Beauty bloger Adrian Brandýs radí, jak se správně starat o svou pokožku

Adrian je bloger a influencer, který se mimo jiné zaměřuje na péči o pleť. Právě na tohle téma jsme s Adrianem vedli rozhovor, v rámci kterého nám prozradil několik užitečných tipů. Více v rozhovoru níže.

Začnu trochu obecnější otázkou, ale zajímá mě, co je pro tebe v rámci péče o zdraví nejdůležitější?

Péče o zdraví se u mě s věkem poměrně zvyšuje. Když jsem byl mladší, tak jsem na některé věci vůbec nepomyslel. Teď už na sebe dávám větší pozor a o své zdraví se zajímám ze všech úhlů pohledu. Nesmažím se starat pouze o svůj zevnějšek, ale především i o to, co je uvnitř.

Nepředstavujte si pod tím nic přehnaného. Spíše bych řekl, že se snažím dělat kompromisy a vyznávám pravidlo „všeho s mírou“. Pokud máte nějaký zlozvyk, jako já kouření, je dobré to nějakým způsobem kompenzovat. Vzhledem k tomu, že kouřím, nepiju alkohol. Kdybych kouřil a pil alkohol, je to mnohem horší, ale já se místo toho snažím například zdravě jíst a tak nějak si ve své hlavě řeknu, že se to vynuluje. (smích)

Velmi dobře jsi upozornil na to, že je dobré starat se i o své vnitřní zdraví a psychickou pohodu, protože bez toho nic dalšího nebude fungovat…

Řekl bych, že je to tak 50 na 50 a že psychická a fyzická kondice jsou stejně důležité. Je potřeba dodržovat jakýsi balanc. Díky tomu, že žijeme v dnešní době, máme skvělý přístup k informacím a každý z nás si může zjistit, jak na to. Myslím si, že zdraví hodně souvisí s celkovým pokrokem lidstva. Dnes máme opravdu hodně možností v podobě produktů, výrobků a informací. Je škoda toho nevyužít.

Dal sis v souvislosti s rokem 2021 nějaké „zdravotní předsevzetí“?

Ano. Dal jsem si předsevzetí, že nějakým způsobem omezím již zmiňované kouření klasických cigaret. Nyní zkouším glo HYPER, což je zařízení, které funguje na principu zahřívání tabáku. Byl jsem totiž nedávno na rozboru krve a zjistil jsem, že mám v těle těžké kovy jako lithium a stříbro, kterých bych se měl zbavit. To je asi jediné „zdravotní předsevzetí“. (smích)

Dnes mimo jiné působíš jako bloger a influencer a pokud se nepletu, tvé působení na internetu začalo tím, že jsi psal blog a natáčel videa o správné péči o pleť. V té době ostatní muži asi nic podobného ještě neřešili?

Byla to doba, kdy se sociální sítě teprve rozjížděly. Vůbec netvrdím, že jsem byl první a že jsem nějaký průkopník, ale byl jsem ve správném čase na správném místě. Zajímala mě péče o pleť, protože se jednalo o téma, o kterém se často nehovořilo, a to nejen v souvislosti s muži, ale i s ženami. Všichni řešili především make-up. Navíc kosmetických produktů pro muže bylo opravdu málo. Kosmetické firmy si však později uvědomily, že na muže de facto zapomněly a začaly více zaměřovat svůj marketing na pánskou péči o pleť. Do té doby se jednalo o obrovský trh, který nikdo neobhospodařoval. To, že jsme muži neznamená, že se nemusíme starat o svou pleť. Pleť je největší orgán na těle, který nás chrání vůči spoustě vnějším vlivům.

Zpestřete si večer sklenkou červeného se sýrem – je to nejen příjemné, ale ochrání vás to před demencí7. 1. 2021

Jaké byly reakce, když jsi se svým blogem začínal?

Vzhledem k tomu, že jsem se vždy zaměřoval na nějaký problém, byly většinou dobré. Myslím si, že s hejty bojují především beauty blogeři, kteří se věnují make-upu. Já jsem se zabýval problémy, ve kterých se lidé našli, tudíž mě nekritizovali. Pro mě však bylo těžké jednotlivé věci prezentovat. V té době jsem měl i YouTube kanál, kde však skrze videa nešlo přesně předvést výsledky testovaných produktů. V tomto směru to beauty blogeři zabývající se make-upem mají jednodušší, protože hned mohou ukázat výsledný look. Ostatně i proto neexistuje tolik blogerů věnujících se péči o pleť.

Jak bys s odstupem času zhodnotil, že se trend přístupu k péči o pleť změnil? Jsou dnes muži vzdělanější a povedlo se odstranit předsudky, že tento obor patří pouze ženám?

Myslím, že se přístup k péči o pleť změnil celkově, a to i ve vztahu k ženám. Firmy začaly více komunikovat, že make-up problémy neřeší, ale pouze zakrývá a základem každého hezkého make-upu je zdravá pleť. V posledních pěti letech se péče o pleť normalizovala pro všechny. U nás to ale zatím není až tak rozvinuté. Často hovořím s lidmi, kteří dělají v kosmetických firmách PR, případně brand manažery. Ti říkají, že například sousední Slovensko je na tom v používání kosmetických přípravků mnohem lépe.

