[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Krásy Španělska Picassa inspirovaly. Teď mohou inspirovat vás při objevování odkazu umělce, který zemřel před 50 lety

Na světě byste nenašli moc lidí, kterým jméno Picasso nic neřekne. Představa výstředního plešatého umělce v námořnickém tričku nebo barevné obrazy s abstraktně pojatými postavami vytanou na mysl po vyslovení jeho jména snad každému z nás. Odkud ale umělec pocházel? Co ho inspirovalo? Kde najdete jeho nejslavnější díla? Na všechny otázky lze odpovědět jedním slovem: „Španělsko!“ Picassova vlast si v letošním roce připomíná výročí 50 let od jeho smrti a vy se tak můžete vydat v jeho stopách a obdivovat nejen slavná díla, ale také místa, která ho inspirovala.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
6. 2. 2023

Pablo Ruiz Picasso, původem španělský umělec, od jehož úmrtí si letos připomínáme přesně padesát let, po sobě zanechal umělecký odkaz, který i po půl století stále silně rezonuje. Jeho jméno zná snad celý svět a téměř každý si vybaví styl jeho tvorby a možná i názvy některých jeho děl. Slyšeli jste někdy jména Guernica nebo Avignonské slečny, sousloví modré období nebo slovo kubismus? To všechno souvisí právě s Picassem, kterého si v roce 2023 připomíná celý svět. Oslavy umělcova odkazu sice proběhnou v různých zemích světa, ty nejdůležitější události se však odehrají v jeho vlasti, tedy ve Španělsku.

Picassova rodná Málaga

Chcete-li se seznámit se životem a dílem Pabla Picassa opravdu detailně, měly by vaše kroky vést nejprve do Málagy, kde se umělec v roce 1881 narodil do rodiny malíře, kurátora a profesora umění José Ruize. Ten si u malého Pabla brzy povšiml jeho vášně pro kresbu a tak ho začal vyučovat různým technikám. Přímo v Picassově rodném domě dnes najdete i jedno z jeho místních muzeí obsahující nejen Picassovy kresby, ale také rytiny, objekty z keramiky a ilustrované knihy.

Dalším muzeem, které byste si neměli nechat ujít Museo Picasso Málaga v paláci Buenavista, které bylo otevřeno v roce 2003 a od té doby se jeho expozice neustále vyvíjí. Muzeum je také vnímáno jako kulminace umělcova přání, podle kterého by měla být jeho díla vystavována hlavně v rodné Málaze, na kterou nikdy nezapomněl. Právě zde až do konce roku 2023 probíhá výstava „Dialogues with Picasso“ obsahující 120 děl z období od roku 1894 do roku 1972. Díky ní se na jednom místě seznámíte s kompletním průřezem Picassovy tvorby.

<Path> Vydejte se na kole po stopách barokních mistrů – barokní cyklostezky v Plzeňském kraji mají čím nalákatZdroj:

Za zdrojem umělcovy ranné inspirace, která ho následně provázela celý život, však musíte přímo do ulic města. Při svých toulkách Málagou třeba narazíte na bývalou uměleckou školu San Telmo, kam malý Pablo doprovázel svého otce, který zde vyučoval kresbu, nebo na školu Colegio de San Rafael, kde studoval. Nadaným studentem však nebyl a jeho největším strachem bylo, že si ho tu na konci dne otec nevyzvedne. Aby ho José uklidnil, vždy mu nechal nějakou svou věc jako pojistku.

„Než jeho vycházkovou hůl, raději bych aby mi nechal své štětce, protože jsem věděl, že bez těch se opravdu neobjede,“ vzpomínal později Picasso. Kromě škol si ale můžete prohlédnout i arénu La Malagueta, kde s otcem pozoroval býčí zápasy. Tato krvavá podívaná s rozzuřenými býky a odvážnými matadory se později stala jedním z jeho ikonických námětů. Když budete mít štěstí, třeba při procházce Málagou narazíte i na hospůdku, kam po zápasech malý Pablo doprovázel otce na sklenku vermutu. Nebo si ji sami dejte a aspoň si to představujte!

