Chytré osvětlení domácnosti umí nejen rozsvěcet žárovky, ale také měnit vlnovou délku světla podle vašeho biorytmu

Správné osvětlení našich domovů není jen záležitostí designu svítidel. Především jde o to, abychom se doma dobře cítili, a to v různých fázích dne. To pouhá šetřící žárovka zajistit nedokáže. Je potřeba v průběhu dne používat různé typy světelných zdrojů s různou barvou světla, které respektují náš biorytmus. Trendem jsou systémy chytrého osvětlení a žárovky s přepínači vlnové délky.

Na barvě světla záleží

V posledním roce jsme ve svých bytech strávili víc času než kdykoli předtím. Přestali jsme ráno odcházet a trávit pracovní dobu v kancelářích, které mají vlastní architekturu i způsob osvětlení. Nyní se různé denní aktivity odehrávají v tom stejném prostoru, který většinou máme stejně osvětlený, ať pracujeme, studujeme, sledujeme televizi nebo si čteme před spaním. A to je chyba.

Sluneční záření, na které je lidské tělo přirozeně zvyklé, také nesvítí celý den stejně. Zatímco po rozednění obsahuje sluneční svit všechny vlnové délky v podobné intenzitě, u zapadajícího slunce převládají dlouhé vlnové délky. Proto je večerní slunce oranžové až červené. Abychom si nerozhodili svoje vnitřní hodiny a umožnili tělu ve správnou chvíli usnout kvalitním spánkem, mělo by i osvětlení našich interiérů měnit vlnové délky podobně jako slunce.

Bílé světlo na práci, teplejší na večer

Pamatujete, jak si při přechodu na LED žárovky někteří lidé nakupovali zásoby starých wolframových žárovek, protože jim LEDky připadaly nepříjemně chladné? Dnes je technologie jinde a nepříjemně silné modré části barevného spektra se bát nemusíte. Díky možnosti volby teploty bílého světla si můžete do každé místnosti zvolit vhodné osvětlení podle toho, jaké činnosti tam hodláte provádět.

Neutrální bílé světlo s rovnoměrným zastoupením všech vlnových délek se hodí pro aktivní část dne, tedy práci nebo studium. Takovou žárovku umístěte do kanceláře, kuchyně nebo koupelny k zrcadlu, protože bílé světlo věrně zobrazuje povrchy, takže je ideální pro líčení. Na krabičce takové žárovky bude uvedena hodnota 3000 – 4000 Kelvinů. Ložnice, případně i obývací pokoj, kde odpočíváme po práci, vyžaduje teplejší světlo v rozmezí 2700 – 3000 Kelvinů. Naopak dílna, sklep nebo prostory bez oken potřebují studené modré světlo s hodnotou nad 4000 Kelvinů. S moderní LEDkou budete i v temné místnosti pracovat jako při denním světle.  

Díky NASA může každý vypadat mladě a svěže. Obličejové LED masky jsou nový hit v péči o pleť15. 1. 2021

Chytré systémy mění vlnovou délku světla samy

Nemusíte běhat po bytě a přešroubovávat žárovky podle denní doby. Systémy inteligentního osvětlení dokážou měnit teplotu světla v jednotlivých svítidlech a žárovky jsou ovladatelné prostřednictvím mobilní aplikace nebo dálkového ovládání.

Rakouská společnost EGLO například nabízí komplexní systém Connect, který umožňuje nastavit nejen teplotu chromatičnosti bílého světla, ale také různé barvy osvětlení, nastavení sepnutí a vypnutí a řadu dalších voleb. Můžete si vybrat z několika řad svítidel určených pro inteligentní systém, anebo si do svých stávajících svítidel pořídit pouze žárovky ze série EGLO Connect. V rámci systému lze spárovat až padesát svítidel v domácnosti, a kromě volitelné teploty bílé si budete vybírat i z 16 miliónů barev. Nesmíte se ale nechat zlákat například k tomu, abyste si večer zapnuli ostře modré světlo.

Biodynamická žárovka, která podporuje naše vnitřní hodiny

Hynek Medřický je vynálezcem prokognitivního osvětlení Spectrasol pro školy a kanceláře a biodynamické žárovky Vitae. Ta se dá přepínat na tři vlnové délky: její jasné bílé světlo bohaté na modrou složku podporuje kognitivní funkce mozku, výkon a koncentraci; její teplé bílé světlo je ideální pro večerní relaxaci a čtení; oranžové světlo bez modré složky připravuje tělo na spánek a spouští tvorbu melatoninu. To je hormon spánku, který má zároveň silné antioxidační účinky, tedy zabraňuje stárnutí. Experiment, který měřil hladinu melatoninu při různých vlnových délkách, prokázal, že zatímco při červeném světle se melatonin dokonce i zvýšil, u krátkých délek prudce klesal. 

Rovnost pohlaví, volná láska a omezení plýtvání jsou utopické vize 16. století. Bojovat za moderní utopii bychom ale měli i dnes2. 3. 2021

Hynek Medřický upozorňuje, že dnešní běžné osvětlení jde proti přirozenému biorytmu a tělo pak neví, kdy spát a kdy být aktivní. Před 200 lety se lidé během dne pohybovali venku, kde je světlo o intenzitě desítek tisíc luxů. Večer si doma zapálili oheň o intenzitě desítek luxů. Dnešní člověk tráví většinou celý den pod stejným osvětlením, a tím je většinou žárovka o stovkách luxů. Naše světlo během dne neprochází žádnou změnou, čímž se ruší časový systém těla a dosahujeme nižších kognitivních výkonů.

To může žárovka Vitae pomoct změnit. Hynek Medřický zvolil i inovativní způsob, jak ji nabízí – můžete si ji buď koupit, nebo pronajmout přes systém „světlo jako služba“.

Odložte mobily a spěte ve tmě

Nainstalování chytrých systémů osvětlení vás samo o sobě nespasí. Pokud chcete pro své zdraví i mozek vytěžit maximum, měli byste změnit i návyky. Hynek Medřický upozorňuje, že pokud pět minut před spaním koukáte do mobilu, jehož obrazovka vyzařuje rovnocenně modré, zelené i červené světlo, zkracujete si noc o 1,5 hodiny. Tělo bude mít pořád ještě pocit, že je den, i když se už budete snažit usnout.

Předejít tomu můžete nainstalováním softwarových filtrů, které záři obrazovky zbaví nejen modrého, ale i zeleného světla. Apple takový filtr má přímo v nabídce, a to volbu Red Filter. Možností je také používání červených brýlí, případně červených fólií. Zkrátka hodinu a půl před spaním by vám do oka nemělo dopadnout žádné světlo krátké vlnové délky.

Zdroj: Bohdana Rambousková