Domácnosti se během loňska změnily v kanceláře, učebny, posilovny i bar. Proměna tak čeká i trendy v interiérovém designu

Stejně jako drtivá většina oblastí našeho života, prošel v loňském roce radikální proměnou i interiérový design – domovy se totiž musely proměnit v improvizovanou kancelář, tělocvičnu, ale v mnoha případech i učebnu. Pod jednu střechu se najednou musí vměstnat nespočet činností, a tak je jasné, že i prostory se musely organicky přizpůsobit…

Celá populace čelí v souvislosti s koronavirem mnoha výzvám. Jednou z nich pak je, jak fungovat v domácnosti, která však nově přebrala nespočet nových funkcí. Lidé najednou museli v prostoru, který měl punc ryze osobní – ba přímo odpočinkové – zóny, začít pracovat a nějak také práci oddělit od soukromého života. To se samozřejmě hezky říká, ale mnohem hůře realizuje, zejména v menších prostorech, v nichž funkci pracovního stolu rázem převzal konferenční stolek v obýváku. Bez ohledu na konkrétní změny se ale odborníci na interiér shodují v jednom – je dost pravděpodobné, že „rok covidu“ ovlivní i to, jakým způsobem bude v budoucnu chápán celý interiérový design. Klíčovým se tak stane efektivní oddělení zón v bytě/domě, ale také výběr materiálů, které lze snadno udržovat v čistotě.

Letošní MasterChef Česko Roman Staša připravuje kuchařku. Její součástí se můžete stát i vy12. 1. 2021

Pracovní místo, obývák, nebo oboje?

Práce z domova byla až do loňského roku pro většinu lidí naprosto nedosažitelná. I v Česku byl tzv. home office považován za „luxus“, který ne každá firma povoluje. Dnes je však omezení pracovní docházky nejen žádoucí, ale nezřídka dokonce vyžadované. To samozřejmě vede k tomu, že jsou lidé vystaveni rozhodnutí, jak do své domácnosti začlenit i pracovní místo. To by ideálně mělo být natolik „oddělené“, že umožní rozdělit čas pro práci od času volného. Podle designérů proto poroste zájem o úložné prostory, a to ideálně takové, které umožňují využít věci, ale následně je zase skrýt (např. různé uzavíratelné lavice, počítačová místa umístěna ve skříních apod.).

Ruku v ruce s tím ale lidé začínají dbát také na udržování „kancelářského pořádku“ – tak, aby při videohovorech a konferencích byl prostor kolem nich náležitě reprezentativní. Podle ředitelky společnosti MADE, která se zaměřuje na prodej nábytku a bytových doplňků, dokonce významně vzrostl zájem o pokojové rostliny – zejména ty velké, které utváří na kameře příjemnou atmosféru. Druhou variantou je pak umístění pokojových květin na vyvýšené stojany či police tak, aby byly v záběru kamery. Různé květiny ale samozřejmě mají pozitivní vliv i na lidskou psychiku – již během lockdownů si tak lidé začali různé rostliny pořizovat – v podstatě i proto, aby měli doma oč pečovat. „Rostliny a další přírodní prvky jsou tím, co zvyšuje pociťovaný pocit pohody,“ tvrdí přímo Sheena Murphy, která se také profesně věnuje interiérovému designu.

Hygiena nadevše

Koronavirus se stal ovšem i spouštěčem zvýšeného zájmu o hygienu. Právě hygiena by se tak podle predikcí odborníků měla stát jednou z priorit při navrhování interiérů. Promění se využívané materiály – a to ve prospěch těch, které jsou odolné vůči ulpívání choroboplodných zárodků, ale zvýší se zájem také o snadno desinfikovatelné povrchy. „Musíme se naučit žít vedle viru, proto budeme hledat další způsoby, jak zajistit v domácnostech náležitou hygienu. To se podepíše jak na výběru materiálů, tak i různých povrchů. Lidé pravděpodobně začnou projevovat zájem o stylovější odpadkové koše a desinfekční nádoby tak, aby splynuly s interiérem a naopak z něj nepříjemně nevyčnívaly,“ tvrdí návrhářka interiéru Kelly Hoppen. 

Zatímco pak různé automatické (bezdotykové) dávkovače na mýdlo jsou poměrně pochopitelnou cestou „covidého upgradu“, jak naznačuje praxe, někteří designéři již byli dokonce požádáni o úpravu domovů tak, aby bylo ještě vně možné zbavit (a uložit) se případně kontaminovaného oblečení a bot. Koronavirus tedy skutečně vládne světu i domácnostem. 

Domov – místo pro zábavu a volný čas

Divadla, kina, koncerty, restaurace, bary apod. – funkci všech těchto místo nově musí zastoupit právě domov. A tak je logické, že lidé začínají své domovy v tomto smyslu přetvářet. Již nyní se zvýšil zájem o velkoplošné televize, vinotéky, ale také utváření prostoru pro příjemné posezení s přáteli u sklenky vína či něčeho ostřejšího. Interiérový design tedy čeká klientský zájem o větší stoly, ale také větší množství nádobí – talířů, příborů, skleniček. A s nástupem prvních jarních dní lze zároveň čekat další využití balkonů, teras i zahrad. „Zahrady se nyní – více než kdy jindy – staly určitým rozšířením domu a centrem setkávání s rodinou a přáteli,“ uvádí tak další odborník na design.

Pohoda, klid, relax a bílá

S ohledem na to, že doma trávíme najednou mnohem větší objem času, je jasné, že věnujeme větší pozornost zařízení i doplňkům. Jak se ale shodují designéři, prioritou se nyní stává utváření takového prostředí, které bude působit uklidňujícím dojmem – to se pak týká jak výběru doplňků, materiálů, tak i barev – a to včetně výmalby. Jednoduše řečeno, zvedá se zájem o vzdušené interiéry vyplněné neutrálními tóny a spoustou přírodních materiálů a již zmiňovaných rostlin – díky tomu lidé mohou načerpat více klidu, relaxovat.

Právě proto, aby prostor působil příjemně, lze předvídat i masivnější nástup zájmu o minimalismus. „Předpokládám, že dojde k většímu posunu k čistěji vypadajícím interiérům, jimiž budou procházet neutrální barvy. Jedním z největších trendů pak bude bílá,“ tvrdí návrhář interiérů a stylista Justin Coakley. Aby ne – vždyť bílá je tradičně spojována s čistotou a hygienou. Kromě bílé se však již v době pandemie zvýšil zájem o výmalbu v jasných barvách, jako je např. žlutá, a to především ve společných prostorách tak, aby právě barvy mohly pozitivně působit na náladu celé rodiny.

Rovnost pohlaví, volná láska a omezení plýtvání jsou utopické vize 16. století. Bojovat za moderní utopii bychom ale měli i dnes2. 3. 2021

Je tedy zřejmé, že naše domovy postupně projdou určitými změnami, s ohledem na očekávané trendy by to ale mohly být spíše změny k lepšímu. Přeci – trávit více času s rodinou a přáteli – ať už doma nebo na zahradě – bylo ještě před nedávnem nepochybně přáním mnoha z nás. A jestli k tomu bude třeba, aby kabáty a boty zůstaly ve speciální zóně a aby na každém stolku byla vedle svíčky i desinfekce, tak ať…Protože více květin, bílá výmalba a zbavení se zbytečných věcí nám rozhodně nijak neuškodí.