý v nějaké oblasti, tak proč si nevybrat toho nejlepšího?

Někteří lékaři moderní medicíny jsou přímo proti vyhledávání alternativ ke klasické západní léčbě, jiní už tak vyhranění ve svém názoru nejsou. Najdeme ale i lékaře, kteří nejenže tradiční čínskou medicínu podporují, ale dokonce ji i sami praktikují. To je za mě ideální stav.

Na rozdíl od západní medicíny ta východní, včetně tradiční čínské, spíše volí holistický (tedy komplexní) přístup k člověku. Jak tedy v rámci čínské medicíny vypadá diagnostika konkrétního problému?

Tradiční čínská medicína je celostní medicínou, zkoumá souvislosti mezi fyzickými projevy a psychikou a také mezi různými částmi těla a orgány navzájem. Terapeut při vstupní diagnostice klade klientovi velké množství nejrůznějších otázek týkajících se nejen jeho zdraví, ale také celkového životního stylu. Tradiční čínská medicína je postavena na pěti elementech (dřevo, oheň, země, kov a voda) a lidské tělo také symbolicky rozděluje na 5 oblastí, kde každá má hlavní orgán (játra, srdce, slezina, plíce a ledviny). Ke každému elementu patří také emoce (hněv, radost, přemítání, smutek a strach), vjem, chuť, barva, roční období atd. Dotazy terapeuta jsou tedy z těchto pěti oblastí a jejich propojení. Dotazy mohou znít: Jak spíte? Budíte se? Usínáte bez problémů? Netrápí vás neustálé přemýšlení? Potíte se? Kde a za jakých okolností? Bolí vás kolena? Jak – tupě, nebo bodavě?

Dalším diagnostickým postupem je zjištění pulzu z obou zápěstí. Terapeut však pulz neměří jako lékaři, tedy že by počítal počet pulzů, ale zjišťuje, zda je pulz silný, slabý, nitkovitý, na povrchu nebo hlouběji atd. Pulz terapeut odebírá třemi prsty na zápěstích obou rukou, to je celkem šest bodů pro 5 základních orgánů s tím, že ledviny mají body dva, neboť se jedná o párový orgán.

Terapeut se také dívá na náš jazyk a sleduje jeho barvu a případné změny.

Ze všech těchto metod terapeut stanoví tzv. obrazy klienta, naším jazykem řečeno se jedná o diagnózy. Poté může klientovi navrhnout další postup, tedy jak dostat jeho tělo opět do rovnováhy.

Co vše lze vyčíst zrovna z jazyka?

Náš jazyk bychom mohli rozdělit na jednotlivé oblasti odpovídající opět základním pěti orgánům. Na špičce jazyka se zrcadlí naše srdce, budeme-li postupovat dále ke kořeni jazyka, uvidíme plíce, slezinu a úplně vzadu ledviny. Po obou stranách jazyka se ukazují játra. Jazyk by měl být v ideálním případě narůžovělý a neměl by vykazovat žádné změny, jakými jsou například rýhy, otisky zubů, tečky, červené mapy, výrazný bílý povlak apod. Právě z těchto změn v jednotlivých oblastech jazyka lze usuzovat na potíže spojené s konkrétním orgánem. Například když je jazyk bledý, signalizuje to únavu. Zkušený terapeut podle stavu jazyka pozná, zda v sobě člověk nemá přílišnou vlhkost, chlad apod. Dokáže také poznat, když na člověka tzv. „něco leze“.

Jazyk terapeut prohlíží při každé opakované návštěvě, aby vyhodnotil, jak zahájená léčba zabírá, zda se nepřidal jiný problém apod.

Jedním ze stavebních kamenů čínské medicíny je také změna životního stylu, který se dle mnoha studií systematicky zhoršuje. Projevuje se to nějak i na vaší klientele?

Pravdou je, že nejvíce se na zdravotním stavu člověka podepisuje současný zrychlený životní styl. Lidé jsou hnáni k enormním výkonům, jsou pod permanentním stresem, a to s sebou nese onemocnění, která jsou čím dál častější. V oblasti fyzické schránky člověka jde o bolesti zad a kloubů, obezitu, vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cukru v krvi, u žen potíže s menstruačním cyklem a téměř každý je velmi unavený až vyčerpaný. Vedle toho jsou lidé vynervovaní, bojí se, aby obstáli, a z toho pramení různé úzkosti či deprese. A nesmím opomenout fakt, že se lidé málo hýbou.

Snad v souladu se všemi vámi vyjmenovanými problémy nabízíte také trojici balíčků – jeden zaměřený na boj se stresem, druhý na boj s únavou a třetí se týká řešení bolestí. Který z nich je aktuálně nejpopulárnější a proč myslíte, že tomu tak je?

Balíčky jsou takto rozdělené proto, že každý člověk potřebuje primárně řešit něco jiného, tedy nejvíce ho trápí právě jedna ze zmíněných oblastí. Nicméně každý jsme jiný, každý člověk je unikát, proto ke každému přistupujeme individuálně a daný balíček přizpůsobujeme právě jemu. Nemohu tedy říci, že by se jeden balíček prodával více než jiný. Zjednodušeně řečeno všichni řeší jak stres, tak únavu či bolest, ale pro každého je největší prioritou právě jedna z těchto oblastí.

Stala se úspěšnou modelkou i přes to, že trpí Downovým syndromem22. 5. 2020

Účinky západních léků jsou obvykle docela rychlé – na bolest hlavy všichni ochotně polykají růžový zázrak ibuprofen. Jak rychle dokáže zabrat čínská medicína třeba právě na bolest hlavy? (Nebo se spíše snaží vzniku bolestí systematicky předcházet?)

Tady bych ráda podotkla, že například proti bolesti má ibuprofen velkého konkurenta právě v tradiční čínské medicíně. Pokud máte možnost zajít za svým terapeutem, dokáže vás například akupunkturou nebo masáží bolesti rychle zbavit. Nesmím zapomenout také na čínské byliny a medicinální houby, které umí od bolesti ulevit.

A protože tradiční čínská medicína řeší příčiny potíží, tak bolestem vlastně předchází. Často se na nás klienti obrací s migrénami, jsou zoufalí, že jim nic nepomáhá. A překvapeně zjišťují, že problémy ustupují již za poměrně krátkou dobu.  

V Česku jsou poměrně populární také rozličné bylinkárny – ovšem obvykle pracují s bylinami českými/evropskými. Nakolik se účinky liší od těch čínských? Jsou-li nezaměnitelné, lze je alespoň doplňovat?

To by bylo téma spíše na nějaký seminář. České bylinky jsou úžasné a umí řešit mnohé obtíže, stejně tak ty čínské. Čínská medicína má tradici dlouhou několik tisíc let, bylinné směsi jsou založeny na původních receptech, které se jen mírně modifikují vzhledem k časovému vývoji.

Různě kombinovat či doplňovat se jistě různé byliny mohou, ale vždy bych se nejprve poradila se zkušeným terapeutem, který ví, jak se byliny navzájem ovlivňují, aby si člověk spíše neuškodil.

Zdroj: AG/China Care