Jak do světa počítačových her pronikala LGBT témata: od mužů se svítícími bradavkami až po gay svatby v The Sims

Není to tak dávno co jsme psali o tom, že LGBT postavy to neměly ve filmu zrovna snadné. Ale film nebo seriály, to není jediné médium, které dnes hýbe světem. Podívejme se proto, jak to vypadá s LGBT postavami v počítačových hrách.

Autor: Petr Opršal / Zdroj: Academia, Kotaku, Bustle, Guardian, TvTropes / 29. 3. 2019

Popkultura, to jsou takové letokruhy stromu života. Skrze ni lze krásně sledovat, jak se svět měnil. Jenomže svět se neměnil jen sám, k akceptaci LGBT hnutí přispěly právě i počítačové hry a některé postavy jinak tvořené jedničkami a nulami...

Počítačové hry, snad možná kromě The Sims, rozhodně nepatří mezi typickou zábavu LGBT publika. To ale neznamená, že by LGBT postavy či dokonce hry cílené přímo na LGBT hráče neexistovaly. První významnější hrou „od LGBT pro LGBT“ byla adventura Caper in Castro z roku 1989. Hlavní hrdinka, lesbická soukromá vyšetřovatelka Tracker McDyke, v ní pátrala, kam zmizela její dobrá kamarádka, drag queen Tessy Femme. Veškerý výtěžek z díla LGBT programátorky a autorky hry C.M. Ralph pak putoval na charitu pro oběti AIDS. Hra se mimochodem dočkala i mainstreamové předělávky, z níž ale veškerá LGBT témata zmizela.

25. 4. 2019Smrtící mužský svět: Standardy na ženy nemyslí a lidstvo se chová jako univerzální muž. Od užití toalet, přes bezpečnost práce až po jízdu autem

Na pohlaví nezáleží

V dobách, kdy i šestnáctibitové konzole byly teprve v plenkách, se ale do mainstreamu probojovaly i dvě dosti netradiční postavy. Ani v jednom z případů nebyla cílem programátorů osvěta, obě postavy vznikly spíše náhodou. V populární plošinovce Super Mario Bros. 2 mezi novými postavami přibylo podivné růžové stvoření s mašlí jménem Birdo. Ačkoli se v japonském originálu postava jmenovala „Catherine“ a preferovala oslovení „Cathy“, americký překladatel se rozhodl přidat vtípek. V americkém manuálu jste se tak dočetli, že se jedná o chlapíka, který se však cítí být ženou a nechá si říkat „Birdetta“.

Vývojáři „mlátičky“ Final Fight zase narazili, když na soupisku soupeřů přidali velmi obdařenou zlodějku jménem Poison. Tehdejší vedení Nintenda ovšem odmítalo hry, ve kterých by hráč bojoval proti ženám. „Nintendo bylo proti, bylo toho názoru, že pokud by měl hráč v boji porazit slečnu, jednalo by se o glorifikaci násilí na ženách. Tak jsme se to rozhodli vyřešit šalamounsky,“ vzpomíná ve své knize vývojář hry David Sheff. Na modelu Poison nic nezměnilo, v manuálu a v příběhu ale přibyla informace, že se jedná o muže. Konkrétně o transsexuála před operací. A zatímco Birdo se postupem času změnil v nebinární postavu s nejasně určeným pohlavím, Poison nadále zůstal/a transsexuálem i v dalších dílech hry.

Mimochodem, zajímavé je, jak na transsexuální postavu zareagovali samotní vydavatelé v Americe. Firmě Nintendo ani změna pohlaví nestačila a nechala Poison nahradit postavou mužského bojovníka. Zato když byla hra vydána pro japonskou Segu, vydavatelé si jen vyžádali mírně usedlejší šaty pro „dámu“, která v japonské verzi běhala pouze v podprsence a kraťoučkých šortkách.

LGBT bojovníci

Zajímavou kuriozitou je také japonská série Cho Aniki, v níž hráč ovládá kromě jiných postav i dvojici létajících svalnatých bratrů v miniaturních kulturistických plavkách s jasnými homosexuálními podtóny. Série z devadesátých let je sice kultovní v domácím Japonsku, do Ameriky a Evropy se však dostala až na virtuální konzoli Wii.

Každopádně, pokud jste si chtěli v devadesátých letech zahrát za homosexuální postavu a zároveň jste se vyhýbali obskurním erotickým hrám, vaší nejlepší hrou byly bojové hry a mlátičkové beat-em upy, zejména pak ty asijské produkce. Nejvíce takových pak bylo v klasice žánru jménem Street Fighter, ale LGBT postavy, ať už kladné či záporné, najdete i v dalších populárních sériích, jako je Mortal Kombat či Darkstalkers.

Trocha pokrytectví

Mimochodem, tady se ukázal dvojí metr amerických cenzorů. Sličná slečna jménem Juri, která přiznává, že má ráda velká prsa a ve hře flirtuje s čímkoliv, co má dvě nohy, nikomu nevadila. Zato Eagle, postava inspirovaná Freddiem Mercurym, v anglické lokalizaci přišla o veškeré zmínky o své původní homosexualitě. Stejně tak ale Američanům nevadila bisexualita bojovnic Lilith a Morrigan ze série Darkstalkers, možná také proto, že se v tomto případě jednalo o démony-sukuby.

