Marek Ztracený: „Člověk se dneska musí na něco těšit, jinak by se z toho všeho už zbláznil“

Marek Ztracený pobývá většinu času na jednom z nejkrásnějších míst Česka. Co jej na Šumavě drží, proč nikdy neuvažoval o stěhování a jaké plány aktuálně chystá v rámci své hudební kariéry?

Pokud to říkám správně, na Šumavě jste se narodil?

Přesně tak, jsem místní domorodec. Po pravdě řečeno si na tom dost zakládám. Zkoušel jsem žít ve městě a mám dokonce byt v Praze, kde přespávám, když je potřeba, ale i když mám Prahu moc rád, jsem kluk z horské vesnice a sem patřím. Myslím si, že bydlení v přírodě na Šumavě má hrozně moc výhod, hlavně když vychováváte dítě.

Ani vzhledem k pracovnímu vytížení jste nikdy nepřemýšlel nad tím, že byste se do Prahy přemístil na stálo?

V tomto jsem dost pragmatický a když si spočítám plusy a mínusy, vždy z toho vzejde, že je lepší žít na jednom z nejkrásnějších míst naší republiky a v případě potřeby dojíždět. Je to občas trochu náročné, ale jak říkám, já prostě patřím na Šumavu.

Jaké jsou dle vás ty nejzásadnější výhody života v přírodě?

Je těžké vysvětlovat někomu, kdo tady nežije, v čem je Šumava specifická. Hodně to souvisí s tím, že jsem se tady narodil. Člověk je zde trochu jinak vychovaný a drží se jiných hodnot. Zdejší svět je určitě pomalejší a férovější. Ale možná je to jen můj pocit a nechci se nikoho dotknout. Já jen vím, že je mi tady dobře.

Taky se tady s vámi lidé moc…, jak bych to jenom řekl slušně…, no zkrátka se tady s vámi neštvou. (smích) Jako mladý jsem se musel hodně snažit, abych tu obstál. Tenkrát byla Šumava fakt drsnější místo a lidi prudší. Dnes už je to trochu jinak. Do života mi to ale určitě něco dalo.

Aktuálně jsou horalové tak trochu všichni, protože teď jsou hory jediným východiskem, jak se nezbláznit. Jezdí sem často lidé, kteří nejedou za přírodou, ale protože je to moderní a při setkání s nimi si uvědomíte ten rozdíl.

Považujete se za milovníka přírody?

Jasně! Mám k přírodě opravdu velký vztah, ale na druhou stranu nejsem žádný ekoterorista. Ale někdy i u nás vidím věci, které mě vyloženě štvou, nicméně že bych se šel přivázat ke stromu a protestoval, to ne. Snažím se začít u sebe, než začnu někde vyšilovat a vedu k tomu i mého syna. Přírodě se věnujeme hodně a občas zahraju Koncert pro čistou Šumavu a neustále vymýšlíme nějaké projekty, které nám dávají smysl.

Marek v době pandemie tráví daleko více času v kuchyni, Foto: Archiv: Oresi

Vzhledem k aktivitám, které jste zmínil, máte hodně blízko i ke sportu?

Mám, a to hned z několika důvodů. Jeden z nich je, že když už si lidé zaplatí za mé koncerty, neměli by koukat na nějakého „knedlíka“. (smích) Ale sport mám opravdu rád a pomáhá mi na mou sem tam pošramocenou psychiku. Je to jedna z mála věcí, která mě v aktuální době dokáže nakopnout. Navíc chci jít příkladem svému synovi. Čím lepší formu budu mít, tím větší parťák pro něj budu. Možná by se dalo říct, že největším trenérem mi je můj syn.

Jak říkáte, sport je velmi prospěšný i pro imunitu, která je zvlášť v dnešní době potřeba. Jak vlastně prožíváte aktuální pandemii koronaviru?

Kdybych do toho měl zabřednout, našel bych hromadu negativních věcí, ale rozhodl jsem se, že energii, kterou bych plýtval při stěžování si a nadávání, raději využiju jinak. Mám pocit, že zpěváci, herci a vůbec všichni lidé s velkým dosahem by lidem měli náladu zlepšovat a být pozitivní. Samozřejmě ne na koronavirus. Vykřikovat a šířit nějaké hoaxy na Facebooku by bylo pod moji úroveň. Určitě mě to štve a mám někdy slabou chvilku, protože situace je nanic, ale když je mi mizerně, nevypisuju to na Instagramu, protože špatných zpráv je v médiích opravdu dost.

Vaše rada tedy zní, přistupovat k aktuální situaci pozitivně? Tedy alespoň co se nálady týče?

Ono to vlastně ani jinak nejde. Zakázal jsem doma pouštět zprávy, protože když se něco zásadního změní, stejně se to objeví úplně všude. Na zprávy, které doplňuje dramatická muzika a pořád se v nich o něčem spekuluje, se opravdu koukat  nechci.

