Hybridní automobily jsou v Česku stále oblíbenější aneb Jak se k naší planetě chovat více ekologicky?

V poslední době se čím dál tím častěji upozorňuje na problémy, které hrozí naší planetě, pokud se k ní nezačneme chovat šetrněji. Všudypřítomný boj proti plastu lze dnes vidět na každém kroku, nicméně ekologie se přímo dotýká také automobilové dopravy.

Autor: Jan Witek / Zdroj: JW; Foto: Shutterstock, Lexus, Toyota / 10. 5. 2019

Emise, emise a zase ty emise. Evropská unie pravidelně snižuje množství povolených emisí v rámci emisních norem a výrobci automobilů se těmto normám musí přizpůsobovat. Nejen z toho důvodu můžeme v poslední době sledovat boom hybridních a elektrických vozů.

Elektrická auta? Česko trápí nedostatečná infrastruktura

Je pravda, že v Česku zatím nejsou nabízeny tak velké výhody a dotace pro nákup elektromobilů, jako je tomu v jiných, především severoevropských státech, a to může být pro mnoho Čechů důvod, proč se elektromobil koupit neodváží, i když by o něm jinak uvažovali. I když je zřejmé, že dobíjecích stanic v Česku každým dnem přibývá, stále jejich množství není dostačující pro bezproblémové a neomezující cestování.

13. 12. 2019Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je 80. nejvlivnější ženou světa

Alternativou tak mohou být právě hybridní automobily, které najdete v portfoliu již téměř každé známé automobilové značky. K přírodě jsou hybridní automobily šetrnější než ty „klasické“ a navíc, když vám dojde šťáva v baterii, nemusíte zoufat, protože to není jediný zdroj pohonu pro vaše vozidlo.

Jaké hybridní pohony známe?

Ačkoliv většinou hovoříme „jen“ o jednom hybridním pohonu, ve skutečnosti jich existuje hned několik a leckterý laik se v jejich rozdělení může rychle ztratit. Je také pravda, že i jednotlivé automobilky mohou mít pro stejný typ motoru jiné označení. 

Hybridní pohon v základu znamená kombinaci elektrického a spalovacího motoru. My se podíváme na rozdělení dle úlohy elektrického motoru ve vozidle, které se používá nejčastěji.

Prvním z nich je tzv. mikrohybrid, který spousta odborníků za opravdový hybrid ani nepovažuje. Jedná se v podstatě o vůz se systémem start-stop. Po celou dobu pohonu je však využíván jen spalovací motor. K vypnutí motoru dojde většinou až po zastavení, ale některé automobily jej dokážou vypnout i během jízdy na volnoběh.

Dalším hybridním pohonem je tzv. mild hybrid. Zde se již elektromotor k pohonu používá, nicméně rozdíl od full hybridu je v tom, že téměř nikdy nedokáže pracovat samostatně. U vozidla se tak může použít slabší a úspornější motor, kterému elektromotor pomáhá již v nejnižších otáčkách, mimo jiné tak díky této kombinaci dochází k nižší spotřebě paliva.

Již zmiňované full hybridy splňují myšlenku hybridních pohonů dokonale. Dokážou být totiž určitý čas či určitou vzdálenost poháněny pouze elektromotorem. V těchto vozech se tak nacházejí akumulátory s vyšší kapacitou.

Posledním typem je tzv. plug-in hybrid. Tyto vozy už můžete zapojit také do zásuvky či rychlonabíječky a díky tomu tak prodloužit dojezd na čistě elektrický pohon. Elektromotor a akumulátor jsou zde silnější a takový vůz dokáže na elektrickou energii pracovat i několik desítek kilometrů i ve vyšších rychlostech.

29. 4. 2019Muži hubnou snáze než ženy! Ale často se jim do toho nechce…

V Česku obliba hybridních vozů roste

To, že obliba hybridních automobilů v Česku roste, lze vidět také na číslech Svazu dovozců automobilů. V minulém roce se v Česku prodalo celkem 4 831 hybridních automobilů, a to včetně 243 plug-in hybridů, zatímco v roce 2017 to bylo jen 2 826 hybridů (včetně 239 plug-in hybridů).

Ačkoliv je to prozatím s ohledem na celkový počet prodaných automobilů, který se pohybuje okolo 260 000 kusů (2018), zanedbatelné číslo, nárůst je to opravdu značný a v dalších letech číslo jednoznačně poroste.

Jednu z největších nabídek hybridních vozů naleznete třeba v portfoliu automobilky Lexus, která nedávno oslavila 30 let působnosti a v Česku se loni těšila nárůstu objednávek o celých 46 %. Velmi dobře je na tom také partnerská Toyota. Kdybychom obě značky porovnali s ostatními automobilkami, co do počtu prodaných hybridních vozidel se jedná se bezkonkurečně o jedničky na trhu a průkopníky v tomto odvětví.