Když už jste se k tomu odhodlali a používáte nějaký krém, je důležité, aby měl žádoucí účinky, což se stane pouze ve chvíli, kdy zvolíte produkt, který je pro vás vhodný. Jde především o jeho složení a obsah látek. Často se například zmiňuje, že ten a ten krém v sobě obsahuje retinol, což je oblíbená látka proti stárnutí. Ale lidé vůbec nevnímají, že krém s retinolem pro ně nemusí mít žádný účinný efekt, protože se v něm nenacházejí látky, které potřebuje konkrétně jejich pleť.

Adrian se snaží skončit s kouřením klasických cigaret, proto si nyní oblíbil novinku glo HYPER

Tudíž nejlepší je pravidelná návštěva kosmetiky? Měli by muži chodit na kosmetiku stejně pravidelně jako chodí například ke kadeřníkovi?

Určitě ano. Hlavně by neměli chodit pouze v případě, kdy se vyskytne nějaký problém. Důležitá je preventivní péče. Myslím, že s tím muži nemají žádný problém, ale většinou dorazí až s nějakými potížemi.

Dle mého je kosmetika fajn rituál. Já osobně to vnímám tak, že někam přijdu na 30 minut, lehnu si, zavřu oči a někdo se o mě stará a dokonale si při tom odpočinu. Není to pouze o zdravé pleti, ale také o tom umět na chvíli vypnout. Musím však upozornit, že existují kosmetičky a kosmetičky.

Jak si vybrat dobrou kosmetičku?

Vždy záleží na tom, co řešíš. Pokud jednou za čas potřebuješ masku a masáž, můžeš zajít de facto kdekoliv. Já bych kosmetičku vybíral primárně podle produktů, které používá. Mělo by se jednat o profesionální přípravky, ne o žádné běžně dostupné výrobky, které si můžete koupit v jakémkoliv obchodě. Jedná se o speciální přípravky na kosmetické procedury, které mohou používat pouze profesionálové.

Míra sebevražd roste, většímu riziku i v době pandemie čelí muži. Jejich mužství je totiž ohroženo více než kdy dřív8. 1. 2021

Za zmínku stojí například chemický peeling, který si můžeš koupit i v běžně dostupných obchodech, ale jedná se o mnohem slabší verze. Kosmetičky používají ty s větším procentem obsahu kyseliny, protože přesně vědí, co mají dělat a jak pokožku následně ošetřit, aby se nespálila apod.

Jak jako laik poznám, která z kosmetiček je opravdu kvalitní a používá dobrou kosmetiku?

Ze všeho nejdřív je nutné stanovit si cíl – zda chcete pleť oživit, zbavit se ucpaných pórů apod. Poté je určitě možné hledat více informací na internetu – přečíst si pár článků o kosmetice a přípravcích a následně hledat, zda v okolí existuje někdo, kdo konkrétní přípravek používá. Doporučuji prvně absolvovat konzultaci a zjistit, co by pro vaši pleť bylo nejlepší. Pak je důležité soustředit se na výsledky.

A co domácí péče o pleť? Máš tipy na nějaký každodenní rituál?

Určitě byste si měli pleť čistit minimálně dvakrát denně – vždy ráno a večer. Důvod je zcela jednoduchý. Během dne jste venku, potíte se a na pleti se usazuje špína. Pleť se potí i v noci, navíc se otíráte o polštář, takže je dobré dodat ji svěží nádech i ráno. Zároveň je důležitá hydratace. Každý den po probuzení si dávám sklenici vody, protože během noci se potíme a tím i dehydratujeme. Právě voda je velmi důležitá, protože je přítomna u všech procesů v těle.

Adrian Brandýs

K čištění používejte nejlépe nějaké jemnější přípravky. I když máte mastnější pleť, určité množství mazu je přirozené a pro pleť důležité. Když ho zcela odstraníte, pleť má tendenci jej produkovat ještě víc. Proto bych hledal nějaké jemnější čističe pleti ve formě gelu nebo pěny. Pro velmi suchou pokožku existují i čistící mléka a krémy. Dle mého je nejlepší produkt na pleť v každém věku BioRePeel, což je chemický peeling, který dělají po celém Česku a opravdu funguje. Myslím, že je to je ideální procedura pro muže, protože komplexně řeší problémy jako vrásky, ucpané póry a sjednocuje a posiluje pleť.

Osobně bych se vyhnul micelárním vodám, které často zůstávají na pokožce a ucpávají póry. Zároveň nepoužívám nic, v čem by byl alkohol, protože ten taktéž vysušuje pokožku a nemyslím si, že by byl v rámci péče o pleť nutný. Stačí si zvyknout na každodenní rituál a nemusíte se obávat problémů.

Zdroj: Jan Witek