REPORT: Americké drag queens roztančily Prahu. Na pódiu však zabodovala i drag queen z Česka, Chi-Chi Tornado!

RuPaul´s Drag Race je celosvětovým fenoménem. Ačkoliv sám RuPaul jako tvůrce „značky“ samozřejmě necestuje s celým svým týmem po světě, v rámci turné Werq the World se fanoušci show mohou setkat s profi drag queens, které znají z TV obrazovek (či monitorů počítačů) na pódiích v Evropě i Asii. A včera měli tu čest také všichni příznivci z Čech, jelikož jednou ze zástavek byla také Praha. Jaká byla show a také atmosféra přímo v Kongresovém centru?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: LUI / 15. 4. 2019

Hvězdy RuPaul´s Drag Race poprvé v Praze!

Včerejší večer patřil drag show. Ačkoliv minimálně v Čechách se rozhodně nejedná o příliš rozšířený žánr (jelikož u nás je populární spíše specifická odnož performance mužů převlékajících se za známé zpěvačky všeobecně označovaná jako travesti show), vystoupení drag queens, které se objevily v některých z předchozích ročníků světoznámé reality show RuPaul´s Drag Race, přilákalo do pražského Kongresového centra téměř 1500 návštěvníků (a návštěvnic). A rozhodně nezůstali pozadu za publiky zahraničními, která se – i dle slov jednoho z vystupujících tanečníků, s nímž jsme měli možnost hovořit – obvykle také patřičně nalíčí a oblečou. A tak již před šestou, tedy v dobu, kdy byl umožněn vstup návštěvníků s lístky Meet&Greet, se okolo Kongresového centra srocovali fandové v pestrobarevných (nezřídka i duhových) kostýmech. Samozřejmě nechyběly ani lokální drag queens/travesti umělkyně.

Samotná show byla bez diskuse velkolepá, plná rozličných vizuálních efektů. Stejně tak i atmosféra, která panovala v sále, byla nenapodobitelná – aby ne, jednalo se přeci o vůbec první návštěvu týmu RuPaul´s Drag Race v Čechách! Všichni si tedy především vychutnávali samotnou přítomnost hvězd, které doposud mohli vidět jen na monitorech počítačů, protože reality show RuPaul´s Drage Race se do mainstreamového éteru u nás vůbec nedostala. O to více může být české publikum vděčné známému tuzemskému tanečníkovi Yemimu, který využil svého světového věhlasu k tomu, aby zahraniční produkci přesvědčil k pražské zastávce. 

25. 4. 2019Nevidomí a slabozrací na internetu: „Chytré telefony ani sociální sítě nám potíže nedělají. Jedině snad ty obrázky…“

Zabodovala i česká drag queen, Chi Chi Tornado

Show byla rozdělena na dvě poloviny, v každé z nich pak dostaly samostatný prostor jednotlivé drag queens, které do Prahy z USA dorazily. První část však končila výzvou Martian Makeover pro performerky z Čech, které se (poté, co prošly „výběrem“ moderátorky) mohly vzájemně utkat o přízeň přítomných diváků. Ačkoliv výběr byl rozhodně pestrý a na podiu tak nechyběla např. ani Hayley the Strange, s níž jsme před nedávnem publikovali i videorozhovor, nakonec zvítězila matadorka českého travesti show, resp. první česká drag queen, Chi-Chi Tornado (LUI gratuluje :-) !), kterou mohou skalní fandové travesti/drag show znát např. i z dob, kdy na Praze 1 fungoval klub Tingl Tangl… Podobně jako první část show i ta druhá vyústila ve velkolepý závěr, který na nohy zvedl všechny přítomné. Z hlediska výpravy, vizuálního zpracování i samotné choreografie nebylo show rozhodně co vytknout.

Werq the World vs. drag show

V závěru si ale nelze odpustit pár kritických výtek. Jelikož v redakci LUI jsme v dané oblasti poměrně zběhlí, nemohli jsme se ubránit srovnání s jinými zahraničními projekty stavícími na principech drag, tedy převlékaní mužů za ženy (DRAG = DRessed As Girl). Např. produkce australské skupiny The Briefs, která ve svých show kombinuje nejen drag, ale také špičkovou akrobacii, strip show a tzv. boylesku  (velmi specifická variace na „burlesku“) –  troufáme si říci – dokáže publiku nabídnout přeci jen o nějaké to procento uměleckého prožitku a především zábavy  navíc  (a to i prostřednictvím různých hraných skečů, které pochytí i publikum, jehož znalosti angličtiny jsou nulové).

I v případě srovnání Werq the World (WTW) s fenomenálním muzikálem Priscilla – Queen of the Desert, jehož hlavními hrdinkami jsou právě drag queens (podotýkáme, že ty obvykle primárně profesionální drag queens vůbec neztvárňují a nesrovnáváme ani odlišnost žánrů, ale narážíme na využití drag potenciálu), WTW ukazuje jistou míru scházející dramaturgické a scénografické invence (snad jako by někdo spoléhal, že známé tváře na velké scéně budou prostě stačit). Podobně – a snad i nejrelevantněji – bychom pak mohli WTW porovnávat např. i s klasickou drag show, kterou nabízí mnohé americké kabarety, např. i Kabaret 801 na Key Westu. Tamní drag queens pro změnu kladou hlavní důraz na parodii, humor a zároveň zesměšňování klasických stereotypů spojených s ženstvím a mužstvím. Ani v tomto případě však Werq the World nemá moc co nabídnout.

24. 5. 2019Whitney Houston vyrazí na turné a vydá album. Hvězdy vstávají z mrtvých a brzy budou koncertovat i u vás doma

A za rok zas!

Bez ohledu na možné výtky je však třeba brát v potaz, že americké drag show je nesporně žánrem velmi specifickým a rozmanitým, nemluvě o tom, v jaké podobě je prezentován v rámci Werq the World tour (tj. show stavící primárně na televizním projektu, který se stal průkopníkem unikátního typu masové zábavy). Jako hlavní benefit  lze pak v tomto případě vidět především možnost fanoušků televizní reality show vidět „své idoly“ naživo, na vlastní oči. A to nepochybně včerejší vystoupení splnilo – o  čemž svědčily i závěrečné standing ovation. Nezbývá tak než doufat, že ani příští rok nebude Praha ve výčtu zastávek RuPaulova týmu scházet.