Cvičme pro tělesnou pohodu, ne pro břišáky
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Cvičme pro tělesnou pohodu, ne pro břišáky

Vnímání ideálu mužského těla se mění s dobou. Už ve starém Řecku byste stěží našli sochy, které reprezentovali reálnou populaci. Svět se mění, a my místo soch obdivujeme instagramové příspěvky modelů.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
9. 2. 2023

Přibližně 84 % gayů tvrdí, že se cítí pod silným tlakem, aby měli pěkné tělo. Třikrát častěji než heterosexuální muži mají problémy s vnímáním svého těla. Pouze jedno procento z nich uvedlo, že jsou se svým vzhledem "velmi spokojeni", a s přibývajícím věkem s tím bojují ještě více.

Proč se gayové příliš soustředí na to, aby vypadali a cítili se mladí? Může za tím být sociální filozofie zvaná objektivizace, což je akt, kdy se s osobami zachází jako s předměty nebo věcmi, odlidšťuje se a dělá se z nich sexuální "objekt" namísto skutečných lidí. Homosexuální muži mají větší sklon k sebeobjektivizaci než heterosexuální muži a kladou větší důraz na fyzickou přitažlivost.

<Path> Cycle in the footsteps of old Baroque masters - the many attractions of the Baroque cycling trails in the Plzeň RegionZdroj:

Musíte být spokojeni sami se sebou a ne se zabývat tím, co si o vás lidé myslí. Trend body positivity se snaží na toto poukázat a normalizovat nejrůznější křivky a tvary lidského těla.

Genetické predispozice, které máte, ve velkém určují, jak vaše tělo bude vypadat. Od výšky, různých způsobů ukládání tuku nebo rychlost metabolismu. Toto jsou faktory, které jen s těží zvrátíte.

Hnutí body positivity je často mylně považováno za propagaci obezity. V Česku se tématu věnuje například spolek Moje tělo je moje, které říká „každý člověk si zaslouží respekt bez ohledu na to, jak vypadá“ a „Za svoje tělo si nesu zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat představám jiných lidí.“

Podle Jenny Drentenové, docentky marketingu na Loyola University Chicago, algoritmus sociálních médií, zejména Instagramu, používá kolaborativní filtrování, kdy pokud někdo stráví v aplikaci hodně času prohlížením určitých fotografií nebo účtů, může být zaplaven podobným obsahem.

"Když se začnete dívat na některé fotky lidí jako The Rock nebo Cristiana Ronalda, Instagram vám řekne, že v této aplikaci musíte trávit hodně času. Když vidíte tyto obrázky, musí se vám líbit, tak vám jich ukážeme víc, abyste tu trávili víc času," řekla.

Algoritmus může podle Drentena poslat lidi do králičí nory. Dodala, že více lidí, kteří interagují s populárními mužskými sportovci nebo fotkami svalnatých mužů, pomáhá aplikaci prosazovat tento obsah také v širším měřítku.

Hlavně díky mladším generacím, a jejich modelům, jsou různé tvary mužského těla čím dál více respektovány. Není potřeba mít vypracované břišní svaly, abyste byli považování za atraktivního muže a sportování tak můžete brát spíše jako rekreační činnost.

Například zpěvák Sam Smith je známý pro své postoje k bodyshamingu.

 

Sociální sítě zaplavují příspěvky uživatelů, kteří se nebojí sdílet fotky svého reálného těla, které neprošlo nesčetnými úpravami ve Photoshopu.

 

Důležité je začít u sebe, pokud jste spadli do cyklu, že vše, co vidíte na svých sociálních sítích, jsou těla mužů, kteří posilují několikrát denně a následně své fotky ještě retušují, tak vám to na sebevědomí moc nedodá.

Zkuste si pročistit účty, které sledujete a najděte takové, které jsou blíže reálným představám. A možná i vy můžete být inspirace pro další lidi. I když nemáte tělo Michelangelova Davida, není, proč byste se měli stydět jej ukázat.

Benefity cvičení by neměli degradovat pouze k tomu, aby měl člověk ideální tělo, které může sdílet na svých sociálních sítích.

Cvičení není jen o velikosti svalů a kapacitě plic. Jistě, cvičení může zlepšit vaše fyzické zdraví a postavu, zmenšit váš pas, zlepšit váš sexuální život, a dokonce vám přidat roky života. Ale to není to, co většinu lidí motivuje k tomu, aby zůstali aktivní.

Pravidelné cvičení může mít zásadní pozitivní vliv na deprese, úzkost a ADHD. Také zmírňuje stres, zlepšuje paměť, pomáhá lépe spát a zlepšuje celkovou náladu. A nemusíte být zrovna fitness fanatik, abyste mohli těžit z těchto výhod. Výzkumy ukazují, že skromné množství cvičení může mít skutečný význam. Bez ohledu na svůj věk nebo úroveň kondice se můžete naučit používat cvičení jako účinný nástroj k řešení psychických problémů, zlepšení energie a nadhledu a k získání většího užitku ze života.

<Path> The festival season has a lot to offer, despite the coronavirus: where to go for fun and culture?Zdroj:

Lidé, kteří pravidelně cvičí, tak obvykle činí proto, že jim to přináší obrovský pocit pohody. Cítí se energičtější po celý den, v noci lépe spí, mají bystřejší paměť a cítí se uvolněnější a pozitivněji naladění vůči sobě i svému životu. A je to také silný lék na mnoho běžných psychických problémů.

V České republice se pak objevují i nové koncepty posiloven, například John Reed Fitness v Praze pořádá skupinové lekce za doprovodu živého vystoupení DJ a mění tak stereotypní cvičení na zábavnější formu.

Zdroj: crsh.com; globalnews.ca

Populární
články

„Že jsem adoptovaný, jsem se dozvěděl ve čtrnácti, kdy jsem mamce předložil několik důkazů,“ vypráví Victor, který prošel tranzicí
LIDÉ

„Že jsem adoptovaný, jsem se dozvěděl ve čtrnácti, kdy jsem mamce předložil několik důkazů,“ vypráví Victor, který prošel tranzicí

Autor: Irena Piloušková
Nick Vujicic je jednou z nejvýraznějších osobností nejen na poli motivačních řečníků, ale i křesťanských kazatelů
LIDÉ

Nemá ruce ani nohy, přesto pomáhá milionům lidí po celém světě: Příběh Nicka Vujicice, jednoho z nejlepších motivátorů současnosti

Autor: Michal Černý
Nebinární Alex dává svoji identitu (mimo jiné) do kontextu s neurodivergentním mozkem. Věří, že mu striktní kolonky muž/žena nedávají smysl také proto, že je na autistickém spektru
LIDÉ

„V tramvaji mě paní seřvala, že nemám oholené nohy.“ Alex v Česku nezapadá mezi ženy ani muže. „Kluci po mně během rande házeli kameny”

Autor: Veronika Košťálková
Na londýnské klubové scéně se znovu objevila droga zvaná M-cat nebo také „mňau mňau“. Někteří uživatelé ji přirovnávají k pervitinu
TĚLO & MYSL

Do klubů se vrací „mňau mňau“ – levná droga, která páchne po kočičí moči. „Při střízlivění jsem brečela 6 hodin,“ popsala mladá žena

Autor: Veronika Košťálková
V dnešní době již cukrovka nebývá jakkoliv limitující
TĚLO & MYSL

„Abych zhubnul, přestal jsem si píchat inzulín,“ vzpomíná diabetik Ivan na svůj boj s diabulimií, nemocí, o které se nemluví

Autor: Mirka Dobešová
Na první pohled se Natron neliší od jiných jezer, ale zkuste si do něj na chvíli strčit ruku...
CESTOVÁNÍ

Jezero, které mění zvířata v kámen. Natron v Tanzánii je jedno z nejkrásnějších a zároveň nejsmrtelnějších míst na světě

Autor: Michal Černý
Proces šedivění se dá urychlit stresem, zvolnění tempa ale bohužel opačný efekt nemá. I tak ale můžete pro svoji kštici leccos udělat
TĚLO & MYSL

Dá se zvrátit šedivění vlasů? Nebo aspoň zastavit řídnutí? „Dejte pozor na oleje a přehnané masírování,“ radí vlasová odbornice

Autor: Veronika Košťálková
Volba vhodného oblečení je v byznysu třeba
LUI BUSINESS

Úspěšní muži vědí, jak se správně obléknout: Zásadní módní pravidla, která by měl znát každý, kdo touží po kariéře a vyšším výdělku

Autor: Mirka Dobešová
Daniel Black, který sám sebe označuje za „detrans aktivistu“, ochotně chodí do médií jako pomyslný „odstrašující příklad“, k čemu může tranzice vést
AKTUALITY

Komu skutečně pomáhá „detrans aktivista“ Daniel Black? „Zmatení“ cis teenageři to nebudou

Autor: Veronika Košťálková
Už jste někdy odešli z kina předčasně jen kvůli tomu, že byl snímek příliš nechutný? S nejnovějším hororem to budete moct napravit
KULTURA

Nový horor šokuje svou extrémní brutalitou. Diváci opouští kina už po několika minutách promítání

Autor: Michal Černý

E-Shop