Aukce – dobrodružná a stylová cesta za originálními doplňky

Jen málokdo z nás netouží po originálním bydlení odrážejícím naši osobnost, vkus nebo společenské postavení. Přesto co se týče doplňků, často sáhneme po prefabrikovaných dekorativních objektech nebo přetištěných nepříliš kvalitních reprodukcích v obchodních řetězcích...

Autor: Redakce / Zdroj: Dorotheum / 5. 3. 2019

Kolikrát se vám už stalo, že jste u svých přátel doma narazili na stejný kousek, který máte sami v interiéru také? A přitom jsou originály od významných nejen lokálních umělců na dosah ruky. A ještě si u jejich pořízení můžete užít špetku sofistikovaného dobrodružství.

Svět aukcí je nám dobře znám především z filmů, kde se jak kladní, tak záporní hrdinové přetahují o umělecká díla a vzduchem doslova létají milionové částky. Taková situace sice může nastat, ale aukce jsou především příhodným způsobem, jak se dostat k originálům od renomovaných umělců.

Někdy se díla draží v poklidném tempu, jindy nastane situace, kdy licitátor otáčí svou hlavou rychleji než rozhodčí na tenisovém kurtu.  Jsou totiž díla, o která se zájemci téměř perou. I když v tu chvíli třeba nejste přímým účastníkem, ale jen pozorovatelem, stává se z dražby těchto položek adrenalinový zážitek pro všechny přítomné a často končí aplausem.

V nejbližší době si můžete aukci dopřát již tuto sobotu 9. březnahotelu Alcron ve Štěpánské ulici, kde pořádá svou první jarní dražbu pražský aukční dům Dorotheum. V nabídce najdete jak drobnější, avšak kvalitní grafické práce pohybující se cenami v řádech desítek tisíc korun, tak olejomalby starých mistrů i významných umělců 20. století.

Za zmínku stojí například obraz Slovenská krajina od zakladatele moderní slovenské malířské tvorby Martina Benky, jehož díla najdeme v mnoha galeriích i soukromých sbírkách. Vyvolávací cena oleje byla stanovena na 700 tisíc korun.

České malíře reprezentuje například barevně výrazná kytice od Jana Slavíčka nebo nesmírně půvabná Venuše  od Ladislava Sutnara, která vznikla podobně jako další autorovy Venuše v americkém exilu na sklonku jeho života. Aukce nabízí přes tři stovky dalších položek, mezi kterými zaujme i dvoumetrová plastika českého sochaře Olbrama Zoubka s názvem Modrovláska.

6. 5. 2019Návrhář Lukáš Krnáč o svých múzách: Nikdo nedá dohromady tak eklektický a zároveň fungující styling jako moje babička

Hledáte-li tedy originální dílo, kterým svůj interiér nebo kancelář odlišíte od ostatních, či si chcete užít trochu netradiční dobrodružství v uměnímilovné společnosti, neváhejte dorazit tuto sobotu 9. března do hotelu Alcron ve Štěpánské ulici v Praze. Registrace účastníků probíhá od třinácti hodin, samotná aukce pak začne ve dvě. Tým aukčního domu Dorotheum se na vás již těší.