Navštivte zajímavé budovy a stavby, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné - to vše díky festivalu Open House Praha

Již popáté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května 2019 si lidé mohou zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Jan Witek, Open House / 3. 4. 2019

Cílem festivalu je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti. „Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale i lidí z celé České republiky a zahraničí. Open House je totiž největší světovou architektonickou akcí.

28. 3. 2019Influencer David Pártl

Letos se objeví spousta novinek

Tento rok se kromě oblíbených stálic otevře 38 naprostých novinek. K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do počátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR. V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry.

Zájemci mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Festival letos nabídne v programu na 39 kulturních památek (seznam všech budov a prostor naleznete na konci článku).

Zaměřeno na ekologii a opuštěné domy

Organizátoři festivalu připravili pro návštěvníky rovněž dvě tematické sekce. „V kontextu současné globální ekologické krize jsme se rozhodli ukázat, jakým způsobem může architektura přispět do debaty o ekologické udržitelnosti,“ říká ředitelka festivalu a dodává: „ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy jsme vytvořili výběr ze současných realizací, které představují různé způsoby, jak ve stavebnictví hospodárně využívat zdroje s minimálním dopadem na životní prostředí.“ Sekce šetrných budov zahrnuje například novou administrativní stavbu Visionary v Holešovicích, která získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možný stupeň hodnocení. Dále pak kancelářskou a obchodní budovu DOCK IN TWO, která vyrostla v okolí slepých ramen Vltavy v Libni v místech, kde se původně nacházela libeňská loděnice. Tato šestipodlažní budova pokrytá zelení byla projektována tak, aby využila předností nových materiálů a ekologických technických řešení.

1. 2. 2020Jan Černý: český návrhář světového věhlasu, který u Vuittona zaujal teniskami Prestige

Samostatnou tematickou sekci představují budovy v majetku města, které v současnosti hledají své budoucí využití. „Prázdné domy v Praze představují velký problém. A pokud chce nová politická reprezentace problém řešit, musí si nejprve zamést před vlastním prahem. Je potřeba všechny prázdné a chátrající domy v majetku města začít využívat,“ říká Petr Zeman, zakladatel spolupracujícího spolku Prázdné domy a současný pražský politik. Své brány otevře pro návštěvníky největší stadion na světě. Velký strahovský stadion připadl po vleklých sporech v roce 2014 městu, které nyní zpracovává studie na jeho další podobu. Poprvé bude zpřístupněn i renesanční dům Pážat pánů z Martinic na Hradčanech a pro velký zájem veřejnosti organizátoři otevřou podruhé i objekt Desfourského paláce na Florenci. Zajímavý osud mají také bývalé radniční domy na Starém Městě – některé z nich již využití našly (Pražské kreativní centrum), jiné stále na svou příležitost čekají. „Mojí snahou při správě městského majetku je, aby prázdných budov a objektů bylo co nejméně a většina takových nemovitostí mohla sloužit potřebám občanů hlavního města Prahy,“ doplňuje ke spolupráci s hlavním městem Praha Jan Chabr, radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů.

Zajímavou ukázku bydlení a designu chystá také LUI

Nejen, že se díky festivalu Open House můžete podívat do zajímavých budov a prostorů, magazín LUI vám nabídne také zajímavou ukázku bydlení nejen českých známých osobností, ale i našich čtenářů a vy toho dokonce můžete být součástí.

Baví vás bydlení, architektura a vyžíváte se v designu? Máte rádi minimalistický styl, nebo se nejlépe cítíte, když je váš byt či dům plný nejrůznějších doplňků? Chceme to vidět! Právě teď pracujeme na novém vydání magazínu LUI Living, moderním magazínu o bydlení a designu.

V předchozích vydáních nám své bydlení předvedli například zpěvák Pavel Callta, výherkyně Česko-Slovenské Superstar Tereza Mašková, kreativec Yemi AD, známá kuchařka Chef Kamu, tanečník Filip Jankovič, stylista Filip Vaněk nebo módní návrhář Vladimír Staněk. O bydlení jsme si však povídali třeba také s Honzou Musilem, Nikol Moravcovou nebo s designérem, který navrhoval trůn pro Madonnu, Jimmiem Karlssonem. V LUI Living však máme prostor i pro vás!

