Konec vyhazování plastů. Kanaďan staví domy z použitých plastových lahví a v Panamě postavil první „plastovou“ vesnici

Katastrofický dopad plastů na životní prostředí je velmi aktuální téma. Světová média nedávno informovala o „plastovém ostrově“ v Tichém oceánu, který neustále roste a již nyní je větší než Německo, Francie a Španělsko dohromady. Kanaďan Robert Bezeau má pro použité plasty řešení, staví z nich krásné domy.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Plastic Bottle Village / 3. 5. 2019

V rámci boje s plasty vzniká na světě každou chvíli množství zajímavých projektů, které mají za cíl jejich spotřebu a vyhazování omezit. Jedním z nich je i projekt Roberta Bezeaua. Dokážete si představit, že se z použitých plastových lahví dá postavit celý dům? Kanadský podnikatel Robert Bezeau to dokázal.

13. 6. 2019Německý cirkus vyslyšel ochránce přírody a místo zvířat nyní používá hologramy

Robert se přestěhoval do městečka Bocas del Toro v Panamě, kde začal stavět celou „plastovou“ vesnici. Hlavním cílem je omezit plastový odpad a přivést použitý plast zpět k životu, a to právě začleněním do staveb. Robertův projekt však není soustředěn jen na budování domovů. Hlavním cílem je zvýšit povědomí o tragickém stavu naší planety a významu snižování plastového odpadu.

Pozemek si v nově vznikající plastové vesničce může pořídit kdokoliv, jeho cena se pohybuje okolo 19 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 435 tisíc Kč. Na výstavbu domu o rozloze 100 metrů čtverečních je pak potřeba zhruba 14 000 plastových lahví.

Lidé tak můžou žít uvnitř toho, co spotřebovali a odhodili. Z plastových lahví vznikají stylové a kvalitně postavené rezidence, které jsou také velmi odolné vůči zemětřesení, a navíc velmi chladné, tudíž není třeba je klimatizovat, což je další způsob úspory energie v této vesnici.

Ve vesnici se nachází i několik veřejných staveb, které taktéž upozorňují na vliv odhozených plastů na naši planetu. Tyto veřejné budovy jako hrad a vězení mají vzdělávací zaměření. Vězení funguje podobně jako únikové hry, kdy musíte přijít na lepší řešení nakládání s odpady, abyste se dostali ven.

17. 4. 2019Perfektní zvuk, ergonomii a skvělý design, to vše nabízí výrobky značky Yenkee

Vesnička v Panamě však není jediná. V odlehlé poušti jihozápadního Alžírska se mladý uprchlík věnuje plnění použitých plastových lahví a staví přístřešky, které lépe snášejí tamní drsné klima. Myšlenka použití plastových lahví jako stavebního materiálu se tak šíří i dalšími místy po celém světě, protože je nejen finančně nenáročná, ale zároveň řeší obrovský problém znečišťování planety.