Máte komplikovaný vkus? Pak vám učarují náramkové hodinky Patek Philippe ze sběratelské kolekce Grande Complications, jejichž cena dosahuje milionů korun

Komplikace v životě moc nemilujeme. Ovšem náramkové hodinky s komplikacemi jsou učiněná radost. Především ty od rodinné značky Patek Philippe, lídra ve výrobě nejpreciznějších mechanismů, jako je tourbillon, minutová repetice nebo věčný kalendář. Víte o jiných hodinkách na českém trhu, za které by vášniví sběratelé byli ochotni zaplatit 18 milionů korun? Nejsofistikovanější hodinky s velkými komplikacemi zařazuje Patek Philippe do kolekce Grande Complications. Vloni do ní přidal čtyři dechberoucí novinky.

Umělecká díla pro nejváženější zájemce 

Málokterá hodinářská manufaktura na světě má takovou prestiž jako Patek Philippe. Už více než století si značka udržuje místo na pomyslné špičce vysoké hodinařiny díky hodinkám s tzv. komplikacemi, tedy funkcemi, které dokáží měřit něco více než jen prostý čas. Velké uznání sklízí například komplikace, která změřený čas hlásí pomocí odbíjení – grande sonnerie, petite sonnerie a minutová repetice.

Hodinky Patek Philippe vynikají technickou genialitou a jsou nekompromisně krásné. V České republice je najdete v butiku Patek Philippe v Pařížské ulici 9, který patří do portfolia rodinné společnosti Carollinum. Odtud si vloni nadšený sběratel odnesl model Ref. 5208R-001 Minute Repeater, Chronograph, Perpetual Calendar z kolekce Grande Complications za téměř 18,8 milionu Kč. Právě v této kolekci se nachází skutečná umělecká díla vyráběná na zakázku a určená těm nejváženějším sběratelům.

Ref. 6301P-001 Grande Sonnerie

První kapesní hodinky s minutovou repeticí vyrobili hodináři v manufaktuře Patek Philippe už v roce 1839. Renesance se odbíjení dočkalo roku 1989, kdy při příležitosti 150. výročí značky vznikl Calibre 89 s neuvěřitelnými 33 komplikacemi, včetně všech typů odbíjení.

Letos se plní sen sběratelů díky novince Ref. 6301P-001, která kombinuje všechny tři nejčistší formy odbíjení, tedy grande a petite sonnerie a minutovou repetici. Grande Sonnerie dokáže automaticky odbíjet celé hodiny a čtvrthodiny. Tato komplikace, kterou naleznete na náramkových hodinkách opravdu jen zřídka, je v novince Patek Philippe doplněna dalšími funkcemi: petite sonnerie (odbíjí celé hodiny) a minutovou repeticí (odbíjí čas až po stisknutí tlačítka, a není tudíž tak náročná na energii).

Hodinky mají též patentovanou funkci jumping seconds: vteřinová ručka se v malém subčíselníku na pozici šest pohybuje skokově. Nový strojek, kalibr GS 36-750 PS IRM se 72hodinovou rezervou chodu, se skládá ze 703 součástek a je uložen v platinovém pouzdře. Nadčasovou eleganci modelu doplňuje černý číselník vytvořený tradiční smaltovou technikou grand feu. Na číselníku je znázorněna rezerva chodu, stejně jako rezerva chodu sonnerií, jež dokážou odbíjet čas nepřetržitě celých 24 hodin. Tři kladívka do tří gongů udeří za 24 hodin 1056krát.

Ref. 5303R-001 Minute Repeater Tourbillon

Jedinečnou kombinaci minutové repetice a tourbillonu předvádí Ref. 5303R-001. Jde o první náramkové hodinky, u nichž lze díky skeletonizaci pozorovat práci gongů a kladívek z přední strany. Jejich hrdý majitel je tedy může mít připnuté na zápěstí a radovat se z odbíjení. Značka totiž vždy myslí na sběratele a jejich pohodlí, rozhodně nevyvíjí pouze komplikace pro komplikace. Ref. 5303R-001 byla poprvé představena v roce 2019 v Singapuru a od loňska jsou hodinky dostupné pro všechny světové trhy. Unikátní je i zpracování pouzdra z růžového zlata, jež je zdobeno lístky ze zlata bílého. 

Ref. 5370P-011 Split-Seconds Chronograph

Patek Philippe přímo nevyvinul chronograf s vlečnou ručkou, ale byl první, kdo jej v roce 1922 vyrobil ve formě náramkových hodinek. Tento typ chronografu dokáže díky druhé sekundové (vlečné) ručce měřit časové úseky, které stejně začínají, ale mají různou délku. Ref. 5370P-011 patří k nejkrásnějším chronografům vůbec. V roce 2015 značka poprvé představila tento typ chronografu v inovovaném platinovém pouzdře, které využívá i pro model Ref. 6301P-001. Platinová pouzdra Patek Philippe mají na pozici šest umístěn malý diamant. Chronograf s vlečnou ručkou je nově vybaven modrým číselníkem, který je tvořen technikou smaltování grand feu a díky vypalování jednotlivých vrstev barvy vyniká vysokým leskem. Modrá barva číselníku dodala klasice Split-Seconds Chronograph modernější nádech.

Ref. 5270J-001 Perpetual Calendar Chronograph  

Značka Patek Philippe dodnes rozvíjí nejen tradici chronografů, ale též věčného kalendáře, který jako první na světě doprovodila chronografem. Věčný kalendář dokáže při znázorňování data počítat i s přestupným rokem, a pokud udržujete hodinky v chodu, zvládnou zaznamenávat správné datum bez nutnosti korekce až stovku let. Patek Philippe vyrobil legendární náramkový věčný kalendář s chronografem v roce 1941. Roku 2011 byl v ženevské manufaktuře vyvinut a sestaven kalibr CH 29-535 PS Q, strojek kombinující věčný kalendář a chronograf, který se může pochlubit hned šesti patentovanými inovacemi.

Ref. 5270J-001 je ztělesněním luxusních hodinek, jejichž výjimečnost pozná i naprostý laik dnes a poznal ji stejně před desítkami let. Nadčasový opalinový číselník, klasicky ztvárněná měsíční fáze na pozici šest i tachymetrická stupnice po obvodu číselníku dávají těmto hodinkám nesmrtelnost. Stejně tak klasické pouzdro s konkávní lunetou a vykrojenými nožkami, jehož elegance je nově podtržena žlutým zlatem.   

Zdroj: Redakce