Přestává být pánský make-up tabu?
Straight friendly
Zdroj: Yves Saint Laurent Beauty / se svolením

Přestává být pánský make-up tabu?

Většinová populace stále vnímá make-up jako záležitost čistě pro ženy. Avšak mužům nic, krom sociálního stigmatu, nebrání, aby jej používali také. Stále více kosmetických značek si pak uvědomuje, že i muži chtějí mít jednotný tón pleti a reagují na poptávku.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
7. 2. 2023

Co je vůbec make-up? Ve slovníku najdeme definici „řídký krycí barevný krém, který lze na obličeji lehce rozetřít“. Nic nenaznačuje, že se jedná pouze o dámský produkt. A právem.

Líčení se datuje až do doby 6000 let před naším letopočtem, počínaje Egypťany. Ti ho stvořili, protože věřili, že líčení působí na bohy; líčili se muži i ženy všech společenských vrstev. Používaly ho také k reprezentaci svého bohatství, což je věc, kterou následně vidíme trvat ještě tisíce let.

Vzhledem k tomu, že líčidla byla v Egyptě dostupná každému, symbolizovaly bohatství člověka spíše nádoby na uchovávání než samotný make-up. Mnozí chudí rolníci se spoléhali na hliněné nádobky a tyčinky k uchovávání a nanášení make-upu, zatímco bohatí měli přístup k jemně vytvořeným krabičkám a aplikátorům často zdobeným šperky a vyrobeným ze slonoviny.

Různé kultury po celém světě využívali make-up svým vlastním způsobem. Ale největší dopad na současnost měla éra prvních filmů.

<Path> TOP 10 nejlépe oblečených mužů na Filmovém festivalu v Cannes! V čem dorazil Justin Timberlake a co oblékl George Clooney?Zdroj:

Ve 20. letech 19. století se všechny ženy zamilovali do perfektního vzhledu tehdejších filmových hvězd, a chtěli jej napodobit doma.

Mužům make-up pak zůstal spíše v uměleckém prostředí – vzpomeňme si na ikonický make-up kapely KISS, Marilyn Mansona nebo Prince.

Samozřejmostí pak byl make-up pro muže v divadle, filmu nebo televizi – slouží k tomu, aby herci měli jednotný tón pleti, neleskli se před reflektory nebo maskují dočasné nedokonalosti.

Make-up poskytuje sebedůvěru. Pomáhá redukovat nedokonalosti pleti a vytvořit ideální obraz sama sebe.

Dalo by se také říct, že bychom se měli přes svůj nedokonalý vzhled umět přenést a make-up tedy nepotřebuje nikdo. Žijeme ale ve světe, kde některé modely telefonů automaticky retušují váš obličej. A ne každý se dokáže přenést přes standardy krásy.

Kosmetické značky nyní nabízejí různé produkty, které sami říkají, že jsou vhodné i pro muže.

Například značka Yves Saint Laurent Beauté oznámila, že jejím nejnovějším ambasadorem se stal rapper, zpěvák a skladatel Lil Nas X.

Lil Nas X je známý tím, že odvážně zpochybňuje konvenční standardy krásy a vytvořil si pověst zakořeněnou ve vášni, kreativitě a nebojácném přístupu - podobně jako se sám pan Saint Laurent rozhodl vytvořit značku Yves Saint Laurent.

"Partnerství s YSL Beauté je jednou z nejpromyšlenějších a nejpůsobivějších spoluprací, které jsme kdy zorganizovali," říká Jennifer Frommer, SVP, Partnerships & Commercial Licensing ve společnosti Columbia Records. "Stejně jako Lil Nas X je i tato kampaň odvážná, zpochybňuje status quo a připomíná nám, abychom stále posouvali hranice identity."

"Práce na této kampani s YSL Beauté byla velmi zábavná - je to tak ikonická značka a já jsem šťastný, že mohu být součástí něčeho tak jedinečného a průkopnického ve světě krásy," říká Lil Nas X. "Díky YSL za to, že přijala mě a můj styl, a že inspirovala změnu pro další generaci krásy."

Lil Nas X v kampani pro YSL ukazuje nejenom make-up na obličej, ale i rtěnky nebo oční stíny.

<Path> "Módní trendy jsou pomíjivé, styl je věčný." Dejte sbohem svému nudnému, dlouholetému stereotypu!Zdroj:

Jiné značky se vydali jiným směrem – místo toho, aby produkt nazývali make-upem, tak jej pojmenovali tónovaný krém. Jedná se většinou o produkt, který má v sobě aktivní látky a je součástí péče o pleť, nicméně zároveň obsahuje určité množství pigmentu, aby zamaskoval nedokonalosti nebo sjednotil tón pleti.

Za zmínění stojí i značka WAR PAINT FOR MEN, aneb „Válečné barvy pro muže“, která pojmenovala své produkty tak, aby byli muži komfortnější je používat.

Pokud make-up chcete začít používat, ale nejste si jistí odstínem, způsobem aplikace nebo máte jiné otázky, tak není nic jednoduššího než navštívit parfumerii a zeptat se personálu, aby vám pomohl vybrat ten správný odstín nebo značku.

Zdroj: Marek Nepožitek

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop