Kompaktní a pohodlné SUV s DNA sportovního vozu. To je Jaguar E‑PACE

Jaguar už dávno není značkou, v jejímž portfoliu najdete jen sportovní auta, nabídka se totiž v nedávné době rozšířila o výkonné SUV vozy a jedním z nich je právě Jaguar E‑PACE, jež si sportovní DNA stále zachovává, ale k tomu nabídne ještě něco víc.

Typická maska Jaguar, výrazné proporce, krátké převisy karoserie a výrazný boční profil. To je jen pár věcí, kterými se tento vůz vyznačuje. Designérům se podařilo zkombinovat poutavý design a výkon sportovních vozů. Za příplatek pak tomuto vozu můžete dodat ještě dramatičtější vzhled, a to díky 21palcovým kolům z lehkých slitin.

Ukaž sexy stehna, chlape! Pánské šortky jsou hitem, který je ale mnohem víc než jen módním trendem12. 6. 2020

„Zavedená designová pravidla Jaguaru činí nový model E‑PACE jasně identifikovatelným jako sportovní vůz dané třídy. Naše nové kompaktní SUV kombinuje prostorný interiér, konektivitu a bezpečnost, které rodiny očekávají, s proporcemi, čistým designem a výkonem, které si člověk s takto praktickým autem většinou nespojuje,“ řekl Ian Callum, Director of Design Jaguar.

Technologicky nabitý vůz

Nejmodernější konektivita, 4G Wi-Fi hotspot, ke kterému lze připojit až osm zařízení zároveň, multimediální systém Touch Pro či aplikace InControl. To je jen malý výčet toho, co tento vůz ukrývá. Navíc už se nikdy nestane, že by vám ve vašich oblíbených zařízeních, která můžete k autu připojit, došla šťáva. Uvnitř totiž najdete až čtyři 12 V napájecí zásuvky a pět USB portů.

Jaguar E‑PACE je prvním vozem značky, který využívá další generaci technologie pro Head-Up displej označovanou jako TFT (tenkostěnný transistorový displej). Nový displej dokáže zobrazit o 66 % více informací na širším poli pomocí plnobarevné grafiky s vyšší ostrostí. Řidič tak má neustále přehled o nejdůležitějších informacích, jako je například rychlost a údaje z navigace. Na Head-Up displeji se dále zobrazují všechna upozornění a aktuální informace ze zábavního systému, včetně nouzové signalizace řídicího systému vozu. To vše se přímo v zorném poli řidiče, díky čemuž se významně redukuje riziko nehody způsobené nevěnováním pozornosti situaci před vozidlem.

Ve všech verzích modelu E‑PACE najdete novou generaci zábavního systému Jaguar Touch Pro. Nový systém je intuitivní, jednoduchý a velmi rychlý díky technologii ovládání hlasem a dotykové obrazovce s uhlopříčkou 10 palců a nastavitelným vzhledem. V rámci příplatkové výbavy je možné zvolit si plnobarevný digitální přístrojový panel s uhlopříčkou 12,3 palce, nebo dva prémiové audio systémy vyvinuté ve spolupráci s odborníky z firmy Meridian. Z vašeho vozu tak můžete rázem vytvořit koncertní sál s perfektně čistým zvukem.

Activity Key

S tímto vozem se už na žádné cestě nebudete muset omezovat. V rámci výbavy si totiž můžete objednat i inovativní klíč Activity Key. Ten patří do kategorie „nositelné elektroniky“ a jde o vodotěsný a nárazuvzdorný náramek s integrovaným RFDI transpondérem, který řidiči umožňuje zamknout klasický klíč uvnitř vozu a věnovat se oblíbenému běhu, plavání nebo cyklistice. Jakmile Activity Key aktivujete tím, že ho přidržíte u horní hrany prostoru pro umístění registrační značky na pátých dveřích, dojde k deaktivaci všech normálních klíčů, které jsou ve voze.

Rozměry, které potěší

I když se jedná o menšího bratra Jaguaru F‑PACE, nabídne E‑PACE příjemné rozměry. Na délku vůz měří 4 395 mm a charakteristické jsou pro něj krátké převisy, konkrétně 882 mm vpředu a 832 mm vzadu. Rozvor má hodnotu 2 681 mm a nabízí maximální komfort všem pěti cestujícím. Základní objem zavazadlového prostoru dosahuje 577 litrů díky sofistikovanému systému zavěšení zadních kol Integral Link.