Známým případem je i skandál okolo starého leteckého simulátoru SimCopter z roku 1996. Přepracovaný programátor Jacques Servin tehdy dostal za úkol do hry přidat trochu „krásek“, aby bylo co hráčům prodávat. Jeho tehdejší šéf však nevěděl, že Servin je gay. Programátor se tak rozhodl pro rebelii a do hry přidal postavičky mužů v těsných plavkách, kteří se objímají a líbají – a navíc jim pro snadnější navádění helikoptéry svítí bradavky. Nikdo si jich ale až do vydání hry nevšiml. Když hráči pány v plavkách objevili, nastal poprask se stažením hry z trhu, nahrazením mužských postaviček slečnami a také s vyhazovem pro Servina.

Prohlašuji vás za muže a muže

Staré hry také někdy přály i stejnopohlavním párům. Leckoho asi napadne starý dobrý Fallout 2 z roku 1997, kde se hlavní hrdina, bez ohledu na pohlaví, mohl oženit s řeznickým synkem Davinem i jeho sestrou Miriou. Jenomže post-apokalyptická klasika nebyla v tomto ohledu úplně první hrou. Tou byl nenápadný gameboyový titul jménem Great Greed z roku. Tady si sice mohl hlavní hrdina na konci vybrat z pěti princezen, ale kromě toho mohl svést i šestou, zasnoubenou. Také to mohl dát dohromady se starým dvorním kouzelníkem či s dvořanem. Hráč si ale mohl vybrat jako partnera i dosud šťastně ženatého krále.

V roce 2003 tak jinak zapomenuté RPG Temple of Elemental Evil způsobilo menší skandál. V jedné rybářské vesnici zde můžete vykoupit z otroctví homosexuálního piráta Bertrama, který svému zachránci slíbí „život plný štěstí a radosti po jeho boku“. A skutečně, epilog hry pak ukazuje, že mužská postava se s ním oženila. „Říkali jsme si, že ve hře chceme mít možnost pro každého. Takže mimo klasických romancí jsme se rozhodli, aby se ve hře našel i partner pro případné homosexuální hráče. Tak trochu nechápu, proč se to nerdům, kteří jsou sami terčem mnoha stereotypů, tolik nelíbilo,“ řekl serveru RPG Vault herní vývojář Tom Decker.

Po přelomu tisíciletí se ale situace na západě změnila, zejména pak v RPG hrách. Módním trendem tehdy byly a stále jsou „romance“, kde si mohla hlavní postava vybrat, s kým skončí. A nakolik třeba homosexuální romance na poslední chvíli vypadla z legendární Baldur’s Gate, ve výroční „Enhanced“ edici už má na výběr i gaye.

LGBT do každé rodiny

Trend se nastartoval zejména hrou další hrou od vývojářů Bioware Jade Empire. Homosexuální i lesbická romance zde byly dobře skryté, ale možnost vybrat si za milence postavu stejného pohlaví nastolila trend, kdy se i v mainstreamových RPG začaly ve větším objevovat LGBT postavy. Stačí připomenout například Dragon Age, kde je bez ohledu na pohlaví hlavní postavy a při správné kombinaci společníků, možné mít „čtyřku“ s pirátskou královnou a dvěma bisexuálními postavami.

LGBT postavy stále více pronikají do světa her a stávají se jeho přirozenou součástí. Nedávno třeba úspěch u kritiky slavilo netradiční indie RPG Undertale s nebinární hlavní postavou a mnoha LGBT hlavními postavami, jejichž role v ději však nekončí u jejich orientace, spíše naopak. Stejně tak je to u post-apokalyptické střílečky The Last of Us, kde homosexualita nezůstává jediným, co do hry přináší jedna z hlavních hrdinek Ellie, i mezi vedlejšími postavami je mnoho LGBT. Podobně na tom jsou i nedávné hity jako GTA V či Overwatch.

28. 5. 2019Každý den není posvícení! Podívejte se na ty nejzábavnější špatné filmy!

Nemá smysl zde vypisovat telefonní seznam her s LGBT hrdiny. Důležité je uvědomit si, že vnímání homosexuality a LGBT témat se u her proměnilo z tabu přes první nesmělé pokusy až k něčemu, co dnes ze židle zvedne jen ty nejzarytější konzervativce a tradicionalisty.

Mimochodem, na závěr ještě k The Sims. I když jsou „simíci“ bráni jako typická gay hra, která umožňuje vytvářet gay páry i celá „gay sousedství“ bez náznaku homofobie, k dokonalosti jí scházelo mnoho. Ačkoli bylo v první hře možné svést postavu libovolného pohlaví, nebylo možné se s ní oženit. I v druhém díle pak existovala svatba pouze pro heterosexuály, gayové si museli vystačit s obdobou registrovaného partnerství. Stejnopohlavní sňatky přibyly až ve třetím díle z roku 2009. Někteří kritikové prvním dvěma hrám vyčítají heteronormativnost v tom směru, že ostatní postavy samy o sobě nikdy homosexuální vztah neiniciují, vše tak zůstává na hráči samotném...