Raná léta umělcova

Za místo, kde vznikala první Picassova skutečná umělecká díla, se však považuje město A Coruña, kam se Pablo s rodinou přestěhoval za otcovou prací na místní umělecké škole, kam nastoupil i Pablo. Právě v tomto městě také uspořádal svou první výstavu, poprvé se zamiloval a prožil ztrátu své mladší sestry, která ho ovlivnila na celý život.

Kromě domu, kde Picasso s rodinou bydlel, zde najdete i další místa spojená s umělcovým životem. V obchodě s nábytkem v ulici Rúa Real se odehrála jeho první výstava, návštěvy divadla Rosalía de Castro ho inspirovaly k celé řadě maleb a na hřbitově Santo Amaro, jednom z nejkrásnějších starých hřbitovů ve Španělsku, se vyrovnával se smrtí sestry. Jeho nejoblíbenějšími místy však údajně byly pláž Riazor, kam si chodil hrát, a dominanta města – románský maják přezdívaný Herkulova věž. „V tomto městě se probudily mé smysly, což je něco, co ani čas, ani vzdálenost nemohou smazat,“ prohlásil Picasso po letech o městě A Coruña. Kdy jindy, než letos byste ji měli sami navštívit?

Picasso a španělské metropole

Po smrti Pablovy sestry, s níž se rodina jen těžko vyrovnávala, přijal otec José místo učitele na umělecké škole v Barceloně, kterou Pablo považoval za svůj skutečný domov. V jeho třinácti letech ho po postupové zkoušce přijali do třídy pro pokročilé. Otec mu dokonce pronajal pokoj nedaleko rodinného bytu, aby mohl Pablo nerušeně tvořit. Jenže za ním i několikrát denně docházel a posuzoval jeho kresby, což vedlo k řadě hádek.

Obohacující, nádherná a hlavně udržitelná Taková je návštěva Barcelony!16. 12. 2022

Říká se, že bez Barcelony by Picassův život nešel pochopit. Později ji popisoval jako město, které se probouzelo do moderního světa a kde poprvé pochopil, čeho všeho může dosáhnout. Léta prožitá v Barceloně a hlavně přátelství s místními umělci, mezi než patřili i Ramón Casas and Santiago Rusiñol, ho formovala. I proto je celkem pochopitelné, že katalánská metropole je na svého bývalého obyvatele hrdá a že i zde najdeme muzeum mu věnované. Právě Museu Picasso je domovem děl z období, které ho coby umělce utvářelo. Letos zde najdete výstavu věnovanou uměleckému dealerovi s kubistickými díly Henry Kahnweilerovi a také část výstavy, kterou muzeum pořádá společně s institucí Fundació Miró, zaměřenou na přátelství těchto dvou španělských velikánů.

Byl to však Madrid, kde se Pablo ve svých 16 letech při studiu na Královské akademii seznamoval se sbírkami místních muzeí. Zejména slavné Prado pro Picassa bylo vždy zdrojem inspirace, na který se rád odkazoval. Později se dokonce stal i jeho honorárním ředitelem. Město si umělce připomíná hned osmi různými výstavami. Co byste však rozhodně neměli vynechat je návštěva muzea Reina Sofía, kde najdete Picassovo nejpůsobivější dílo – obraz Guernica úctyhodných rozměrů. Se svými 3,5 metry na výšku a téměř 8 metry na šířku prezentuje šedo-černo-bílý obraz utrpení a bolest obyvatel stejnojmenného města bombardovaného v dobách občanské války.

Tento seznam je však pouhým zlomkem míst a událostí, na kterých si letos můžete připomenout život a dílo průlomového světoznámého umělce, od jehož smrti uplynulo půl století. Španělsko bylo pro Picassa nejen rodištěm a domovem, ale také nevyčerpatelným zdrojem inspirace plynoucí z místních krás. Až ho navštívíte, pak pochopíte, proč Pablo Ruiz Picasso Španělsko tak miloval!

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, Spain's official tourism website, Turismo da Coruña

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop