Nový a velmi podivný trend ve světě moderního seznamování a randění: Tindstagramming

Lidí je vážně spousta. Nových trendů v seznamování je také spousta. Jen hezkých vztahů je hodně málo. A nejnovější z trendů ve světě randění tomu rozhodně nepřidá.

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Shutterstock, Flickr, Instagram / 6. 6. 2019

Hry lásky byly vždycky takové šálivé. Lidé se zamilují, stýská se jim po sobě, i když se jen déle zdrží na WC, slibují si lásku navždy popřípadě déle. Pak ale začnou sčítat pondělí, nudit se životem, sebou i partnerem, někteří se cestou naučí i se vzájemně nesnášet nebo jim minimálně každý začne připadat lepší než ten jejich. Až nakonec poslední otázkou k vyřešení zůstane, jestli tetování „Janička forever“ překrýt lebkou, kytkou nebo tribalem.

10. 2. 2020BEAUTY BOY: Moderní muž, který dbá o svou pleť a nebojí se používat make-up

Sociální sítě nám do úkolu najít partnera sice vkládají nové možnosti, ale zároveň nám i házejí pod nohy posud netušené klacíky. Nejnovější negativní trend v seznamování se pak týká těch, kteří mají jak profil na nějaké online seznamce, tak zároveň na Instagramu (obdobně pak třeba i na Facebooku).

Vypadá to asi tak, že projíždíte na seznamce profily a  odswipujete pár profilů doleva (což znamená, že o daného člověka nemáte zájem) a náhle se vám objeví nové upozornění na zprávu na Instagramu. Je to od člověka, který je vám povědomý, ale neznáte ho a ani ho znát nechcete.

Tindstagramming jako moderní stalking

To, co se vám právě děje, je aktuálně velký fenomén ve světě online seznamování zvaný Tindstagramming.

Tindstagramming je, když někoho odmítnete na Tinderu a on se rozhodne vás pronásledovat na Instagramu, píše vám zprávy a všemožně se s vámi snaží spojit,“ popisuje Samantha Burns, což je prominentní vztahová koučka (takže asi něco jako na fotbale, ale koučuje spíš vztahové týmy a utkání).

„Prostě ignorují fakt, že o ně zjevně nemáte zájem, když jste to projevili již na seznamce samé,“ dodává. Podobný fenomén neopanoval pouze Tinder, ale i další seznamky, jako jsou OkCupid, Hinge či Bumble.

8. 1. 2020Čeští podnikatelé investují stamiliony do vědy. Chtějí zastavit rakovinu, ale i další onemocnění

Uvedené chování pak někdy přejde i v jakousi měkčí formu stalkingu, kdy na vás někdo, komu jste dali najevo, že o něj nestojíte, nečeká sice za rohem a neslídí za vámi kolem stadionu, kam si jdete zaběhat, ale slídí za vámi a obtěžuje vás na sociálních sítích.

Odmítli jste někoho na Tinderu? To neznamená, že o něm slyšíte naposledy...

„Je to vnímáno jako obtěžující chování a jisté porušení nepsané dohody, protože jste šli na seznamku právě proto, abyste si vybrali lidi, se kterými zájem bude oboustranný. Rozhodně jste si také nepořídili Instagram na to, aby vás tam pak bombardovali nějací týpci, kterým jste už před tím dali najevo, že o ně nestojíte,“ popisuje Samantha Burns.

Jako primární motiv těch, kteří se dopouštějí tohoto obtěžujícího chování, zřejmě vystupuje touha přeci jen upoutat vaši pozornost a donutit vás znovu zvážit daného člověka jako kandidáta na vstup do vašeho života. Celkově by přitom stačilo respektovat, když někdo říká nebo dává najevo, že prostě ne. Lidová teorie o tom, že „ne“ vlastně spíše znamená „možná ano“, může být v důsledku opravdu nepříjemná a dokonce i nebezpečná.