Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?
Straight friendly
Zdroj: Lejaan, se svolením

Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?

Ložnice a barvy: Že musí polštáře být jako vejce vejci a lícovat s pokrývkou? Ale kdeže! Co nás o povlékání naučily naše maminky a babičky, jsou sice skvělé zásady, avšak díky modernímu pojetí a kreativitě tvůrců se otevírá mnohem širší paleta možností. Necháte se inspirovat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 3. 2023

Jistě vás někdy napadlo, že je nejen pro umělce, ale i pro běžného člověka, který oblečen vychází ven, vybírá si líčidla nebo třeba doplňky do domácnosti, cit pro ladění různých odstínů barev velmi důležitý. Velkou roli hrají nejen trendy, ale i vlastní vkus. Pokud jde o ložní prádlo, není tomu jinak. Jak na MIX & MATCH, tedy různé kombinace, které k sobě ladí?

Jak na kombinaci ložního prádla?

K ložnici je potřeba přistupovat pozorně, jelikož se jedná o naprosto nezbytnou součást zdravého bydlení. Spánek potřebujeme. I siláci, kteří tvrdí, že jim stačí tři hodiny týdně, se tajně těší, až doma odpadnou do příjemného snění. Je to totiž nezbytné. Spánková deprivace je extrémně nebezpečná jak pro naši mysl a duši, tak pro naše tělo. Pokud máme podat jakýkoli výkon, je potřeba si dopřát odpočinek. Ruku v ruce se správným výběrem matrace, polštáře a přikrývky, zvolením vhodné teploty v místnosti, přísunem čerstvého vzduchu a zatemněním jde i výběr povlečení. A to nejen co do materiálů, ale i barev.

Existují výrobci, kteří vědí, jak svému zákazníkovi pomoci, a tak například Lejaan vyrábí veškeré své ložní prádlo tak, aby se dalo barevně kombinovat s dalšími kousky v jejich repertoáru. „Barevné škály materiálů jsme záměrně navrhli tak, aby odstíny umožňovaly jejich vzájemné kombinace. I náš e-shop je naprogramován pro možnost přidat k sobě jednotlivé povlaky bez nutnosti kupovat celé sety povlečení,“ uvádějí. Marcel Gecov, jeden ze tří zakladatelů Lejaan, má pak pro kombinování své dva oblíbence: „Kombinuju Father’s Playground s Deep Secret, které podle mě společně vypadají naprosto skvěle,“ dodal praktický tip naší redakci. Pravdou je, že pokud jde o barvy, kreativitě se meze nekladou, ovšem je zajímavé podívat se na to i trochu vědecky.

Barevné spektrum

Víte, jak vypadá barevné spektrum? Máme více možností: Někoho jako první napadne škála, jiný si vzpomene na kolo. Že tápete? Přestavte si pestrobarevný kruh – mimochodem jsem vám ho přidala i do galerie pro inspiraci. V tomto kruhu se mohou nacházet všechny odstíny barev (v závislosti na podrobnosti zobrazení). Poznáte tak, které spolu nejen sousedí, ale které jsou i přímo naproti sobě. A proč je to vlastně zajímavé?

Barevné kolo

Než se dostaneme k samotnému výkladu teorie barev, je vhodné za ni zatleskat Issacu Newtonovi, který s barevným kolem přišel koncem sedmnáctého století. Právě díky němu mohou dnešní umělci, designéři i jiné profese či amatéři pohlížet na kombinování barev s nějakým opravdu dobrým podkladem. Komu nestačí pouhý pohled na kolo, může v dnešní době využít řadu online generátorů, které mu s orientací pomohou.

Barevné kolo je prostě reprezentací barev, které jsou uspořádány podle vlnové délky. Organizovány jsou i podle toho, jestli se jedná o barvy primární, sekundární nebo terciární – tedy prostě a jednoduše, jak moc byste museli míchat základní barvy (případně pak i ty sekundární), abyste svého odstínu dosáhli.