Víte snažím si najít cokoliv hezkého. Uvědomil jsem si, že dříve jsem žil především v kolonách na dálnici a ve městě, jezdil jsem autem po koncertech apod. Nyní jsem to vyměnil za ježdění po lese, a to buď na kole, nebo na skialpech. Místo fanoušků teď hraju doma rodině a snažím se obstát jako táta a partner. Trávím nyní o mnoho více času doma a musím říct, že jsem třeba začal více vařit. Až tak daleko to došlo. (smích)

Diesel podzim/zima 2020: ultramoderní vzpomínka na uplynulé sezóny, nostalgii pověste na hřebík27. 1. 2021

Máte nějaký tip na zajímavý recept? Napadají mě ztracená vejce. (smích)

Ta neumím. (smích) Ale mám pár tajných receptů, asi tak dva, které jsem se naučil již během studia na konzervatoři, kdy jsem potřeboval žít tzv. „za levno“. Ale je pravda, že často kupuji různé polotovary anebo zajdu do bufetu či do restaurace a pak to v naší krásné kuchyni alespoň naservíruju na talíře. (smích) Nedávno jsme si totiž v našem šumavském bytě nechali udělat zcela novou kuchyň, takže je mi tato část bydlení o trochu blíž. Kvůli tomu, že mám teď více času, doháním resty.

Takže nejvíce času nyní Marek Ztracený tráví v kuchyni?

Jak se to vezme. (smích) Máme to s partnerkou rozdělené. Partnerka si vysnila speciální troubu a různé další praktické věci, protože se ve vaření samozřejmě vyzná trochu lépe. Já jsem si zase splnil své dlouholeté přání a nyní mám vlastní vinotéku, abychom měli dostatek kvalitního vína na večery. Řekl bych, že já se starám o večerní chvilky a partnerka o ty denní (smích)

Pokud vím, aktuálně stavíte také rodinný dům? Nicméně novou kuchyň jste si pořídili ještě do stávajícího bytu?

Přesně tak. Byl to jeden z restů, který jsme chtěli dohnat. Ale máte pravdu, že aktuálně stavíme barák, což nám naštěstí bere hrozně moc času.

Markova kuchyň před rekonstrukcí, Foto: Archiv: Oresi
Markova kuchyň po rekonstrukci, Foto: Archiv: Oresi

Patříte mezi lidi, kteří do stavby investují mnoho času?

Musím říct, že do stavby investujeme vesměs všechen čas. Za prvé nás to strašně baví a za druhé je to v téhle době jedna z mála věcí, která působí antistresově. Neustále tak chodíme na hrubou stavbu, plánujeme, měříme a vymýšlíme různé nápady. Co se týče kuchyně, kterou v našem domě budeme teprve tvořit, nejraději bych vzal tuhle a odnesl ji s sebou. Nevím proč, ale hodně mi přirostla k srdci. Je taková „šumavská“. Chtěli jsme, aby design kuchyně perfektně zapadl nejen do designu bytu, ale také do celkového prostředí, ve kterém se stavba nachází. Nejlépe nám v tomto ohledu uměli vyjít vstříc designéři z Oresi, jejichž návrh byl ze všech nejlepší, proto jsme se pro něj rozhodli. A určitě je budeme využívat i pro kuchyň v novém rodinném domě.

Říkáte, že do stavby investujete téměř všechen čas, to jste na stavbu domu úplně sami?

Samozřejmě máme designérku i architekta, ale dost do toho zasahujeme a myslím, že jsou z nás chvílemi trochu zoufalí. Pořád něco vymýšlíme, ale chceme to mít prostě dokonalé. Třeba v tom domě dožiju, tak to nechci odbýt.

Registrovaní partneři Aleš Cibulka a Michal Jagelka: "Manželství primárně není kvůli dětem, paní Jochová. Je to instituce dvou lidí, kteří se milují."11. 2. 2021

Kdyby se nedej bože dlouho nerozjely koncerty, možná se z vás stane designér?

Možná ano. (smích) Myslím si, že na to s partnerkou máme i trochu talent. Minimálně nás to opravdu hodně baví. Co se designu týče, neustále studuju, koukám do časopisů a musím říct, že je to vlastně dost podobné hudbě.

Když už jsme u té hudby, je vůbec možné se zeptat, co aktuálně chystáte a na co se mohou fanoušci těšit?

Jsem optimista a s mým týmem vlastně pořád něco vymýšlíme a hledáme světlo na konci tunelu. Člověk se potřebuje těšit, jinak by se zbláznil. My tak našim fanouškům dáváme tu možnost a už na začátku pandemie jsme vymysleli turné s názvem RESTART tour, které se mělo konat v největších halách v Česku. V rámci turné jsme rozdali 20 tisíc lístků zdravotníkům, hasičům a policistům. Chtěli jsme jim poděkovat a mysleli jsme si, že je letos v únoru překvapíme a pozveme na koncert, ale turné jsme museli odložit na září. Nedá se nic dělat, zdraví je přednější.

Na léto jsme však vymysleli alespoň menší rodinné koncerty pro tisíc lidí, které budou trvat celé odpoledne a zabaví se na nich celé rodiny. Na těchto koncertech bude vařit třeba i vítěz MasterChefa 2020 - Roman Staša. Nechtěl jsem, aby to bylo pouze o koncertě, ale aby vznikla celodenní zábava. Koncert už bude pouze jakousi třešničkou na dortu. Tímto chceme jít naproti aktuální situaci, protože si myslím, že v létě by tisíc lidí ve venkovních prostorech nemuselo být problémem.

Všechny termíny chystaných koncertů najdete na tomto webu.

Zdroj: Jan Witek