Sapiosexuálové: když na vzhledu nezáleží a sexy je „mozek“

Vzrušení a sexuální přitažlivost v nás může budit mnohé – pevný zadek, velká prsa, břišní six pack. Někdo může „ujíždět“ na výrazných očích, konkrétní barvě vlasů. A pak jsou tu lidé, které vzrušuje inteligence. Sapiosexuálové.

Vzrušující debata o anglické literatuře….

Výběr protějšku je nesporně výsledkem aplikování určitých kritérií, ale do jisté míry také náhody a tolerance. Volba toho/té pravé/ho se však nutně nemusí odvíjet od kvality muskulatury, velikosti poprsí, barvy vlasů či očí. Pomineme-li osobnost (kterou by zároveň bylo možné označit za aspekt nejdůležitější), mohou se najít i tací, které vzrušuje třeba sláva či majetek partnera/ky. Ovšem ani to nic neznamená pro tzv. sapiosexuály, lidi, které vzrušuje v Česku tak populární „sexy mozek“, tedy inteligence.

Je (snad) po krizi a v LUI měníme koncept. Co přesně měníme a proč?24. 5. 2020

Zatímco „sapiosexualita“ začala do online prostředí hojněji pronikat kolem roku 2013, autorem termínu je údajně bloger Darren Stalder, který jej poprvé použil již v roce 1998. O pár let později pak dokonce vznikl web určený sapiosexuálům, kteří se touží seznámit s podobně chytrým protějškem.

Definice sapiosexuála potom přesně zní „člověk sexuálně přitahovaný k vysoce inteligentním lidem“, kdy je však třeba dodat, že sám sapiosexuál nutně nemusí být žádný Einstein. Přesto by sapiosexuál prostě a jednoduše nešel na schůzku s někým, koho nepovažuje za chytrého. I sapiosexuál samozřejmě reaguje na fyzický typ protějšku, ale mluvit o nějaké vzájemné chemii se prý v tomto případě nedá. „Když slyším muže, jak odborně popisuje nějaký vědecký problém, okamžitě reaguju třeba jako někdo, komu jeho partner líbá krk,“ upřesňuje Kelsey Stiegman, která se za sapiosexuálku považuje.

Pokud tedy zjistíte, že vaší představou žhavého večera je partnerské posezení nad křížovkami nebo diskuse o anglické literatuře, může se sapiosexualita týkat i vás. Ovšem i sapiosexualita má svá úskalí. Protože za nejpřitažlivější sapiosexuálové považují mozek, nezřídka jim trvá, než si s někým vytvoří skutečné partnerské – romantické spojení. Kromě toho jsou samozřejmě do jisté míry přitahováni i klasickými fyzickými aspekty, tedy i sapiosexuál má „svůj typ“. Mohou to být vysocí blonďáci, nebo i malí zrzci. Přesto pokud nemají diplom alespoň z jedné univerzity, k ničemu intimnějšímu asi nedojde.

Masturbace jako lék na přebytečný stres a podporu imunity7. 4. 2020

Sexuální orientace: sapiosexuál?

Nová terminologie pronikla také do světa online seznamování se. New York Times pak píší, že „již v roce 2014 se sapiosexuál stal další oblíbenou možností v seznamu sexuálních orientací užívaných na online seznamkách“. Není tedy divu, že dokonce vznikla i specifická seznamovací aplikace Sapio, která byla navržena pro „inteligentní randění“. Bez ohledu na to, nakolik je tento nový typ „sexuality“ populární, kritici tvrdí, že se jedná spíše o výstřelek, který staví na předsudcích a diskriminaci. Podle jiných je sapiosexualita více méně výmluvou, když lidi nebaví neustálé srovnávání v oblasti vzhledu, a tak se jim „sexy mozek“ prostě hodí do krámu.

S tím většinou souhlasí i psychologové – ostatně, přitažlivost k protějšku je vždy výsledkem určité kombinace vlastností, které nakonec danou dvojici spojí. Sapiosexuálové tak sice mohou inteligenci považovat pro výběr za nejdůležitější, ovšem přesto budou zohledňovat i další aspekty osobnosti daného člověka. Nahlížet však na „přitažlivost k mozku“ jako na sexuální orientaci je podobně hloupé, jako kdyby někdo tvrdil, že jej přitahují jen bohatí lidé (a to bez ohledu na to, jak moc je jejich mozek sexy…)

Zdroj: nytimes.com, theguardian.com