Moderní domácí zahrádka aneb Aktuální trendy, které hýbou světem pěstování rostlin

Říkáte si, že pěstování rostlin už nemůže pokročit nikam dál? Že truhlík a hlínu nejde nijak vylepšit a zmodernizovat? Jste na omylu. Květiny už dávno nepatří pouze do květináče a pokud ano, nemusí se jednat o žádné obyčejné druhy, jelikož jsou dnes k dispozici moderní chytré květináče, které se v některých případech dokonce umí postarat samy o sebe.

Živé rostliny rozzáří a dodají šmrnc každému domovu. S příchodem nových technologií a moderních postupů snad ještě trochu více. Níže představujeme několik trendů, které významně ovlivňují, kam se za poslední dobu domácí pěstování rostlin ubíralo a ubírat bude. Rostliny pěstované bez hlíny a bez květináče? Chytré truhlíky, které se umí postarat samy o sebe? Není problém! Pojďte s námi tvořit svůj domácí zelený mikrosvět.

Chytrá domácí zahrádka

Jen si představte ten pocit, kdy otevřete skříňku, ve které roste čerstvá máta, krásně červená rajčátka a výborné lesní jahody. S chytrou zahrádkou, která se o sebe navíc umí postarat zcela sama, se tohle sci-fi stává realitou. Nemáte-li možnost utrhnout si čerstvé byliny a plody na vlastní zahradě, pomůže vám malá soukromá domácí zahrádka, která se bez problémů vleze do jakékoliv garsonky a bude prosperovat i v případě, kdy váš byt patří mezi ty méně sluncem prosvícené.

Jedná se o dílo estonské firmy Click & Grow, která se zbývá tvorbou chytrých květináčů se samostatným zavlažováním, LED osvětlením a časovým spínačem, díky kterému rostliny umístěné v samostatných kapslích získávají světelnou dávku jako při dlouhém letním dni. Podle velikosti za tento květináč zaplatíte od dvou do pěti tisíc korun a již podle nadčasového vzhledu poznáte, že je inspirován výzkumem NASA, který byl zaměřený na pěstování rostlin na Marsu.

Chytrému květináči nechybí zásobárna na vodu, se kterou si vystačí i několik týdnů a nad nádržkou najdete otvory pro kapsle se semínky, z nichž každá nabízí přesný a vyvážený poměr živin pro danou rostlinu, kterou budete chtít pěstovat. Vybrat si můžete z jahod, levandule, rajčat, několika druhů bylinek, salátu, chilli papriček, hrášku, ale i různých květin.

Jak funguje svět televizních reklam? Odpovídá režisér a kameraman Tomáš Sovinský, který točil klip R3VØLT41. 2. 2021

Květiny, které mají koule

Levitující rostlinky jsou stylovým výdobytkem japonského umění pěstování rostlin zavěšených na niti. Jedná se o nádherný designový kousek, který rozzáří a zútulní každý obytný prostor, ať už se jedná o starší či moderní interiér. Těmto rostlinám se říká kokedama, což v překladu znamená právě mechová koule. Není divu, jedná se totiž o kouli z hlíny obalenou mechem. Ačkoliv se kokedamy tradičně umisťují na talířek či misku, je možné je zavěsit kdekoliv do prostoru. Jde o moderní uměleckou formu, která jedinečným a neotřelým způsobem prezentuje rostliny a květiny.

Dle Lenky Hrubé z projektu Zahrada na niti lze tímto způsobem pěstovat jakoukoliv rostlinu. Je pouze nutné vědět, pro jaký substrát se rozhodnout a jak o ni pečovat. Podobné koule najdete v nejrůznějších prodejnách a na internetu můžete najít i pár zajímavých návodů, jak si takovou mechovou kouli vyrobit přímo u vás doma.

Rostlina jako domácí mazlíček

Tak trochu pokojovka a tak trochu domácí mazlíček. Tato podvodní rostlina, které se říká řasokoule, připomíná mechovou kuličku a pochází z jezer v Japonsku a na Islandu. Její kulatost je naprosto přirozená, jelikož ji omílají proudy vody. A zde už se dostáváme k tomu, proč se řasokoule mohou tak trochu řadit mezi domácí mazlíčky. Zahradnice Anet, Rozi a Zuz z projektu Pokojovky doporučují alespoň jednou za čas vytáhnout a trochu s řasokoulí pokoulet, aby se cítila jako v přirozeném prostředí.

Řasokoule v plné kráse

Útěchou může být, že se nejedná o vůbec náročnou rostlinu. Bohatě ji stačí studená voda, kterou je potřeba jednou týdně vyměnit. Hlavu si nemusíte lámat ani s nedostatkem slunečního svitu.

Zapomeňte na hlínu a vyzkoušejte hydroponie

Kdo by to byl řekl, že se rostliny dají pěstovat i bez hlíny? Hydroponie je speciální forma pěstování rostlin ve vodě. Nezáleží na tom, zda chcete mít pěknou dekoraci v obýváku, nebo zda toužíte po čerstvých bylinkách. I v tomto případě si můžete pěstovat čerstvé rostliny, které pak zužitkujete v kuchyni. Jak se říká, neexistuje nic čerstvějšího než jídlo, které si sami vypěstujete.

Při správných podmínkách je dokonce pěstování ve vodě rychlejší než pěstování v půdě. Celé kouzlo tkví v přidávání potřebných živin do vody a správném světlu. Záleží na tom, co pěstujete. Bylinkám a zelenině trvá přibližně sedm týdnů, než dorostou do dospělosti. S pokojovými rostlinami pěstovanými ze sazeniček je to běh na delší trať. Nicméně výhodou je, že listy salátu a některých bylinek lze průběžně sklízet už během jejich růstu.

Zlepšit v sexu se může každý. O kvalitě rozhoduje správný čas, délka i samotné provedení14. 1. 2021

Co k tomu budete potřebovat? Speciální skleněnou hydroponickou nádobu (postačí i vázy), speciální roztok ke hnojení určený pro hydroponii (tzv. hydroponické hnojivo), umělé kamenivo (keramzit) a pochopitelně i samotnou rostlinu.

Tento způsob pěstování rostlin je velmi výhodný pro alergiky, protože se ve vodě netvoří plíseň jako u květin v zemině. Rostliny zakoření rychle a nemusíte je tak často zalévat. Méně častěji jsou potřeba přesadit. Pro ty, kteří se stejně jako já snaží všechny kytky alespoň svou péčí o ně předělat na kaktus, je hydroponie ideální volbou.

Autor: Jan Witek

Zdroj: Jan Witek