Tipy redakce

Teorie barev

Teorie barev vychází ze tří základních: červené, modré a žluté. Ty nemohou být umíchány, právě z nich se míchají všechny ostatní. Třeba červená a modrá dají fialovou, modrá a žlutá zelenou, a tak dále…

Teorie barev řeší také to, jak moc jsou barvy tmavé, nebo světlé či jak jsou syté. Ano, pokud si koupíte v obchodě modrou, červenou, žlutou, černou a bílou, teoreticky byste měli být schopni vytvořit jakoukoli barvu si zamanete. Ale nebudeme si lhát, není to zrovna snadný úkol.

Energie barev

Všimli jste si, že se v některých místnostech cítíte klidnější, je vám zima, nebo jste naopak aktivnější, možná vás i začíná trochu bolet hlava nebo dostáváte chuť na něco dobrého? Barvy na nás působí psychologicky, a tak není divu, že s nimi pracují i obchodníci. Třeba rychlá občerstvení ráda sázejí na červenou. Ta podle odborníků přitahovat pozornost a urychlit krevní oběh. Díky tomu by se měl nakopnout i trávicí systém, zrychlit metabolismus a… začnete mít hlad! Chytré, že? A tak i domů je vhodné popřemýšlet, kam se hodí jaká barva v závislosti na tom, jak se chcete v místnosti cítit.

Že nevíte, jak si vybrat?

Někdo se spolehne na rady odborníků, které říkají, že se ke spánku nejlépe uchýlíme v místnostech laděných do modré, žluté, zelené, stříbrné, oranžové, růžové a bílé. Faktem ovšem je, že někdo proste nesnáší modrou, žlutou i zelenou, stříbrná mu leze krkem a oranžovou, růžovou a bílou přechází v jakékoli variantě jako nehodné výběru. Žádné doporučené pravidlo není mantrou. Jde o váš dobrý pocit, vaši ložnici a váš spánek. Zkuste si posedět v místnostech různých barev v obchodních domech, na návštěvě nebo kdekoli jinde a pozorujte, jak se cítíte. V ložnici by bylo ideální zvolit takové barvy, které uklidní vaši mysl a navodí pohodu vhodnou ke spánku.

<Path> 6 tipů pro krásný a funkční minimalistický interiérZdroj: pinterest, laufen.cz

Komplementární barvy

Slyšeli jste někdy spojení „komplementární barvy“? Ne? Zjednodušeně se jedná o barvy, které se doplňují. Prostě se netřískají, jak by řekl klasik, a to i přesto, že nejsou příbuzné. Pokud do rozhodování zapojíme kolo barevného spektra, pak už se dostáváme nejen na úroveň vkusu, ale i vědy!

Pokud hledáte komplementární barvy, hledáte harmonii v nesourodosti. Že se vám líbí kombinace světle modré, tmavě modré a černé? To je fajn, ale díky tomu, že zvládnete vybrat komplementární barvu, možná celý svůj projekt oživíte o něco dalšího! Jde totiž o to najít v kruhu barvu, která je přesně na opačném konci spektra. Proč? Doplňují se. Jako dva protiklady, které se přitahují. Ty z vašich vran, které spolu doposud sedaly, udělají něco ještě zajímavějšího! A jaká, že je ta komplementární barva k modré? Podívejte se do galerie a zkuste si to napřed sami. Kdyby se nezadařilo, radu najdete na konci článku.

MIX & MATCH je zábava především pokud máte rádi v posteli více polštářů. Fantazii se pak meze opravdu nekladou a sladit ložnici se najednou zdá nejen jako jednoduchý úkol, ale jako hra! Co takhle zkombinovat teplou šedou deku se stejným polštářem a přidat k němu černý po vzoru vkusu Marcela Gecova? Nebo jste snad pro kombinaci starorůžové s tlumenou bílou? A co takhle hnědá a cihlová? Nebo si necháte poradit od kulatého spektra a namísto barev, které spolu sousedí, zvolíte komplementární možnost? To je na vás!

A mimochodem: K modré se komplementárně hodí oranžová!

Zdroj: Lejaan, invisionapp.com, colors.muz.li, soyummy.com, amerisleep.com

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop