„Odpadková víla“ Marie Kondo učí svět, jak dělat pořádek. Doma i v životě

Zatímco ještě před nedávnem byly životními hrdinkami všech domácích hospodyněk dámy, které levou zadní zvládaly péči o děti, manžela i domácnost, dnes je idolem všech – muže nevyjímaje – drobná Japonka, Marie Kondo. V čem spočívá její kouzlo? Umí uklízet a organizovat. A vnáší tak do životů běžných lidí řád a pořádek, nejen ten materiální…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: Instagram, Netflix, KonMari.com / 10. 4. 2019

Marie Kondo se stala hvězdou prakticky „přes noc“. Ačkoliv již v roce 2011 vydala poměrně úspěšnou publikaci The Life-Changing Magic of Tidying Up (v češtině Zázračný úklid – jednou provždy), která bylo přeložena do 30 různých jazyků, celosvětový úspěch odstartovala až televizní show, kterou lze od letošního ledna sledovat na Netflixu. I čísla mluví jasně – zatímco ke 31. 12. 2018 měla Marie Kondo na Instagramu kolem 700 tisíc sledujících, dnes je jich již téměř 2,5 milionu. Ovšem i bez ohledu na sociální média je jasné, že profesionální organizátorka se trefila do pověstné díry na trhu.

Regina Leeds: „Vnitřní mír přes vnější řád“

Zájem o techniky, jak mít vše v životě uspořádané, začal mnohem, než sama úklidová guru Kondo přišla na svět. S myšlenkou, že uklízení není jen o viditelném pořádku, ale také o pohodě na úrovni psychické a duchovní, totiž přišla již před mnoha lety Američanka Regina Leeds. Ta neuspěla jako herečka, a zahájila kariéru jako profesionální „uklízečka“. O úklidu napsala deset knih, a to včetně bestselleru pro New York Times – „Jeden rok k organizovanému životu“. A že se i lidé díky úklidu mění, zjistila dávno před tím, než se Marie Kondo stala novodobou úklidovou hrdinkou.  „Ve fyzickém světě si utváříme způsoby, jak myslíme a prožíváme,“ tvrdí Leeds a dodává: „naše nespokojenost a nepořádek jsou výsledkem toho, co se děje uvnitř nás.“

Leeds se také jednou lidí ptala, proč mají doma nepořádek, když si mohou uklidit a jít pro věci „na jisto“. Odpovědí jí bylo, že „při hledání se dostavuje vzrušení z lovu“, ovšem ne každý chce být 24/7 lovcem věcí ve vlastním bytě. Nemluvě o tom, že neustálé hledání klíčů, telefonu, či čehokoliv ledabyle odloženého, nás prostě a jednoduše připravuje o čas.  „Udržovat organizaci není jen o tom, že máme doma pořádek, je to způsob sebeúcty a lásky, je to dar, který dáváte sami sobě,“ tvrdí Leeds. Uklízení tedy rozhodně není JEN uklízením, lidé díky němu následně začnou šetřit čas i peníze. Úklid však pomáhá zvyšovat sebevědomí a získávat další energii. Leeds pak základ pro svou práci našla ve feng shui a dnes je označována jako „zen organizátorka“.

19. 4. 2019Máte málo přátel? Chybí vám rodina? V Japonsku si příbuzné i kamarády můžete pronajmout

Ovšem člověk nemusí být mistrem feng shui, aby pochopil hodnotu tzv. „declutteringu“ – do češtiny hravě (a velmi volně) přeložitelného jako „debordelizace“. Na prospěšnosti organizace a systematického uspořádání věcí se shodují také psychologové. Ostatně, v USA již dokonce vznikla Národní asociace specialistů na produktivitu a organizaci, která má v současné době téměř 3 500 členů…A právě odtud nejspíš plyne i obrovský ohlas, jaký se dostal úklidové show Marie Kondo….

Změňte svůj život s Marií…

Když Netflix začal začátkem letošního roku vysílat pořad Uklízení s Marií Kondo (Tidying up with Marie Kondo), minimalistickou show pro zlepšení bydlení, ale i života, založenou na populární knize Marie Kondo – Život měnící magie úklidu (The Life Changing Magic of Tidying up), lidé po celém světě se houfně ponořili do svého nepořádku, a to nejen toho hmotného, ale životního. „Když má člověk doma hezky čisto, opravdu se cítí líp. U mě zrovna úklid jako lék na depresi funguje a přináší mi do jisté míry i radost – tedy, ne přímo ten úklid, u kterého se na druhou stranu člověk docela odreaguje a vypne od pracovních povinností, ale především ten výsledek. V hezkém prostředí se člověku prostě i lépe žije,“ popisuje Markéta, která sama úklid podle Marie Kondo vyzkoušela.

