Cvičme pro tělesnou pohodu, ne pro břišáky
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Cvičme pro tělesnou pohodu, ne pro břišáky

Vnímání ideálu mužského těla se mění s dobou. Už ve starém Řecku byste stěží našli sochy, které reprezentovali reálnou populaci. Svět se mění, a my místo soch obdivujeme instagramové příspěvky modelů.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
9. 2. 2023

Přibližně 84 % gayů tvrdí, že se cítí pod silným tlakem, aby měli pěkné tělo. Třikrát častěji než heterosexuální muži mají problémy s vnímáním svého těla. Pouze jedno procento z nich uvedlo, že jsou se svým vzhledem "velmi spokojeni", a s přibývajícím věkem s tím bojují ještě více.

Proč se gayové příliš soustředí na to, aby vypadali a cítili se mladí? Může za tím být sociální filozofie zvaná objektivizace, což je akt, kdy se s osobami zachází jako s předměty nebo věcmi, odlidšťuje se a dělá se z nich sexuální "objekt" namísto skutečných lidí. Homosexuální muži mají větší sklon k sebeobjektivizaci než heterosexuální muži a kladou větší důraz na fyzickou přitažlivost.

<Path> „Mám psa a svatý klid,“ ukončil svůj vztah a starosti s láskou muž ze severních Čech. Čím si prošel, už nikdy nechce prožít znovuZdroj: Anonymní respondent, redakce

Musíte být spokojeni sami se sebou a ne se zabývat tím, co si o vás lidé myslí. Trend body positivity se snaží na toto poukázat a normalizovat nejrůznější křivky a tvary lidského těla.

Genetické predispozice, které máte, ve velkém určují, jak vaše tělo bude vypadat. Od výšky, různých způsobů ukládání tuku nebo rychlost metabolismu. Toto jsou faktory, které jen s těží zvrátíte.

Hnutí body positivity je často mylně považováno za propagaci obezity. V Česku se tématu věnuje například spolek Moje tělo je moje, které říká „každý člověk si zaslouží respekt bez ohledu na to, jak vypadá“ a „Za svoje tělo si nesu zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat představám jiných lidí.“

Podle Jenny Drentenové, docentky marketingu na Loyola University Chicago, algoritmus sociálních médií, zejména Instagramu, používá kolaborativní filtrování, kdy pokud někdo stráví v aplikaci hodně času prohlížením určitých fotografií nebo účtů, může být zaplaven podobným obsahem.

"Když se začnete dívat na některé fotky lidí jako The Rock nebo Cristiana Ronalda, Instagram vám řekne, že v této aplikaci musíte trávit hodně času. Když vidíte tyto obrázky, musí se vám líbit, tak vám jich ukážeme víc, abyste tu trávili víc času," řekla.

Algoritmus může podle Drentena poslat lidi do králičí nory. Dodala, že více lidí, kteří interagují s populárními mužskými sportovci nebo fotkami svalnatých mužů, pomáhá aplikaci prosazovat tento obsah také v širším měřítku.

Hlavně díky mladším generacím, a jejich modelům, jsou různé tvary mužského těla čím dál více respektovány. Není potřeba mít vypracované břišní svaly, abyste byli považování za atraktivního muže a sportování tak můžete brát spíše jako rekreační činnost.

Například zpěvák Sam Smith je známý pro své postoje k bodyshamingu.

 

Sociální sítě zaplavují příspěvky uživatelů, kteří se nebojí sdílet fotky svého reálného těla, které neprošlo nesčetnými úpravami ve Photoshopu.

 

Důležité je začít u sebe, pokud jste spadli do cyklu, že vše, co vidíte na svých sociálních sítích, jsou těla mužů, kteří posilují několikrát denně a následně své fotky ještě retušují, tak vám to na sebevědomí moc nedodá.

Zkuste si pročistit účty, které sledujete a najděte takové, které jsou blíže reálným představám. A možná i vy můžete být inspirace pro další lidi. I když nemáte tělo Michelangelova Davida, není, proč byste se měli stydět jej ukázat.

Benefity cvičení by neměli degradovat pouze k tomu, aby měl člověk ideální tělo, které může sdílet na svých sociálních sítích.

Cvičení není jen o velikosti svalů a kapacitě plic. Jistě, cvičení může zlepšit vaše fyzické zdraví a postavu, zmenšit váš pas, zlepšit váš sexuální život, a dokonce vám přidat roky života. Ale to není to, co většinu lidí motivuje k tomu, aby zůstali aktivní.

Pravidelné cvičení může mít zásadní pozitivní vliv na deprese, úzkost a ADHD. Také zmírňuje stres, zlepšuje paměť, pomáhá lépe spát a zlepšuje celkovou náladu. A nemusíte být zrovna fitness fanatik, abyste mohli těžit z těchto výhod. Výzkumy ukazují, že skromné množství cvičení může mít skutečný význam. Bez ohledu na svůj věk nebo úroveň kondice se můžete naučit používat cvičení jako účinný nástroj k řešení psychických problémů, zlepšení energie a nadhledu a k získání většího užitku ze života.

<Path> Důvody, proč navzdory cvičení stále nemáte pěkná a velká ramena. S tímto jednoduchým trikem ovšem dosáhnete výsledku velmi rychleZdroj: ATHLEAN-X via Youtube, Instagram

Lidé, kteří pravidelně cvičí, tak obvykle činí proto, že jim to přináší obrovský pocit pohody. Cítí se energičtější po celý den, v noci lépe spí, mají bystřejší paměť a cítí se uvolněnější a pozitivněji naladění vůči sobě i svému životu. A je to také silný lék na mnoho běžných psychických problémů.

V České republice se pak objevují i nové koncepty posiloven, například John Reed Fitness v Praze pořádá skupinové lekce za doprovodu živého vystoupení DJ a mění tak stereotypní cvičení na zábavnější formu.

Zdroj: crsh.com; globalnews.ca

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop