Konec vyhazování plastů. Kanaďan staví domy z použitých plastových lahví a v Panamě postavil první „plastovou“ vesnici

Katastrofický dopad plastů na životní prostředí je velmi aktuální téma. Světová média nedávno informovala o „plastovém ostrově“ v Tichém oceánu, který neustále roste a již nyní je větší než Německo, Francie a Španělsko dohromady. Kanaďan Robert Bezeau má pro použité plasty řešení, staví z nich krásné domy.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Plastic Bottle Village / 3. 5. 2019

V rámci boje s plasty vzniká na světě každou chvíli množství zajímavých projektů, které mají za cíl jejich spotřebu a vyhazování omezit. Jedním z nich je i projekt Roberta Bezeaua. Dokážete si představit, že se z použitých plastových lahví dá postavit celý dům? Kanadský podnikatel Robert Bezeau to dokázal.

4. 2. 2020Zvětšení penisu muži nevnímají jako tabu. Stále více Čechů si nechává svůj pyj upravit do vysněné podoby

Robert se přestěhoval do městečka Bocas del Toro v Panamě, kde začal stavět celou „plastovou“ vesnici. Hlavním cílem je omezit plastový odpad a přivést použitý plast zpět k životu, a to právě začleněním do staveb. Robertův projekt však není soustředěn jen na budování domovů. Hlavním cílem je zvýšit povědomí o tragickém stavu naší planety a významu snižování plastového odpadu.

Pozemek si v nově vznikající plastové vesničce může pořídit kdokoliv, jeho cena se pohybuje okolo 19 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 435 tisíc Kč. Na výstavbu domu o rozloze 100 metrů čtverečních je pak potřeba zhruba 14 000 plastových lahví.

Lidé tak můžou žít uvnitř toho, co spotřebovali a odhodili. Z plastových lahví vznikají stylové a kvalitně postavené rezidence, které jsou také velmi odolné vůči zemětřesení, a navíc velmi chladné, tudíž není třeba je klimatizovat, což je další způsob úspory energie v této vesnici.

Ve vesnici se nachází i několik veřejných staveb, které taktéž upozorňují na vliv odhozených plastů na naši planetu. Tyto veřejné budovy jako hrad a vězení mají vzdělávací zaměření. Vězení funguje podobně jako únikové hry, kdy musíte přijít na lepší řešení nakládání s odpady, abyste se dostali ven.

17. 4. 2019Perfektní zvuk, ergonomii a skvělý design, to vše nabízí výrobky značky Yenkee

Vesnička v Panamě však není jediná. V odlehlé poušti jihozápadního Alžírska se mladý uprchlík věnuje plnění použitých plastových lahví a staví přístřešky, které lépe snášejí tamní drsné klima. Myšlenka použití plastových lahví jako stavebního materiálu se tak šíří i dalšími místy po celém světě, protože je nejen finančně nenáročná, ale zároveň řeší obrovský problém znečišťování planety.