Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?
Jistě vás někdy napadlo, že je nejen pro umělce, ale i pro běžného člověka, který oblečen vychází ven, vybírá si líčidla nebo třeba doplňky do domácnosti, cit pro ladění různých odstínů barev velmi důležitý. Velkou roli hrají nejen trendy, ale i vlastní vkus. Pokud jde o ložní prádlo, není tomu jinak. Jak na MIX & MATCH, tedy různé kombinace, které k sobě ladí?
Jak na kombinaci ložního prádla?
K ložnici je potřeba přistupovat pozorně, jelikož se jedná o naprosto nezbytnou součást zdravého bydlení. Spánek potřebujeme. I siláci, kteří tvrdí, že jim stačí tři hodiny týdně, se tajně těší, až doma odpadnou do příjemného snění. Je to totiž nezbytné. Spánková deprivace je extrémně nebezpečná jak pro naši mysl a duši, tak pro naše tělo. Pokud máme podat jakýkoli výkon, je potřeba si dopřát odpočinek. Ruku v ruce se správným výběrem matrace, polštáře a přikrývky, zvolením vhodné teploty v místnosti, přísunem čerstvého vzduchu a zatemněním jde i výběr povlečení. A to nejen co do materiálů, ale i barev.
Existují výrobci, kteří vědí, jak svému zákazníkovi pomoci, a tak například Lejaan vyrábí veškeré své ložní prádlo tak, aby se dalo barevně kombinovat s dalšími kousky v jejich repertoáru. „Barevné škály materiálů jsme záměrně navrhli tak, aby odstíny umožňovaly jejich vzájemné kombinace. I náš e-shop je naprogramován pro možnost přidat k sobě jednotlivé povlaky bez nutnosti kupovat celé sety povlečení,“ uvádějí. Marcel Gecov, jeden ze tří zakladatelů Lejaan, má pak pro kombinování své dva oblíbence: „Kombinuju Father’s Playground s Deep Secret, které podle mě společně vypadají naprosto skvěle,“ dodal praktický tip naší redakci. Pravdou je, že pokud jde o barvy, kreativitě se meze nekladou, ovšem je zajímavé podívat se na to i trochu vědecky.
Barevné spektrum
Víte, jak vypadá barevné spektrum? Máme více možností: Někoho jako první napadne škála, jiný si vzpomene na kolo. Že tápete? Přestavte si pestrobarevný kruh – mimochodem jsem vám ho přidala i do galerie pro inspiraci. V tomto kruhu se mohou nacházet všechny odstíny barev (v závislosti na podrobnosti zobrazení). Poznáte tak, které spolu nejen sousedí, ale které jsou i přímo naproti sobě. A proč je to vlastně zajímavé?
Barevné kolo
Než se dostaneme k samotnému výkladu teorie barev, je vhodné za ni zatleskat Issacu Newtonovi, který s barevným kolem přišel koncem sedmnáctého století. Právě díky němu mohou dnešní umělci, designéři i jiné profese či amatéři pohlížet na kombinování barev s nějakým opravdu dobrým podkladem. Komu nestačí pouhý pohled na kolo, může v dnešní době využít řadu online generátorů, které mu s orientací pomohou.
Barevné kolo je prostě reprezentací barev, které jsou uspořádány podle vlnové délky. Organizovány jsou i podle toho, jestli se jedná o barvy primární, sekundární nebo terciární – tedy prostě a jednoduše, jak moc byste museli míchat základní barvy (případně pak i ty sekundární), abyste svého odstínu dosáhli.
Teorie barev
Teorie barev vychází ze tří základních: červené, modré a žluté. Ty nemohou být umíchány, právě z nich se míchají všechny ostatní. Třeba červená a modrá dají fialovou, modrá a žlutá zelenou, a tak dále…
Teorie barev řeší také to, jak moc jsou barvy tmavé, nebo světlé či jak jsou syté. Ano, pokud si koupíte v obchodě modrou, červenou, žlutou, černou a bílou, teoreticky byste měli být schopni vytvořit jakoukoli barvu si zamanete. Ale nebudeme si lhát, není to zrovna snadný úkol.
Energie barev
Všimli jste si, že se v některých místnostech cítíte klidnější, je vám zima, nebo jste naopak aktivnější, možná vás i začíná trochu bolet hlava nebo dostáváte chuť na něco dobrého? Barvy na nás působí psychologicky, a tak není divu, že s nimi pracují i obchodníci. Třeba rychlá občerstvení ráda sázejí na červenou. Ta má podle odborníků přitahovat pozornost a urychlit krevní oběh. Díky tomu by se měl nakopnout i trávicí systém, zrychlit metabolismus a… začnete mít hlad! Chytré, že? A tak i domů je vhodné popřemýšlet, kam se hodí jaká barva v závislosti na tom, jak se chcete v místnosti cítit.
Že nevíte, jak si vybrat?
Někdo se spolehne na rady odborníků, které říkají, že se ke spánku nejlépe uchýlíme v místnostech laděných do modré, žluté, zelené, stříbrné, oranžové, růžové a bílé. Faktem ovšem je, že někdo proste nesnáší modrou, žlutou i zelenou, stříbrná mu leze krkem a oranžovou, růžovou a bílou přechází v jakékoli variantě jako nehodné výběru. Žádné doporučené pravidlo není mantrou. Jde o váš dobrý pocit, vaši ložnici a váš spánek. Zkuste si posedět v místnostech různých barev v obchodních domech, na návštěvě nebo kdekoli jinde a pozorujte, jak se cítíte. V ložnici by bylo ideální zvolit takové barvy, které uklidní vaši mysl a navodí pohodu vhodnou ke spánku.
Komplementární barvy
Slyšeli jste někdy spojení „komplementární barvy“? Ne? Zjednodušeně se jedná o barvy, které se doplňují. Prostě se netřískají, jak by řekl klasik, a to i přesto, že nejsou příbuzné. Pokud do rozhodování zapojíme kolo barevného spektra, pak už se dostáváme nejen na úroveň vkusu, ale i vědy!
Pokud hledáte komplementární barvy, hledáte harmonii v nesourodosti. Že se vám líbí kombinace světle modré, tmavě modré a černé? To je fajn, ale díky tomu, že zvládnete vybrat komplementární barvu, možná celý svůj projekt oživíte o něco dalšího! Jde totiž o to najít v kruhu barvu, která je přesně na opačném konci spektra. Proč? Doplňují se. Jako dva protiklady, které se přitahují. Ty z vašich vran, které spolu doposud sedaly, udělají něco ještě zajímavějšího! A jaká, že je ta komplementární barva k modré? Podívejte se do galerie a zkuste si to napřed sami. Kdyby se nezadařilo, radu najdete na konci článku.
MIX & MATCH je zábava především pokud máte rádi v posteli více polštářů. Fantazii se pak meze opravdu nekladou a sladit ložnici se najednou zdá nejen jako jednoduchý úkol, ale jako hra! Co takhle zkombinovat teplou šedou deku se stejným polštářem a přidat k němu černý po vzoru vkusu Marcela Gecova? Nebo jste snad pro kombinaci starorůžové s tlumenou bílou? A co takhle hnědá a cihlová? Nebo si necháte poradit od kulatého spektra a namísto barev, které spolu sousedí, zvolíte komplementární možnost? To je na vás!
A mimochodem: K modré se komplementárně hodí oranžová!