Symbol léta: žabky. Plážová obuv, která je při běžném nošení podobně riziková jako „tanga“

Pro žabky se v angličtině užívá označení „flip-flops“ – podle zvuku, který při nošení vydávají. Jak ale upozorňují odborníci, spíše by se pro ně hodil název „au-au“ – podle toho, jaké problémy lidem, kteří žabky běžně nosí, hrozí. Proč byste měli žabky odložit přesně v momentě, kdy opustíte pláž či koupaliště?

V prvé řadě – pokud plánujete pobyt na koupališti, u řeky či na pláži u moře, žabky jsou jistě ta nejlepší varianta obuvi, jakou můžete zvolit. Nohy příjemně větrají, žabky můžete bez starostí namočit. Tím však veškeré jejich výhody bohužel končí. Podle názorů mnoha lékařů, ale také zjištění četných studií totiž častější nošení žabek může způsobit celou řadu zdravotních problémů, tzv. plantární fasciitidou (tj. vznik bolestivého šlachovitého útvaru na spodní straně chodidla, resp. v oblasti paty) počínaje, bolestmi zad konče. Stranou však nezůstává ani stránka hygieny a v neposlední řadě ani samotného vzhledu a stylu...

„Syn nechtěl žít v netolerantní společnosti, proto se oběsil na zahradě našeho domu,“ říká Svatava Havlíčková3. 6. 2020

Žabky – nejrizikovější typ obuvi

Podle amerického průzkumu z roku 2012 se více jak tři čtvrtiny populace nad 21 let potýká s různými bolestmi nohou. Ačkoliv samozřejmě neexistuje žádná bota, která by byla „naprosto ideální“, odborníci se shodují, že kdyby měli určit boty, které lidskému zdraví škodí nejvíce, bezkonkurenčně by v této anti-anketě zvítězily právě žabky.

Celý problém pak stojí a padá na tom, že žabky jsou nezřídka vyrobeny z gumy, která je sice skvělá k vodě, noze ale i s ohledem na pouhý jeden pásek, který drží podrážku na noze, neposkytuje adekvátní oporu. Člověk pak dokonce v důsledku mění i způsob chůze – dělá menší kroky a více zatěžuje paty, ale také kotníky, kolena i již zmiňovaná záda.  

„Tanga“ mezi botami

Další problém, který se s žabkami pojí, přímo souvisí s „konstrukcí“ těchto bot. Při chůzi totiž člověk musí nepřirozeně zatínat prsty tak, aby milé žabky zůstaly tam, kde mají – tedy na noze. Vedle poměrně neškodného rizika vzniku puchýřů především mezi palcem a ukazováčkem pak do hry vstupuje také riziko vzniku zánětu šlach.  

A když už využíváme onu paralelu mezi žabkami a spodním prádlem, resp. kalhotkami „tanga“,  opomenout nelze ani stránku hygieny. Jelikož žabky nohu prakticky nijak (kromě podrážky) nechrání, kupí se na nich také nespočet bakterií. Těch se v jednom páru žabek může objevit až kolem 20 000, bakterie stafylokoka či fekální bakterie nevyjímaje.

Koronavirové Velikonoce bez koledování aneb zkuste Živnostnický půst či Zmrtvýchstání s prezidentem9. 4. 2020

Pohodlí vs. Móda

Jelikož si dnes mnozí lidé vybírají obsah svého šatníku i botníku podle aktuálních trendů, ani žabky by neměly uniknout z radaru módních odborníků. Bez ohledu na to, co si o této plážové obuvi prezentované jako „městská móda“ myslíme, praxe již ukázala, že lidé jsou běžně schopni nosit různá „zvěrstva“ – gumovými Crocs botami počínaje a gumovou taškou O-bag konče. Žabky by ale měly rozhodně zůstat jen tam, kam byly primárně určeny. 

„Žabky jsou cenově dostupné, obvykle padnou každému. Podle mého názoru je však jediným místem, kam se v nich hodí jít, pláž,“ konstatuje stylistka a influencerka Caroline Vazzana. Muži (ale i ženy) by dle ní měli dát i pro neformální příležitosti přednost více upravenému vzhledu, a tedy vybírat obuv, která ukazuje také jejich styl, osobnost či kreativitu. Snad pak není ani třeba zdůrazňovat, že bez ohledu na to, zda se chystáte na pláž, nebo do baru na drink, berete-li si otevřenou botu, měly by vaše nohy být upravené a ve 100% kondici.

Zdroj: rd.com, health.com, sharecare.com