MBPFW: Lukáš Macháček oslnil schopností kombinovat – luxusní eleganci podtrhly sportovní prvky i „BDSM postroje“

Fashion Weeky (týdny módy, chcete-li) jsou ve světě svátkem módních nadšenců. Ačkoliv Česká republika je v rámci módního byznysu (i co do tvůrců) podměrně malým rybníčkem, někteří tuzemští návrháři si již i v zahraniční módní branži vybudovali pevnou pozici. Jedním z nich je i Lukáš Macháček, který je právem řazen mezi českou návrhářskou špičku. Jaká je jeho nová kolekce FW19/20, kterou včera představil v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week?

Autor: Jakub Starý / Zdroj: MBPFW, Foto: Welinna / 29. 3. 2019

Pro všechny příznivce lehce rebelského stylu se zlatým hřebem celého pražského Fashion Weeku stala právě přehlídka Lukáše Macháčka, která se konala ve středu 27. března v prostorách karlínské Hauch Gallery a jejíž produkce stála dle dostupných informací přes půl milionu korun. Návrhář, který má po osmi letech svého působení v módním světě skutečně zvučné jméno, opět dokázal, že rozhodně umí překvapit. Zatímco jeho móda by se většinou dala zařadit do streetové kategorie, tentokrát připravil kolekci o poznání elegantnější a luxusnější – ačkoliv se samozřejmě nevzdal svého osobitého stylu.

20. 2. 2020FOTO: Vyrazte na procházku s přátelskými vlky. Na tomto ostrově se s nimi můžete i pomazlit

Proti proudu, ale (téměř) pro každého

Obecně lze říci, že představená kolekce zafungovala prakticky na všechny přítomné – což bylo jistě cílem. Přeci jen ne každý naplňuje představu návrhářů o ideálních mírách, „nositelnost“ mnoha modelů přitom často bývá – pomineme-li až přílišnou extravaganci, která je nezřídka pro podobné módní akce typická – omezena právě velikostmi. Zatímco v minulosti se Lukáš Macháček držel konfekční velikosti 34/36, tentokrát se rozhodl zpřístupnit svou kolekci mnohem širšímu spektru zájemců. A to nejen prostřednictvím zahrnutí modelů velikostně rozmanitějších, ale i díky již zmiňovanému nepřehlédnutelnému elegantnějšímu ražení představovaných kousků.

Na druhou stranu Macháček rozhodně neopustil svůj originální autorský rukopis, pro nějž je příznačná rebelie a svobodný tvůrčí duch. I eleganci tak umně kombinuje s extravagantními detaily a kombinuje prvky na první pohled neslučitelné. Výsledek je však vizuálně přesvědčivý, a to i když se móda klasická prolíná s módou ryze sportovní. Schopnost neotřele kombinovat je pak na první pohled patrná např. při využití výrazných barev či vzorů, ale také dalších vzhledově specifických materiálů – vedle klasiky, jako je hedvábí, bavlna či tyl, také materiálů lesklých, třpytivých, v paletě rozmanitosti pak neschází ani poměrně (minimálně v módním byznysu) kontroverzní neopren. Samozřejmostí Macháčkových modelů je také precizní zpracování – aktuální kolekce se přitom do jisté míry vrací „ k základům“, a tedy i tradiční poctivé krejčovině.

Extravagance a individualita

Pokud bychom měli zůstat u zmiňované kontroverze, rozhodně nesmíme opomenout ani modely doplněné o tzv. harnessy, tedy postroje, které někteří na jednu stranu znají z rozličných adrenalinových sportů jako prostředek jištění či na stranu druhou jako doplněk užívaný v rámci specifických subkultur, např. i BDSM. Harnessy, s nimiž v rámci své kolekce velmi efektně pracoval Macháček, pak speciálně pro něj vyrobil jeden z předních berlínských tvůrců v oboru Jasa Gladez. Užití těchto detailů pak předváděné kusy pozdvihlo, upoutalo diváckou pozornost, ovšem zároveň dokázalo, že návrhář umí šikovně balancovat „na hraně“ přijatelné míry extravagance.

Celé kolekci na jejím vyznění dodala také vlastní prezentace – tu tentokrát Macháček nenechal na profesionálech z modelingové branže, ale naopak oslovil osobnosti, které mu jsou blízké profesně či lidsky. Macháčkovy modely tak představili například Yemi, Bruno Ciberej, Kryštof Králík, Vratko Barcík, Jordan Haj, Monika Bagárová, Šarlota Frantinová nebo Vanda Janda. I díky rozmanitosti a vlastní individualitě těchto předvádějících se pak kolekce nesla právě v duchu schopnosti vdechnout každému předváděnému kousku osobitost, vyzdvihnout je však třeba obráceně i Macháčkův um podtrhnout svými modely právě vysoce charakteristický styl jejich nositelů.

5. 3. 2020Virtuální sex nyní můžete zažít na vlastní kůži v pražském nevěstinci

Pokud bychom tedy měli považovat Macháčkovu novou kolekci za možný směr, jímž se budou trendy na nadcházející období ubírat, rozhodně je nač se těšit. Kdyby se navíc jeho promyšlenými a precizně zpracovanými modely inspiroval jen zlomek české populace, nejen módní kritici by měli o poznání lehčí spaní…