Pohodlná jízda

Díky zadní nápravě typu Integral Link bylo inženýrům automobilky Jaguar umožněno naladit podvozek tak, aby nabídl vynikající jízdní vlastnosti a ovladatelnost. K dispozici je také systém Adaptive Dynamics, který řidičům poskytuje ještě větší kontrolu nad individuálním nastavením reakce pedálu plynu, automatické převodovky, řízení a také příplatkových nastavitelných tlumičů Adaptive Dynamics Suspension. Řídící jednotka systému Adaptive Dynamics reaguje na práci řidiče, pohyby jeho těla a volantu, přičemž s předstihem upravuje nastavení podvozku a šasi tak, aby nedocházelo k příliš velkému naklánění karoserie a aby zajistila maximální ovladatelnost vozu za všech situací a podmínek.

Jaguar E-PACE

Svou technologickou premiéru si ve voze odbývá také systém pohonu všech kol Active Driveline. Inteligentní nastavení kombinuje výbornou trakci s nezaměnitelným charakterem pohonu zadních kol značky Jaguar. Inteligentní rozdělování točivého momentu zajišťuje optimální stabilitu, dynamiku a spotřebu. Díky tomu se tak s tímto vozem budete moci vydat opravdu kamkoliv.

Motorizace

K výběru máte úsporné, ale zároveň výkonné vznětové i zážehové motory řady Ingenium. Třistakoňový přeplňovaný zážehový motor vystřelí model E‑PACE z nuly na 100 km/h za 6,4 sekundy a ručička tachometru se zastaví až na maximální rychlosti 243 km/h. Pro zákazníky, kteří preferují hospodárnost, je připravena verze s pohonem předních kol se vznětovým motorem Ingenium o výkonu 150 koní a emisemi 124 g/km CO2.

„Model E‑PACE nabízí to nejlepší z obou světů. Jde o dynamiku sportovního vozu Jaguar a praktičnost kompaktního SUV. Nejnovější člen rodiny PACE nabízí pohodlný a prostorný interiér, chytře řešené úložné prostory, komunikativní řízení, a to vše doplňuje nabídka nejnovějších zážehových a vznětových motorů Ingenium z dílny Jaguar Land Roveru," dodal Alan Volkaerts, Vehicle Line Director Jaguar E‑PACE.

Bezpečnost nadevše

Jaguar E‑PACE dostal do vínku nejnovější bezpečnostní a asistenční technologie. Propracovaný systém nouzového brzdění Emergency Braking využívá stereo kameru, která je zároveň využívána k detekci chodců, fungování systému udržování v jízdním pruhu Lane Keep Assist, rozpoznávání dopravních značek, adaptivnímu omezování rychlosti a slouží také k identifikaci únavy řidiče. Přední a zadní parkovací asistent je součástí základní výbavy všech verzí. Díky němu můžete zůstat v klidu i při tom nejsložitějším manévrování.

Vydejte se za odpočinkem do lázeňského ráje v Karlovarském kraji27. 7. 2020

Stereo kameru v kombinaci s elektrickým posilovačem řízení využívá také systém hlídání mrtvých úhlů. Případným zásahem do řízení systém omezuje riziko bočních nárazů při jízdě na silnicích s více jízdními pruhy. Nový systém detekce provozu před vozem (Forward Traffic Detection) varuje řidiče před blížícími se vozy na křižovatkách s omezeným výhledem. Mezi pokročilé bezpečnostní systémy dále patří airbag pro chodce, který je uložen pod zadní hranou kapoty a zvyšuje míru ochrany chodce v případě kolize s vozem.

Na závěr

Cena modelu Jaguar E‑PACE startuje na 952 270 Kč a k výběru máte velkou spoustu doplňkového vybavení. Nyní si však můžete zvolit akční nabídku E‑PACE s paketem Czech Technology Pack. Cena vozu tak začíná na 966 790 Kč vč. DPH a za tuto cenu získáte spoustu praktických doplňků jako již zmiňovaný Activity Key (vodotěsný náramek nahrazující klíče od vozu), Keyless Entry (bezklíčový přístupový systém), elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru s podporou gest, automatické přepínání dálkových světel, snímač kvality vzduchu či paket Park Pack: parkovací senzory s rozsahem pokrytí 360° a systémem varování před kolizí při couvání a parkovacím asistentem. Více informací najdete na www.jaguar.cz.

Zdroj: JW; Jaguar