I vysávání může být díky moderním flexibilním přístrojům doslova radost. Jaká cesta k dnešním vysavačům vedla?

Nejen žehlení se řadí na přední příčky nejvíce nenáviděných domácích prací. Pro mnohé je totiž jednou z klasických nočních můr i vysávání. To však radikálně mění nový flexibilní vysavač, který se bez jakékoliv námahy dostane i na ta nejnepřístupnější místa ve vaší domácnosti. Úklid se tak pro vás rázem stane radostí (a to nemusíte být ani Monica z Přátel).

Historie vysávání sahá až do roku 1860, přes poměrně nepraktická řešení lidstvo dospělo až k přístrojům, které dokáží téměř zázraky, bezdrátový vysavač Rowenta Air Force Flex 560 je toho důkazem. Enormně velké přístroje, které ani nebylo možné dostat do budovy, se proměnily ve flexibilní pomocníky, bez kterých si chod domácnosti ani nedokážeme představit.

Dovolená v plném proudu aneb Kam cestují známé české osobnosti a influenceři jako Tereza Mašková, Maxim Habanec, David Pártl a další?14. 7. 2020

Na počátku bylo vdechování vzduchu přes kapesník…

Vysávání je aktivita, do které se málokdo pouští skutečně s chutí. Aby ne, pověst nesnadné činnosti si s sebou nese i historicky. Některé z prvních vysavačů totiž potřebovaly k obsluze dokonce dva lidi, první – ručně poháněný vysavač –  pak spatřil světlo světa již v roce 1860. A první vysavač poháněný strojem byl tak velký, že musel být přepravován na koňském povozu (navíc prach nesál, ale pouze "odhazoval" do nádoby). 

K automatizovanému úklidu z pohledu dnešní doby obecně vedla docela klikatá cesta – klasickému vysavači předcházelo užití tzv. zametačů koberců, ještě dříve lidé na koberce sypali čajové lístky, jelikož věřili, že na povrch vytáhnou prach, který bude možné snáze zamést. I k samotnému vynálezu dodnes využívaného vakuového principu vysávání se pojí poměrně zdařilá historka. Na nápad užít při vysávání vakuum přišel Hubert Cecil Booth tak, že v restauraci položil na křeslo kapesník, přes který prudce vdechoval – na kapesníku se shromáždil prach, a tak Booth dospěl k názoru, že tento mechanismus využije právě pro vysávání. Ačkoliv Boothův první vakuový vysavač byl tak velký, že se nevešel do budovy, a jeho trubky do ní musely být zavedeny okny, stala se tato teze nejen základem pro vynález dnešních vysavačů užívaných v domácnostech, ale také pro vysavače centrální. 

Hoover a Lux

Pro samotný vysavač se také vžilo pár označení, která se přímo pojí s jejich výrobci. Kdybyste vysavač sháněli v USA, ptejte se po tzv. „hooveru“. Právě Henry Hoover totiž v Americe koupil práva na výrobu a prodej původního vynálezu J. M. Spanglera, přenosného vysavače poháněného motorem. A proč se dodnes v souvislosti s vysáváním můžeme setkat s termínem „luxovat“? První vysavač na tzv. kovových saních vyrobila v roce 1921 švédská společnost Electrolux, a to pod názvem Lux V. Název tak zlidověl, že se nakonec stal i základem pro označení samotné činnosti…

Vysavač 21. století

To dnešní moderní vysavače již kromě prachu a dalších nečistot zvládají vysávat i kapaliny a staly se nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Ne každý vysavač však nabízí takový komfort užití, abyste po zdolání celého bytu nebyli zralí na návštěvu maséra. Zářnou výjimkou je bezdrátový vysavač Rowenta Air Force Flex 560, který disponuje flexibilní násadou, díky níž se při úklidu bez námahy dostanete i na ta nejnepřístupnější místa a do těch nejtemnějších zákoutí.

Bezdrátový vysavač Rowenta Air Force Flex 560 lze sestavit hned do dvou podob, v případě klasického vysávání můžete užít flexibilní tyčovou násadu s funkčním kloubem, díky němuž vysajete i pod těmi nejnižšími profily nábytku. Pro rychlé vysátí např. drobečků ze sedačky pak vysavač nabízí i variantu lehkého ručního vysavače – ten vznikne snadným odejmutím od tyčové násady. Díky výkonu 100 Airwattů tomuto vysavači neunikne skutečně žádná nečistota, k čemuž přispěje také úzkoprofilová hlavice s osvětlením LED, které odhalí prach v každém skrytém zákoutí vašeho domova.

Golf je jedna z mála sportovních oblastí, která je připravena pro otevřené gaye15. 9. 2020

Lithium-iontová baterie umožňuje provoz vysávání až 35 minut bez nabití, samotné dobíjení vysavače trvá pouze 3 hodiny. Vysavač Rowenta Air Force Flex 560 je navíc vybaven sadou různorodých hubic a kartáčů pro úklid jakékoliv povrchu a snadno si tak poradí jak s parketami, tak i koberci, dlaždicemi a čalouněním. Díky nízké hmotnosti (3 kg) navíc vysávání rozhodně není žádnou námahou a úklid se tak – na rozdíl od užití historických vysavačů, pro jejichž obsluhu byl nezřídka potřeba celý tým lidí – stane činností prakticky pro každého.

Zdroj: EV/Rowenta Advertorial