Přestává být pánský make-up tabu?
Straight friendly
Zdroj: Yves Saint Laurent Beauty / se svolením

Přestává být pánský make-up tabu?

Většinová populace stále vnímá make-up jako záležitost čistě pro ženy. Avšak mužům nic, krom sociálního stigmatu, nebrání, aby jej používali také. Stále více kosmetických značek si pak uvědomuje, že i muži chtějí mít jednotný tón pleti a reagují na poptávku.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
7. 2. 2023

Co je vůbec make-up? Ve slovníku najdeme definici „řídký krycí barevný krém, který lze na obličeji lehce rozetřít“. Nic nenaznačuje, že se jedná pouze o dámský produkt. A právem.

Líčení se datuje až do doby 6000 let před naším letopočtem, počínaje Egypťany. Ti ho stvořili, protože věřili, že líčení působí na bohy; líčili se muži i ženy všech společenských vrstev. Používaly ho také k reprezentaci svého bohatství, což je věc, kterou následně vidíme trvat ještě tisíce let.

Vzhledem k tomu, že líčidla byla v Egyptě dostupná každému, symbolizovaly bohatství člověka spíše nádoby na uchovávání než samotný make-up. Mnozí chudí rolníci se spoléhali na hliněné nádobky a tyčinky k uchovávání a nanášení make-upu, zatímco bohatí měli přístup k jemně vytvořeným krabičkám a aplikátorům často zdobeným šperky a vyrobeným ze slonoviny.

Různé kultury po celém světě využívali make-up svým vlastním způsobem. Ale největší dopad na současnost měla éra prvních filmů.

<Path> Muži, co se převlékají za ženy, jsou pasé. Do popředí se derou drag kings - ženy, co se převlékají za muže!Zdroj: gaystarnews.com

Ve 20. letech 19. století se všechny ženy zamilovali do perfektního vzhledu tehdejších filmových hvězd, a chtěli jej napodobit doma.

Mužům make-up pak zůstal spíše v uměleckém prostředí – vzpomeňme si na ikonický make-up kapely KISS, Marilyn Mansona nebo Prince.

Samozřejmostí pak byl make-up pro muže v divadle, filmu nebo televizi – slouží k tomu, aby herci měli jednotný tón pleti, neleskli se před reflektory nebo maskují dočasné nedokonalosti.

Make-up poskytuje sebedůvěru. Pomáhá redukovat nedokonalosti pleti a vytvořit ideální obraz sama sebe.

Dalo by se také říct, že bychom se měli přes svůj nedokonalý vzhled umět přenést a make-up tedy nepotřebuje nikdo. Žijeme ale ve světe, kde některé modely telefonů automaticky retušují váš obličej. A ne každý se dokáže přenést přes standardy krásy.

Kosmetické značky nyní nabízejí různé produkty, které sami říkají, že jsou vhodné i pro muže.

Například značka Yves Saint Laurent Beauté oznámila, že jejím nejnovějším ambasadorem se stal rapper, zpěvák a skladatel Lil Nas X.

Lil Nas X je známý tím, že odvážně zpochybňuje konvenční standardy krásy a vytvořil si pověst zakořeněnou ve vášni, kreativitě a nebojácném přístupu - podobně jako se sám pan Saint Laurent rozhodl vytvořit značku Yves Saint Laurent.

"Partnerství s YSL Beauté je jednou z nejpromyšlenějších a nejpůsobivějších spoluprací, které jsme kdy zorganizovali," říká Jennifer Frommer, SVP, Partnerships & Commercial Licensing ve společnosti Columbia Records. "Stejně jako Lil Nas X je i tato kampaň odvážná, zpochybňuje status quo a připomíná nám, abychom stále posouvali hranice identity."

"Práce na této kampani s YSL Beauté byla velmi zábavná - je to tak ikonická značka a já jsem šťastný, že mohu být součástí něčeho tak jedinečného a průkopnického ve světě krásy," říká Lil Nas X. "Díky YSL za to, že přijala mě a můj styl, a že inspirovala změnu pro další generaci krásy."

Lil Nas X v kampani pro YSL ukazuje nejenom make-up na obličej, ale i rtěnky nebo oční stíny.

<Path> Jan Čermák: „S make-upem jsem začal v pubertě, abych zakryl akné a další nedokonalosti. Dnes jej používám běžně“Zdroj: Jan Witek

Jiné značky se vydali jiným směrem – místo toho, aby produkt nazývali make-upem, tak jej pojmenovali tónovaný krém. Jedná se většinou o produkt, který má v sobě aktivní látky a je součástí péče o pleť, nicméně zároveň obsahuje určité množství pigmentu, aby zamaskoval nedokonalosti nebo sjednotil tón pleti.

Za zmínění stojí i značka WAR PAINT FOR MEN, aneb „Válečné barvy pro muže“, která pojmenovala své produkty tak, aby byli muži komfortnější je používat.

Pokud make-up chcete začít používat, ale nejste si jistí odstínem, způsobem aplikace nebo máte jiné otázky, tak není nic jednoduššího než navštívit parfumerii a zeptat se personálu, aby vám pomohl vybrat ten správný odstín nebo značku.

Zdroj: Marek Nepožitek

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop