Koktejly pro letošní léto: Domácí suroviny, vinné "spritzy" i míchaná piva!

Koktejly pro letošní léto: Domácí suroviny, vinné "spritzy" i míchaná piva!

Každá oblast má své módní trendy. Netýká se to zdaleka jen oblečení či designu, každý rok přicházejí nové a nové trendy, co pít. A to se týká i oblíbených letních koktejlů. Podívejte se, s jakými drinky a trendy se letos v létě pravděpodobně setkáte za barem i na plážovém lehátku.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
21. 6. 2019

Tak schválně, jaké trendy v koktejlech si pamatujete? Jednu chvíli to vypadalo, že všichni pijí mojita s nejrůznějšími příchutěmi. Přibližně před třemi lety zase do českých barů jako uragán vtrhl vinný sladký koktejlík Aperol Spritz a zdá se, že se oblibě bude těšit i nadále.

<Path> Ochucená piva si dopřávaly i jeptišky, dnes jsou celosvětovým trhákemZdroj: Heineken

Jak to tedy vypadá letos? Inu, zdá se, že spritzy stále většině lidí chutnají. Klasickému Aperol Spritzu se ovšem zrodilo několik konkurentů. Prvním z nich je Hugo. Neznáte ho? Pravděpodobně se s ním letos seznámíte. Jedná se o koktejl na základě šumivého vína, tentokrát ovšem s bezinkovou šťávou a mátou. V letním vedru krásně osvěží. Jen pozor, aby toho osvěžování nebylo až moc. Všichni známe dobře tu rovnici, která zní koktejl + koktejl + koktejl + vedro rovná se podlaha.

Long drinky na vinném základě jsou populární, ne každý ale fandí bublinkám ve vínu. I to ale jde snadno obejít. Osvěžující spritz se dá namíchat i z Viney či jiné vinné limonády, sody a Fernetu. Podle toho, jak „ostré“ drinky vám vyhovují, můžete sáhnout buď po klasickém Fernetu Stock či po jemnější citrusové variantě.

Podle serveru Refinery29 se také do módy vrací oblíbený kávový drink jménem Espresso Martini. Skutečné martini v něm nehledejte, jedná se o směs kávového likéru, espressa, cukrového či medového sirupu. Klasické se podává s vodkou, ovšem existuje mnoho variant pro ty, kteří preferují jiné alkoholové základy. Takže proč si oblíbený drink neozvláštnit třeba tequillou a Baileys, karibským rumem – anebo třeba právě Fernetem? S každým základem chutná koktejl trochu jinak, místa pro experimentování je mnoho.

Trendy se ale netýkají jen primárních alkoholických ingrediencí. Kdo nestrávil posledních pět let zalezlý pod kamenem, ten si musel všimnout vlny zájmu o vše lokální, přírodní a udržitelné. Tato vlna se nevyhnula ani koktejlům. Takže se připravte na nejrůznější bylinky a jejich tresti, domácí ovocné sirupy a limonády, či čerstvé ovoce ze zahrádky na ozdobu.

Mimochodem, jednu ingredienci by tu chtělo obzvláště vypíchnout. Jedná se o docela obyčejnou okurku. Není to tak dávno, kdy čeští spotřebitelé zjistili, že nepatří jen do salátu či do láku a v nejrůznějších kavárnách a restauracích si oblíbili okurkové limonády. Teď přichází čas okurkových koktejlů. Okurkové mojito už asi ochutnal leckdo. Ale co třeba takový okurkový Tom Collins nebo Margarita?

Pryč je také doba kdy se pivo pilo samotné, nebo se jím zapíjela opečená klobása. I z piva se dají udělat osvěžující letní drinky. To ví asi každý, kdo navštívil některou z mexických restaurací a ochutnal třeba místní „michelady“ čili koktejly z piva, limetky, chilli a dalších ingrediencí. Výtečná je třeba i klasická Bloody Mary, pokud ji připravíte na pivním základě.

<Path> Máte rádi netradiční pivo? Představujeme vám pět lehkých typů piva ideálních pro letní popíjeníZdroj: Pivníci, Facebook

Zapomenout ale nesmíme ani na nealkoholické koktejly, jejichž obliba stále stoupá. Nemusíte se omezovat jen na klasické dobře známé drinky a jejich „virgin“ variace, zkuste si vzít inspiraci z odstavce o lokálních potravinách a surovinách. Kombinace čerstvého ovoce, ledu a bylinek je pro léto perfektní. Pochutnáte si bez kapky alkoholu (tedy pokud nepoužíváte přezrálé ovoce) a ještě budete mít příležitost vyzkoušet netradiční chutě.

Zdroj: Refinery29, Esquire, Mall, Novinky, NDTV Food

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop