Budoucnost mužského vzhledu je vousatá. Vousy mužům prospívají, za zdraví i přitažlivost ale platí "pivní daň"

Trend vousatých mužů se již delší dobu drží v centru pozornosti. A rozhodně zatím nelze čekat, že by jen tak bez povšimnutí zmizel. Ostatně, kromě samotného vzhledu „upraveného zálesáka“ mají mužské vousy mnoho dalších benefitů, na nichž se shodli již i rozliční vědci. Vousy prostě a jednoduše prospívají zdraví. A nejen to.

Vousy – ochrana v létě i v zimě

Stejně seriozně, jako se věda zabývá třeba výzkumem rakoviny, začala se věnovat i aspektům, které se pojí s pěstováním vousů. A hle! Ukázalo se (mimo jiné), že i s rakovinou vlastně souvisí – jsou totiž poměrně efektivním způsobem, jak eliminovat vznik rakoviny kůže. Vousy totiž přirozené chrání oblast rtů, tváře, brady a v případě rozsáhlejšího plnovousu i krk. Podle studie vědců z univerzity v Queenslandu je riziko vzniku rakoviny v případě mužů, kteří mají vousy, ve srovnání s těmi, kteří jsou hladce oholeni, přibližně o jednu třetinu nižší. Vousy totiž dle výzkumu údajně chrání před proniknutím 90 – 95 % všech ultrafialových paprsků ke kůži…I díky tomu v důsledku vousy chrání kůži také před stárnutím, což znamená méně vrásek a také méně tzv. „stařeckých skvrn“.

Ovšem vousy se vyplatí i v zimě (vousatý Santa Claus by mohl vyprávět! :-)), kdy slunce tak intenzivně nepálí. Vousy totiž v tomto případě fungují jako „izolace“. Podle dermatologa Anthonyho M. Rossiho plní mužské vousy v zimě de facto funkci šátku. A jak uvádí magazín Popular Science, vousy dokáží udržet na kůži přibližně o jeden stupeň vyšší teplotu než tam, kde ji člověk jinak nechrání. Dokonce existuje teorie, že vousy mají evoluční účel udržovat tváře v teple (pak se ovšem nabízí otázka, proč nejsou vousaté také ženy…).  

„Stoprocentní gay život jsem začal žít až v Nizozemí,“ říká David Trávník pocházející z Havířova22. 5. 2020

Hygiena a zdraví především?

Jistě jste se setkali s tvrzením, že vousy jsou semeništěm bakterií. Konkrétně v roce 2015 vzbudila „studie“, která tvrdila, že na vousech je více fekálních bakterií než na toaletní míse, docela poprask. Následně se však ukázalo, že celý výzkum byl docela problematický a nepříliš reprezentativní. Pokud tedy o vousy pravidelně adekvátně pečujete, není třeba mít strach, že by se na nich hromadily nežádoucí bakterie.

Jak navíc naznačila studie publikovaná impaktovaným magazínem Journal of Hospital Infection, vousy naopak před bakteriemi mohou spíše chránit. Autoři výzkumu se odvolávali na šetření mezi více jak čtyřmi sty pracovníky ve zdravotnictví, u nichž bylo prokázáno, že těm hladce oholeným hrozí třikrát vyšší riziko, že se na jejich tváři uhnízdí nebezpečné bakterie. Proč? I v tomto případě je vysvětlení poměrně snadné – při pravidelném holení mohou vznikat na pokožce drobné ranky, které jsou ideální vstupní branou pro infekce.

Vedle toho data také potvrzují, že ve vousech se dokonce mohou držet „přátelské bakterie“, které ty nebezpečné zabíjejí. A prý by těchto „přátelských bakterií“ z vousů bylo v budoucnu možné dokonce využít pro výrobu silných antibiotik…

Vousy vs. přitažlivost

Věda se ovšem zabývala také otázkou přitažlivosti vousatých mužů – a jak naznačily výzkumy, upravené a pěstěné vousy skutečně atraktivitu zvyšují. Ovšem typ vousů údajně ovlivňuje i to, jak na jejich nositele potenciální partneři/ky nahlížejí. Zatímco muži s několikadenním strništěm jsou považováni za ideální pro jednorázový „úlet“, muži s plnovousem se dočkali hodnocení jako „ideální dlouhodobí partneři“. V základu ale výzkum naznačil, že nejméně preferovanou skupinou mužů jsou ti, kteří mají tváře jako „holátko“.

Vousy dokonce mohou ovlivnit i dojem, jakým muži působí na své okolí. Podle magazínu Psychology Today jsou muži s vousy obvykle považováni za mužné, dominantní a sociálně zralé. Kromě toho je jim nezřídka přičítána zodpovědnost a schopnost poskytovat oporu. Na druhou stranu studie z roku 2012, která porovnávala výrazy týchž mužů, kteří byli vyfoceni nejprve vousatí a následně oholení, naznačila, že naštvaní vousatí muži na okolí působí mnohem agresivněji…

Válečná ekonomika – lekce úspornosti z dob 2. světové války přijde vhod i dnes17. 3. 2020

Pivní vousy

Abychom ale nebyli jen příliš seriozní – na téma vousy vznikly i docela zábavné výzkumy. Např. již v roce 2000 financovala firma Guiness, která sama vyrábí pivo, studii, jež se zaměřila na to, kolik piva se „vyplýtvá“ tím, že ulpí na vousech a knírech. A zjištěné číslo je dechberoucí! Každý rok se ve vousech britských mužů ztratí téměř 100 000 litrů piva! Tato „pivní daň“ se pak zvyšuje zejména s velikostí kníru, kdy při každé jednotlivé konzumaci piva se jedná o cca 0,56 ml piva. Pokud by tedy muž ročně vypil 100 litrů piva, v kníru a vousech by pivní ztráta činila kolem půl litru piva…

Pomineme-li ovšem tyto pivní ztráty, zdá se, že pěstěné vousy jsou víceméně přínosem. Tedy nečekejte až na Movember a klidně již na léto začněte pěstovat náležitý plnovous.

Zdroj: independent.com, healh.com, time.com