Chef Kamu nechyběla v minulém vydání LUI Living

Zařaďte se po bok slavných a ukažte nám i našim čtenářům, jak bydlíte! Rozhlédněte se kolem sebe a pokud můžete říci, že bydlíte stylově a originálně, dejte nám vědět! Napište nám co nejdřív na adresu janw@lui.cz pár slov o sobě a přiložte pár fotek.

My následně vybereme ty nejlepší byty, které bychom s naším fotografem nafotili a s vámi provedli krátký rozhovor. Výsledek pak předvedeme právě v novém čísle magazínu LUI Living. Tak se nestyďte, foťte a posílejte!

Níže pak najdete seznam budov, které budou otevřeny v rámci festivalu Open House. Známé osobnosti, které vám představíme v dalším čísle LUI Living si však zatím necháme jako tajemství.

Seznam budov otevřených v rámci festivalu Open House podle typologie (více informací o všech budovách a programu naleznou zájemci na webových stránkách a na facebookové události Open House Praha 2019)

Administrativa

Akciový parní mlýn – kanceláře společnosti Etnetera

Akciový parní mlýn – kanceláře společnosti HBO Europe

Amazon Court

Delta

DOCK IN TWO

Filadelfie

Greenline – sídlo společnosti SCS Software

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Obecní dům Ďáblice

Palác Křižík II – sídlo společnosti Seznam.cz

Quadrio

Raiffeisen stavební spořitelna – sídlo

Visionary

Visionary – prémiové kanceláře a coworking Business Link Visionary

Všeobecný penzijní ústav – Radost

Bydlení v proměnách času

Laichterův dům

Port X

Rezidence Červený dvůr

Rezidence Modřanka

Rezidence Myslíkova

Rezidence primátora hl. m. Prahy

Štencův dům – sídlo coworkingu Opero

Winternitzova vila

Zeitraum Student Housing

Funerální architektura

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Krematorium Strašnice

Nová obřadní síň na Olšanských hřbitovech

Historické paláce a památky

Desfourský palác

Dům pážat pánů z Martinic

Dům U Dvou zlatých medvědů

Dům U Kamenného zvonu – Galerie hlavního města Prahy

Forum

Hotel International Praha

Hrzánský palác

Invalidovna Praha

Lichtenštejnský palác

Palác Dunaj

Palác Ericsson

Palác Lucerna

Palác Metro

Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Radniční domy

Schebkův palác, sídlo instituce CERGE-EI

Trauttmannsdorfský palác

Zámek Troja – Galerie hlavního města Prahy

Kultura

Cubex Centrum Praha

Disk, divadelní scéna DAMU

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Regina DAB Praha a Region

Palác Metro – Divadlo Image

Pražské kreativní centrum

Veletržní palác, Národní galerie Praha

Sakrální stavby

Kaple Nejsvětější Trojice a sv. Václava v Ďáblicích

Kaple sv. Václava na Vinohradském hřbitově

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Společenské centrum Bethany

Technické a industriální památky

Muzeum studené války, bývalý protiatomový kryt v hotelu Jalta

Ústřední telekomunikační budova CETIN – Česká telekomunikační infrastruktura, a. s.

Vodárenská věž na Letné

Vzdělání a výzkum

Akademie výtvarných umění v Praze

Centrum architektury a městského plánování

Dům zemědělské osvěty

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakultní ďáblická škola

Filosofický ústav, Sociologický ústav, Ústav dějin umění AV ČR

Gymnázium Duhovka

Gymnázium Jana Keplera

Hvězdárna Ďáblice

Mezifakultní centrum environmentálních věd II – Katedra zahradní a krajinné architektury a Libosad ČZU

Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – historická budova

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – nová budova

Vysoká škola chemicko – technologická v Praze

ZŠ a MŠ Bílá

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží

Speciality

Historický parník Vyšehrad

Velodrom Třebešín

Velký strahovský stadion