Barevné trendy v interiéru: Jaké odstíny ovládnou rok 2021?

S příchodem roku 2021 se objevují i nové barevné trendy, které budou ovlivňovat různé oblasti od módy přes design až po vzhled interiérů. Letos hrají prim šedá, žlutá a hnědá. Nechte se jimi inspirovat i ve svém domově!

Svět barev je nekonečně pestrý! A pokud jde o každoroční trendy, taktovku v ruce drží Pantone Color Institut v New Yorku, který každoročně vyhlašuje barvu roku. Zatímco tomu loňskému vévodila podle odborníků klasická modrá, letošek se ponese na vlně hned dvou tónů, jež se krásně doplňují a vzájemným kontrastem vytvářejí dokonalou souhru. Jedná se o jasně žlutou (Illuminating) a šedou (Ultimate Gray), které mají v následujících měsících ovládnout také interiéry. „Spojení nadčasové šedé se zářivě žlutou vyjadřuje poslání nesoucí v sobě pozitivitu podpořenou odvahou. Tato barevná kombinace praktické a pevné a zároveň hřejivé a optimistické nám přináší odolnost a naději. Pro lidského ducha je zásadní cítit povzbuzení a povznesení,“ vysvětluje Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institutu. Důvodem, proč letos byly zvoleny výjimečně dvě barvy současně, je, že jejich spojení přináší přesně to, co v této těžké době plné změn potřebujeme: optimismus a zároveň sázku na jistotu. 

Největší pohlavní orgán je mozek, tvrdí zastánci erotické hypnózy. Ta slibuje bezdotykový orgasmus i zbavení se sexuálních dysfunkcí30. 7. 2021

Hnědá přináší klid a návrat k přírodě

Další značkou, která tradičně drží žezlo nad barevnými trendy v interiéru, je Dulux, kde každoročně specialisté na design stanovují tóny, jež budou kralovat domovům po celém světě. Pro letošní rok vyhlásili nadvládu odstínu světle hnědé (Brave Ground). „Vřelý, zemitý tón vytváří pocit stability, růstu a potenciálu. Poskytuje pevný základ pro změnu a kreativitu ve vašem domově,“ obhajuje Dulux letošní volbu. Výběr odstínu potvrzuje návrat k přírodě a jednoduchosti a koresponduje s populárním skandinávským stylem hygge, který si klade za cíl přinášet do života pohodu a klid. Navíc se dá zemitá barva skvěle kombinovat jak s jinými odstíny hnědé, tak i s dalšími přírodními tóny jako je béžová či zelená. Působí příjemně i se zmíněnými barvami roku 2021 zvolenými Pantone Color Institutem: se žlutou či šedou.  

Jak vnést do interiéru barvy roku?

Pokud vás barvy roku zaujaly a přemýšlíte, jak je zakomponovat i do svého domova, není nutné vše od základu přestavovat a investovat vysoké částky do proměny bydlení. Stačí nová výmalba, pruh tapety anebo nový ubrus, přehoz či pohodlné polštářky na gauč – a místnost dostane během chvilky nový šmrnc. Právě bytové doplňky v zářivé žluté dokážou krásně projasnit prostory! Šedá a světle hnědá mají zase výhodu, že se jedná o nadčasové barvy, které jsou „in“ nejen letos. Navíc je lze dobře kombinovat s řadou jiných barev, takže se nemusíte bát v těchto odstínech pořídit i trvalejší prvky, jako je podlaha, sedací souprava nebo nábytek, které vám budou zdobit interiér dlouhé roky a snadno je dle nálady či trendů můžete doplňovat a obměňovat jinými barvami právě prostřednictvím bytových doplňků anebo výmalby. 

Pořiďte si stínění v trendy odstínech!
Další skvělou možností, jak do svého bytu či domu zakomponovat trendy barvy, je také stínění, které je neodmyslitelnou součástí interiéru a dotváří jeho celkovou atmosféru. V současnosti máte široký výběr možností nejen typů stínící techniky, ale i jejích barevných variant. „Pro interiérové žaluzie lze vybírat ze široké barevné škály lamel a pro interiérové látkové rolety, vertikální žaluzie nebo japonské stěny máme na výběr mnoho barevných, jednobarevných i vzorovaných látek,“ vysvětluje Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA, která je předním výrobcem a dodavatelem stínicí techniky. Velmi populární jsou rovněž plisse, tedy skládané látkové žaluzie, které obléknou vaše okna do slušivého kabátku a přizpůsobí se i atypickým tvarům jako jsou například kulatá, šikmá či zaoblená okna. „Látky nepatří pouze do šatníků, lze s nimi také velmi účinně stínit. Pokud navíc dáte na své estetické cítění a vybere takové vzory a materiály, které budou ladit s interiérem, získáte další výzdobu vašeho bytu. A díky systému dvou látek na stejných šňůrkách ji pak můžete měnit podle momentální nálady,“ dodává Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA.

Volkswagen ID.4 – elektromobil, kterému bude těžké konkurovat13. 9. 2021

Na velikosti záleží...

Design stínící techniky volte rovněž s ohledem na velikost interiéru. „Chceme-li opticky zmenšit velký prostor, je nutné vybírat barvy teplé, tmavé nebo i křiklavé. Pro tento účel lze zvolit interiérové látkové rolety s velkými výraznými vzory. Chceme-li prostor zvětšit, platí opačné pravidlo. Vybíráme bílé nebo světlé a chladné odstíny barev jako jsou světlomodrá, světlezelená, světložlutá barva a podobně. Látky volíme jednobarevné nebo s malými vzory,“ doporučuje brand manažerka společnosti ISOTRA Aneta Paroulková.

Co barvy roku 2021 symbolizují a jak ovlivňují naši náladu?

Žlutá: Zářivá a jasná barva v sobě ukrývá hřejivost slunečních paprsků a stává se tak symbolem optimismu a radosti. Vzbuzuje pocit naděje, zlepšuje náladu a interiér dokáže rozjasnit a oteplit, proto je vhodná do chladnějších místností, kam nedopadá tolik slunečního svitu. Nemělo by se to s ní však přehánět, aby nepůsobila příliš agresivně, proto by měla spíše jednotlivými prvky doplňovat design prostoru. Vesele působí v kombinaci s modrou a zelenou (například v dětském pokoji), perfektně rozjasňuje tlumené barvy jako je šedá, béžová či hnědá.  

Šedá: Neutrální barva je sama o sobě konzervativní a nenápadná a může evokovat rezervovanost a nedotknutelnost, ale zároveň v sobě nese také punc elegance a přizpůsobivost. Představuje ideální základ interiéru, který lze kombinovat s dalšími odstíny, zejména těmi teplými, které ji rozjasňují – žlutou, červenou, oranžovou... Ladí ale rovněž k hnědé barvě dřeva, ale i modré či mátově šedé, která vévodila loňskému roku. Šedá je nadčasová a variabilní a díky ní si můžete pohrát s dalšími akcenty bytu. 

Hnědá: Barva půdy, dřeva a kůže odkazuje k návratu k přírodě, působí uklidňujícím dojmem a interiéru vdechuje příjemnou atmosféru domova. Symbolizuje stabilitu a vyvolává pocit bezpečí. Chcete-li zachovat elegantní vzhled, kombinujte ji s šedou, béžovou či bílou, pokud se nebojíte výraznějších barev, lze ji prozářit i žlutou či červenou. Když ji doplníte zelenou, umocníte tím přírodní vzhled svého interiéru.

Zdroj: Adéla Steinová