Internetový obsah bez náhrady mizí. Které oblíbené portály a služby již skončily v devadesátkovém propadlišti dějin?

Internet se mění každou vteřinu. Snad jen během doby psaní tohoto článku na něj někdo nahrál miliony fotografií, komentářů, zpravodajských článků, jistě vzniklo i mnoho nových stránek. Jenomže jak internetový obsah přibývá, tak také rychle mizí.

Schválně, jak si archivujete fotky? Posíláte je rovnou na sociální sítě nebo do cloudu a myslíte, že tam vydrží na věky věků? V tom případě se docela divíme, že vás nevyděsil nedávný případ, kdy dřívější gigant sociálních sítí a hudební server MySpace přišel o všechny fotky, videa a hudbu, nahrané mezi lety 2003-15. Své brány teď definitivně zavřel i neúspěšný pokus společnosti Google o sociální síť jménem Google Plus a obsah se zdá být ztracen v nenávratnu.

„Bába“ a „dědek“ na Bali aneb Příběh českých podnikatelů, kteří v Česku všeho nechali, sbalili se do 37kilového kufru a odcestovali na Bali, kde spokojeně žijí již tři roky28. 7. 2020

Spousta digitálního obsahu je dnes definitivně ztraceno, podle serveru BBC zmizela i nejstarší internetová stránka světa z roku 1991, která patřila švýcarskému výzkumnému institutu CERN. Dnes je na její adrese vystavena pouze její kopie. Zejména obsah, který vzniknul v devadesátých letech, se dodneška málokdy na internetu udržel.

V Česku je takovým dinosaurem snad jedině Neviditelný pes publicisty a spisovatele Ondřeje Neffa, ale i tato stránka je jedním z posledních reliktů své doby. S mohutně změněným designem stále funguje portál Seznam.cz, od stejné doby také fungují stránky nejrůznějších univerzit a samotných nadšenců pro web.

Devadesátkového obsahu však na českém internetu najdete poskrovnu. Kromě zmíněného Neviditelného psa se nic nezměnilo na pozici české jedničky vyhledavačů jménem Seznam. A trochu překvapivě se stále drží i populární Xchat se stále živou komunitou. Nezemřela ani doména Hry.cz, odkud si dávní nadšenci přes vytáčené připojení tahali zábavu na dlouhé zimní večery. Jen už se dnes věnuje spíše online hrám.

Spousta internetového obsahu ovšem zmizela v propadlišti dějin. Týká se to zejména nejrůznějších menších serverů a blogů. Zatímco Američani oplakávali konec domén Geocities a AOL, kde vznikaly první primitivní blogy, u nás takto v roce 2012 skončila populární služba bloguje.cz. Z internetu také zmizela většina populárních diskuzních serverů. Voda se zavřela například nad Mageem, Lapiduchem, Lide.cz se zase změnili v seznamku.

Tohle vše může znít jako smutná, ale nepodstatná lapálie, jenže je tu jeden problém. Co se stane s obsahem dnešních gigantů, poté co přestanou poskytovat své služby? Už takhle z internetu zmizelo dost starého obsahu, který měl hodnotu nejen citovou, ale i historickou. A právě historie nám ukazuje, že k jakýmkoliv záznamům bychom se neměli chovat krátkozrace.

Některá vrcholná díla řeckých a římských spisovatelů a dějepisců známe jen z citací v dílech ostatních autorů. Čistky v archivu televizí způsobily noční můru nejednomu divákovi. Z BBC třeba zmizely záznamy pořadu Top of the Pops s prvními živými vystoupení Beatles, nebo dokonce většina černobílých dílů dodnes populárního seriálu Doctor Who. Většinu ztracených epizod se podařilo dohledat, dodnes jich však necelá stovka chybí.

Filmoví fanoušci zase dodnes marně hledají nejrůznější ztracené filmy z počátku kinematografie, mezi nimiž jsou díla například Alfreda Hitchcocka, F.W Murnaua, ztracený je dokonce i slavný němý snímek Příjezd vlaku na nádraží Vincennes Georgese Meliese.

Snahy archivovat to, co se ztratilo z internetu existují, ale zatím se jedná o nesmělé a neziskové pokusy. Od roku 1996 existuje například Internet Archive, služba přes kterou je možné bavštívit některé z již smazaných, ale archivovaných služeb, ta však nefunguje stoprocentně. Problém má vzhledem k nedostatku vyhrazeného datového prostoru (500 MB na jednu stránku) zejména s archivací multimediálního obsahu.

„Investování není jen pro bohaté a všichni by měli myslet i na železnou rezervu,“ upozorňuje Leoš Doležal, finanční poradce Partners4. 4. 2019

Internetovému obsahu tak hrozí, že jednoho dne skončí v „digitální díře“. Příčinou nemusí být žádná katastrofa, jen slepé spoléhání na věčnou funkčnost oblíbených služeb. Ale jak ukázaly například MySpace, Geocities či české Bloguje, nic netrvá věčně a žádný strom neroste do nebe.

LUI radí: „Zálohovat, zálohovat, zálohovat!“

Zdroj: BBC, Idnes, Novinky, Seznam, Xchat, Lide.cz, Neviditelný pes, Hry.cz