Přestává být pánský make-up tabu?
Straight friendly
Zdroj: Yves Saint Laurent Beauty / se svolením

Přestává být pánský make-up tabu?

Většinová populace stále vnímá make-up jako záležitost čistě pro ženy. Avšak mužům nic, krom sociálního stigmatu, nebrání, aby jej používali také. Stále více kosmetických značek si pak uvědomuje, že i muži chtějí mít jednotný tón pleti a reagují na poptávku.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
7. 2. 2023

Co je vůbec make-up? Ve slovníku najdeme definici „řídký krycí barevný krém, který lze na obličeji lehce rozetřít“. Nic nenaznačuje, že se jedná pouze o dámský produkt. A právem.

Líčení se datuje až do doby 6000 let před naším letopočtem, počínaje Egypťany. Ti ho stvořili, protože věřili, že líčení působí na bohy; líčili se muži i ženy všech společenských vrstev. Používaly ho také k reprezentaci svého bohatství, což je věc, kterou následně vidíme trvat ještě tisíce let.

Vzhledem k tomu, že líčidla byla v Egyptě dostupná každému, symbolizovaly bohatství člověka spíše nádoby na uchovávání než samotný make-up. Mnozí chudí rolníci se spoléhali na hliněné nádobky a tyčinky k uchovávání a nanášení make-upu, zatímco bohatí měli přístup k jemně vytvořeným krabičkám a aplikátorům často zdobeným šperky a vyrobeným ze slonoviny.

Různé kultury po celém světě využívali make-up svým vlastním způsobem. Ale největší dopad na současnost měla éra prvních filmů.

<Path> Saint Laurent - styl jsem já! Proč novou verzi uvádí pouze jedno multikino v republice?Zdroj:

Ve 20. letech 19. století se všechny ženy zamilovali do perfektního vzhledu tehdejších filmových hvězd, a chtěli jej napodobit doma.

Mužům make-up pak zůstal spíše v uměleckém prostředí – vzpomeňme si na ikonický make-up kapely KISS, Marilyn Mansona nebo Prince.

Samozřejmostí pak byl make-up pro muže v divadle, filmu nebo televizi – slouží k tomu, aby herci měli jednotný tón pleti, neleskli se před reflektory nebo maskují dočasné nedokonalosti.

Make-up poskytuje sebedůvěru. Pomáhá redukovat nedokonalosti pleti a vytvořit ideální obraz sama sebe.

Dalo by se také říct, že bychom se měli přes svůj nedokonalý vzhled umět přenést a make-up tedy nepotřebuje nikdo. Žijeme ale ve světe, kde některé modely telefonů automaticky retušují váš obličej. A ne každý se dokáže přenést přes standardy krásy.

Kosmetické značky nyní nabízejí různé produkty, které sami říkají, že jsou vhodné i pro muže.

Například značka Yves Saint Laurent Beauté oznámila, že jejím nejnovějším ambasadorem se stal rapper, zpěvák a skladatel Lil Nas X.

Lil Nas X je známý tím, že odvážně zpochybňuje konvenční standardy krásy a vytvořil si pověst zakořeněnou ve vášni, kreativitě a nebojácném přístupu - podobně jako se sám pan Saint Laurent rozhodl vytvořit značku Yves Saint Laurent.

"Partnerství s YSL Beauté je jednou z nejpromyšlenějších a nejpůsobivějších spoluprací, které jsme kdy zorganizovali," říká Jennifer Frommer, SVP, Partnerships & Commercial Licensing ve společnosti Columbia Records. "Stejně jako Lil Nas X je i tato kampaň odvážná, zpochybňuje status quo a připomíná nám, abychom stále posouvali hranice identity."

"Práce na této kampani s YSL Beauté byla velmi zábavná - je to tak ikonická značka a já jsem šťastný, že mohu být součástí něčeho tak jedinečného a průkopnického ve světě krásy," říká Lil Nas X. "Díky YSL za to, že přijala mě a můj styl, a že inspirovala změnu pro další generaci krásy."

Lil Nas X v kampani pro YSL ukazuje nejenom make-up na obličej, ale i rtěnky nebo oční stíny.

<Path> Trend v mužské kráse: „zženštilí“, ale silní muži. Nahradí muži s make-upem klasické macho typy?Zdroj: cnn.com

Jiné značky se vydali jiným směrem – místo toho, aby produkt nazývali make-upem, tak jej pojmenovali tónovaný krém. Jedná se většinou o produkt, který má v sobě aktivní látky a je součástí péče o pleť, nicméně zároveň obsahuje určité množství pigmentu, aby zamaskoval nedokonalosti nebo sjednotil tón pleti.

Za zmínění stojí i značka WAR PAINT FOR MEN, aneb „Válečné barvy pro muže“, která pojmenovala své produkty tak, aby byli muži komfortnější je používat.

Pokud make-up chcete začít používat, ale nejste si jistí odstínem, způsobem aplikace nebo máte jiné otázky, tak není nic jednoduššího než navštívit parfumerii a zeptat se personálu, aby vám pomohl vybrat ten správný odstín nebo značku.

Zdroj: Marek Nepožitek

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop