Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?
Straight friendly
Zdroj: Lejaan, se svolením

Spaní podle posledních trendů? Nebojte se kombinovat barvy ložního povlečení! Jak na povedený MIX & MATCH?

Ložnice a barvy: Že musí polštáře být jako vejce vejci a lícovat s pokrývkou? Ale kdeže! Co nás o povlékání naučily naše maminky a babičky, jsou sice skvělé zásady, avšak díky modernímu pojetí a kreativitě tvůrců se otevírá mnohem širší paleta možností. Necháte se inspirovat?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
3. 3. 2023

Jistě vás někdy napadlo, že je nejen pro umělce, ale i pro běžného člověka, který oblečen vychází ven, vybírá si líčidla nebo třeba doplňky do domácnosti, cit pro ladění různých odstínů barev velmi důležitý. Velkou roli hrají nejen trendy, ale i vlastní vkus. Pokud jde o ložní prádlo, není tomu jinak. Jak na MIX & MATCH, tedy různé kombinace, které k sobě ladí?

Jak na kombinaci ložního prádla?

K ložnici je potřeba přistupovat pozorně, jelikož se jedná o naprosto nezbytnou součást zdravého bydlení. Spánek potřebujeme. I siláci, kteří tvrdí, že jim stačí tři hodiny týdně, se tajně těší, až doma odpadnou do příjemného snění. Je to totiž nezbytné. Spánková deprivace je extrémně nebezpečná jak pro naši mysl a duši, tak pro naše tělo. Pokud máme podat jakýkoli výkon, je potřeba si dopřát odpočinek. Ruku v ruce se správným výběrem matrace, polštáře a přikrývky, zvolením vhodné teploty v místnosti, přísunem čerstvého vzduchu a zatemněním jde i výběr povlečení. A to nejen co do materiálů, ale i barev.

Existují výrobci, kteří vědí, jak svému zákazníkovi pomoci, a tak například Lejaan vyrábí veškeré své ložní prádlo tak, aby se dalo barevně kombinovat s dalšími kousky v jejich repertoáru. „Barevné škály materiálů jsme záměrně navrhli tak, aby odstíny umožňovaly jejich vzájemné kombinace. I náš e-shop je naprogramován pro možnost přidat k sobě jednotlivé povlaky bez nutnosti kupovat celé sety povlečení,“ uvádějí. Marcel Gecov, jeden ze tří zakladatelů Lejaan, má pak pro kombinování své dva oblíbence: „Kombinuju Father’s Playground s Deep Secret, které podle mě společně vypadají naprosto skvěle,“ dodal praktický tip naší redakci. Pravdou je, že pokud jde o barvy, kreativitě se meze nekladou, ovšem je zajímavé podívat se na to i trochu vědecky.

Barevné spektrum

Víte, jak vypadá barevné spektrum? Máme více možností: Někoho jako první napadne škála, jiný si vzpomene na kolo. Že tápete? Přestavte si pestrobarevný kruh – mimochodem jsem vám ho přidala i do galerie pro inspiraci. V tomto kruhu se mohou nacházet všechny odstíny barev (v závislosti na podrobnosti zobrazení). Poznáte tak, které spolu nejen sousedí, ale které jsou i přímo naproti sobě. A proč je to vlastně zajímavé?

Barevné kolo

Než se dostaneme k samotnému výkladu teorie barev, je vhodné za ni zatleskat Issacu Newtonovi, který s barevným kolem přišel koncem sedmnáctého století. Právě díky němu mohou dnešní umělci, designéři i jiné profese či amatéři pohlížet na kombinování barev s nějakým opravdu dobrým podkladem. Komu nestačí pouhý pohled na kolo, může v dnešní době využít řadu online generátorů, které mu s orientací pomohou.

Barevné kolo je prostě reprezentací barev, které jsou uspořádány podle vlnové délky. Organizovány jsou i podle toho, jestli se jedná o barvy primární, sekundární nebo terciární – tedy prostě a jednoduše, jak moc byste museli míchat základní barvy (případně pak i ty sekundární), abyste svého odstínu dosáhli.

Tipy redakce

Teorie barev

Teorie barev vychází ze tří základních: červené, modré a žluté. Ty nemohou být umíchány, právě z nich se míchají všechny ostatní. Třeba červená a modrá dají fialovou, modrá a žlutá zelenou, a tak dále…

Teorie barev řeší také to, jak moc jsou barvy tmavé, nebo světlé či jak jsou syté. Ano, pokud si koupíte v obchodě modrou, červenou, žlutou, černou a bílou, teoreticky byste měli být schopni vytvořit jakoukoli barvu si zamanete. Ale nebudeme si lhát, není to zrovna snadný úkol.

Energie barev

Všimli jste si, že se v některých místnostech cítíte klidnější, je vám zima, nebo jste naopak aktivnější, možná vás i začíná trochu bolet hlava nebo dostáváte chuť na něco dobrého? Barvy na nás působí psychologicky, a tak není divu, že s nimi pracují i obchodníci. Třeba rychlá občerstvení ráda sázejí na červenou. Ta podle odborníků přitahovat pozornost a urychlit krevní oběh. Díky tomu by se měl nakopnout i trávicí systém, zrychlit metabolismus a… začnete mít hlad! Chytré, že? A tak i domů je vhodné popřemýšlet, kam se hodí jaká barva v závislosti na tom, jak se chcete v místnosti cítit.

Že nevíte, jak si vybrat?

Někdo se spolehne na rady odborníků, které říkají, že se ke spánku nejlépe uchýlíme v místnostech laděných do modré, žluté, zelené, stříbrné, oranžové, růžové a bílé. Faktem ovšem je, že někdo proste nesnáší modrou, žlutou i zelenou, stříbrná mu leze krkem a oranžovou, růžovou a bílou přechází v jakékoli variantě jako nehodné výběru. Žádné doporučené pravidlo není mantrou. Jde o váš dobrý pocit, vaši ložnici a váš spánek. Zkuste si posedět v místnostech různých barev v obchodních domech, na návštěvě nebo kdekoli jinde a pozorujte, jak se cítíte. V ložnici by bylo ideální zvolit takové barvy, které uklidní vaši mysl a navodí pohodu vhodnou ke spánku.

<Path> Vyhrajte dárkové poukázky SCANquilt v hodnotě 2 000 Kč a vyberte si originální povlečení, kvalitní prostěradla, lehké přikrývky nebo pohodlné polštáře!Zdroj:

Komplementární barvy

Slyšeli jste někdy spojení „komplementární barvy“? Ne? Zjednodušeně se jedná o barvy, které se doplňují. Prostě se netřískají, jak by řekl klasik, a to i přesto, že nejsou příbuzné. Pokud do rozhodování zapojíme kolo barevného spektra, pak už se dostáváme nejen na úroveň vkusu, ale i vědy!

Pokud hledáte komplementární barvy, hledáte harmonii v nesourodosti. Že se vám líbí kombinace světle modré, tmavě modré a černé? To je fajn, ale díky tomu, že zvládnete vybrat komplementární barvu, možná celý svůj projekt oživíte o něco dalšího! Jde totiž o to najít v kruhu barvu, která je přesně na opačném konci spektra. Proč? Doplňují se. Jako dva protiklady, které se přitahují. Ty z vašich vran, které spolu doposud sedaly, udělají něco ještě zajímavějšího! A jaká, že je ta komplementární barva k modré? Podívejte se do galerie a zkuste si to napřed sami. Kdyby se nezadařilo, radu najdete na konci článku.

MIX & MATCH je zábava především pokud máte rádi v posteli více polštářů. Fantazii se pak meze opravdu nekladou a sladit ložnici se najednou zdá nejen jako jednoduchý úkol, ale jako hra! Co takhle zkombinovat teplou šedou deku se stejným polštářem a přidat k němu černý po vzoru vkusu Marcela Gecova? Nebo jste snad pro kombinaci starorůžové s tlumenou bílou? A co takhle hnědá a cihlová? Nebo si necháte poradit od kulatého spektra a namísto barev, které spolu sousedí, zvolíte komplementární možnost? To je na vás!

A mimochodem: K modré se komplementárně hodí oranžová!

Zdroj: Lejaan, invisionapp.com, colors.muz.li, soyummy.com, amerisleep.com

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop