Kudrnaté vlasy jsou zpět. Podívejte se, co stojí za tímto trendem a jak dosáhnout ideálních kudrlin
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Kudrnaté vlasy jsou zpět. Podívejte se, co stojí za tímto trendem a jak dosáhnout ideálních kudrlin

Trvalá, trend, který byl v 80. letech minulého století příčinou některých z nejikoničtějších účesů, se vrací – a to u mužů.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
14. 2. 2023

Za tento trend můžeme z velké části poděkovat sociální síti TikTok, pod hashtagem #Perm najdete tisíce videí, jak si mladí muži nechávají aplikovat trvalou na své vlasy. Po několika desítkách let stereotypních pánských módních účesů je to více než vítaná změna.

Trend, který začal v Asii a Americe, se pomalu přesouvá i k nám do Evropy. Dle kadeřníků v České republice stoupá zájem o pánskou trvalou u mužů s rovnými vlasy.

Někteří lidé však objevili své přirozené kudrliny během pandemie COVID-19. Během několika měsíců, kdy bylo zakázáno využívat kadeřnické služby, mnoha mužům narostly delší vlasy, které možná ani nikdy neviděli. Dle studií má až 61 % světové populace kudrnaté vlasy a na rozdíl od předešlých generací se generace Z se nebojí své kudrliny ukázat.

<Path> TREND: TOP 5 pánských účesů na zimu 2017Zdroj:

Věřte tomu, nebo ne, trvalá ondulace se používá už více než 100 let. Moderní trvalá je sice šetrnější a jemnější než trvalá v minulosti, ale stále se jedná o chemickou úpravu, která mění přirozenou strukturu vlasů.

Dvě metody běžně používané v kadeřnických salonech se nazývají trvalá za studena a digitální trvalá. Při studené trvalejší ondulaci kadeřník obtočí vaše vlasy kolem válečků nebo tyčí a aplikuje chemický roztok. Digitální trvalá používá podobný postup, ale tyče se zahřívají, aby se trvalá aktivovala a pomocí tepla restrukturalizovala vlasové folikuly.

Studená nebo digitální trvalá je šetrnější než trvalá vaší babičky z 80. let. Zatímco dříve kadeřníci omotávali vlasy kolem malých, stejnoměrných tyčí, nyní používají různé velikosti válečků, aby vaše kadeře vypadaly přirozeněji a na míru. V závislosti na délce a tloušťce vašich vlasů může tento proces trvat 1-2 hodiny.

Trvalá není určena pouze pro rovné vlasy. Lidé s přirozenými vlnami a kudrlinami se také mohou rozhodnout pro zvýšení jejich pružnosti nebo pro sjednocení a úpravu jejich vln. Délka vlasů také není důležitým faktorem. Pokud jsou vaše vlasy dostatečně dlouhé na to, abyste je mohli natočit kulmou, jsou dostatečně dlouhé i na trvalou ondulaci.

Trvalá ondulace se však nejlépe osvědčuje na zdravých vlasech nebo na panenských vlasech, které nebyly nikdy barveny ani jinak chemicky ošetřovány. Pokud máte suché, odbarvené nebo barvené vlasy nebo vlasy poškozené stylingovými nástroji, je důležité se poradit se svým kadeřníkem. Řešení může být tak jednoduché, jako dostat vlasy do špičkové kondice pomocí vlastní pečující kúry a doplňků před službou.

Dnešní trvalé jsou spíše polotrvalé. I když je pravda, že jakmile je trvalá jednou hotova, nemůžete ji chemicky zvrátit, ale nezavazujete se k trvalému účesu navždy. V závislosti na vašem běžném vzoru vlasů a na tom, jak dobře se o své vlasy staráte, můžete očekávat, že moderní trvalá vydrží 3 až 6 měsíců.

Postupem času vám vlasy dorostou stejně jako předtím a budou splývat, protože porostou rovněji. Jen na koncích budou trochu vlnitější. Pokud si chcete udržet své vlnité kadeře a vyhnout se změně struktury vlasů od kořínků ke konečkům, vždy máte možnost trvalou obnovit. Obecně platí, že přirozeně vlnité nebo kudrnaté vlasy budou držet tvar déle než rovné vlasy.

Díky hvězdám, jako jsou Harry Styles a Timothée Chalamet, kteří se chlubí svými přirozenými vlnami, získává trvalá mezi muži na popularitě. Je ale trvalá ondulace tím správným krokem pro vás?

Záleží na délce, struktuře a požadovaném vzhledu vašich vlasů. Chlapci s přirozeně vlnitými vlasy možná trvalou ani nepotřebují a místo toho by mohli využít přidání několika produktů vhodných pro kudrnaté vlasy do své péče o vlasy. Pokud jste připraveni nechat si narůst rovné a vyzkoušet tento trend, připravte se na to, že tento vzhled budete mít alespoň šest měsíců. Trvalá ondulace je závazek, ale není tak trvalá, jak název napovídá. Nakonec jsou to jen vlasy. Pokud se vám nelíbí, jak vypadají, počkejte pár měsíců, než dorostou. Experimentování s vlasy je zábavné, dočasné a je to skvělý způsob, jak objevit a vyjádřit svůj osobní styl.

Zdroj: thetrendspotter.net;thefactsite.com; L'ORÉAL; Adobe Stock

Populární
články

E-Shop