Drobná Japonka, které již někteří začali přezdívat „odpadková víla“, přiměla lidi, aby začali ze svých domovů odstraňovat nepořádek. A to v základu prostřednictvím poměrně snadné metody, která ovšem v praxi může nabýt značné složitosti. Všechny věci v domácnosti stačí rozdělit do smysluplných kategorií a pak všechny předměty podrobit vlastnímu hodnocení. Vyvolávají vaši radost? Pak si je nechte. Radost nikde? S věcmi pryč! „Tenhle princip s radostí hodně lidí zpočátku nechápe. Podle Marie mají cítit ´spark of joy´, jiskru radosti. Tedy, že tu danou věc má člověk rád. Každý si určitě doma skladuje třeba staré oblečení, někdo ho má na doma, někdo doufá, že zhubne do šatů, které nosil před deseti lety a třiceti kily. A ty určitě zrovna radost nepřinášejí,“ upřesňuje Markéta princip třídění.

Metoda označovaná jako KonMari se jednoduše stala fenoménem. V televizním pořadu Kondo ukazuje lidem, jejichž domácnosti navštěvuje, nejen jak uklidit, ale jak se vrátit zpět do běžného života – někteří protagonisté show se totiž nacházejí na již zmiňovaném okraji spektra a jsou zbytečnými věcmi doslova zavaleni. Nemusíte být ale patologickými shromažďovači, abyste si metody úklidu mohli vyzkoušet v praxi. Marie Kondo vás naučí udělat pořádek v celé domácnosti, vysvětlí, jak poskládat oblečení, aby se během pár dní neproměnilo v chaotické hromady…„Mám osobně problém třeba s uskladněním ručníků a dalších věcí, které se nacpou do šuplíků a skříní, a pak o nich člověk ztratí přehled. Konkrétně skládání věcí do ruliček umožní, že je všechno přehledné, takže zrovna tenhle princip se mi líbí,“ dodává Markéta.

Ukliďte, darujte, vyhoďte….

Tolerance pro nepořádek se samozřejmě liší člověk od člověka. Ponožky odhozené na pohovce tak jednoho mohou přivést na pokraj zuřivosti, druhý vedle nich s klidem i povečeří…Toto poměrně široké spektrum je ale vymezeno dvěma hranicemi – na jedné straně jsou lidé, kteří se průběžně snaží věcí zbavovat, např. během jarního úklidu, na straně druhé lidé, kteří věci až patologicky shromažďují. Většina však – bez ohledu na to, kde přesně se v tomto kontinuu nachází, má s úklidem dobré úmysly, jen neví, kde začít. A právě to je důvod, proč jsou organizátoři a úklidoví specialisté, včetně Marie Kondo, tak úspěšní – ukazují „jak na to“, radí, co si nechat, co vyhodit a co darovat.

Přitom nejen samotný úklid a organizace okolního prostoru pozitivně působí na naši psychiku. Konkrétně recyklace věcí tím, že je darujeme lidem, kteří je potřebují, vlastně dáváme průchod altruismu, který na nás z psychologického hlediska působí velmi příznivě. Ačkoliv organizace je samozřejmě něco, co je třeba naučit se, člověk musí začínat postupně a jednotlivé postupy si postupně osvojovat, nakonec lze docílit fantastických výsledků.

14. 5. 2019Pět věcí, které zcela jistě (ne)způsobují homosexualitu

Je ovšem metoda Marie Kondo tak převratná, aby doslova pobláznila celý svět? „„Já jsem byla docela zvědavá, co inovativního může tato dáma o uklízení říct. Ta metoda mě zpočátku zaujala, pak jsem ale zjistila, že to vlastně není nic nového. Používá základní metody úklidu, třídí věci na hromádky, konkrétně ale každý krok pojmenovává, to asi někdo potřebuje. Navíc je pravda, že ta vizualizace všech nahromaděných věcí na jedné kupě člověka opravdu šokuje. Ale rada, že v kuchyni má mít člověk kuchyňské spotřebiče, v šuplíku s ponožkami ponožky a v botníku boty? Je to skutečně hodně banální,“ shrnuje své dojmy ze show Markéta. A dodává, že důvod úspěchu je poměrně jasný – lidé jsou z podstaty věci voyeuři. Baví je sledovat, v čem žijí druzí, rádi soudí a srovnávají. I proto by – pokud by se u nás objevila „česká Marie“ – měla jistě podobná show srovnatelný úspěch jako ta, kterou lze sledovat na Netflixu.