Kudrnaté vlasy jsou zpět. Podívejte se, co stojí za tímto trendem a jak dosáhnout ideálních kudrlin
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Kudrnaté vlasy jsou zpět. Podívejte se, co stojí za tímto trendem a jak dosáhnout ideálních kudrlin

Trvalá, trend, který byl v 80. letech minulého století příčinou některých z nejikoničtějších účesů, se vrací – a to u mužů.
Marek Nepožitek Marek Nepožitek Autor
14. 2. 2023

Za tento trend můžeme z velké části poděkovat sociální síti TikTok, pod hashtagem #Perm najdete tisíce videí, jak si mladí muži nechávají aplikovat trvalou na své vlasy. Po několika desítkách let stereotypních pánských módních účesů je to více než vítaná změna.

Trend, který začal v Asii a Americe, se pomalu přesouvá i k nám do Evropy. Dle kadeřníků v České republice stoupá zájem o pánskou trvalou u mužů s rovnými vlasy.

Někteří lidé však objevili své přirozené kudrliny během pandemie COVID-19. Během několika měsíců, kdy bylo zakázáno využívat kadeřnické služby, mnoha mužům narostly delší vlasy, které možná ani nikdy neviděli. Dle studií má až 61 % světové populace kudrnaté vlasy a na rozdíl od předešlých generací se generace Z se nebojí své kudrliny ukázat.

<Path> Lidské vlasy „žijí“ v sedmiletkách, které ovlivňují jejich kvalitu. Jaké další vlivy se podepisují na pevnosti, síle i lesku?Zdroj: independent.co.uk

Věřte tomu, nebo ne, trvalá ondulace se používá už více než 100 let. Moderní trvalá je sice šetrnější a jemnější než trvalá v minulosti, ale stále se jedná o chemickou úpravu, která mění přirozenou strukturu vlasů.

Dvě metody běžně používané v kadeřnických salonech se nazývají trvalá za studena a digitální trvalá. Při studené trvalejší ondulaci kadeřník obtočí vaše vlasy kolem válečků nebo tyčí a aplikuje chemický roztok. Digitální trvalá používá podobný postup, ale tyče se zahřívají, aby se trvalá aktivovala a pomocí tepla restrukturalizovala vlasové folikuly.

Studená nebo digitální trvalá je šetrnější než trvalá vaší babičky z 80. let. Zatímco dříve kadeřníci omotávali vlasy kolem malých, stejnoměrných tyčí, nyní používají různé velikosti válečků, aby vaše kadeře vypadaly přirozeněji a na míru. V závislosti na délce a tloušťce vašich vlasů může tento proces trvat 1-2 hodiny.

Trvalá není určena pouze pro rovné vlasy. Lidé s přirozenými vlnami a kudrlinami se také mohou rozhodnout pro zvýšení jejich pružnosti nebo pro sjednocení a úpravu jejich vln. Délka vlasů také není důležitým faktorem. Pokud jsou vaše vlasy dostatečně dlouhé na to, abyste je mohli natočit kulmou, jsou dostatečně dlouhé i na trvalou ondulaci.

Trvalá ondulace se však nejlépe osvědčuje na zdravých vlasech nebo na panenských vlasech, které nebyly nikdy barveny ani jinak chemicky ošetřovány. Pokud máte suché, odbarvené nebo barvené vlasy nebo vlasy poškozené stylingovými nástroji, je důležité se poradit se svým kadeřníkem. Řešení může být tak jednoduché, jako dostat vlasy do špičkové kondice pomocí vlastní pečující kúry a doplňků před službou.

Dnešní trvalé jsou spíše polotrvalé. I když je pravda, že jakmile je trvalá jednou hotova, nemůžete ji chemicky zvrátit, ale nezavazujete se k trvalému účesu navždy. V závislosti na vašem běžném vzoru vlasů a na tom, jak dobře se o své vlasy staráte, můžete očekávat, že moderní trvalá vydrží 3 až 6 měsíců.

Postupem času vám vlasy dorostou stejně jako předtím a budou splývat, protože porostou rovněji. Jen na koncích budou trochu vlnitější. Pokud si chcete udržet své vlnité kadeře a vyhnout se změně struktury vlasů od kořínků ke konečkům, vždy máte možnost trvalou obnovit. Obecně platí, že přirozeně vlnité nebo kudrnaté vlasy budou držet tvar déle než rovné vlasy.

Díky hvězdám, jako jsou Harry Styles a Timothée Chalamet, kteří se chlubí svými přirozenými vlnami, získává trvalá mezi muži na popularitě. Je ale trvalá ondulace tím správným krokem pro vás?

Záleží na délce, struktuře a požadovaném vzhledu vašich vlasů. Chlapci s přirozeně vlnitými vlasy možná trvalou ani nepotřebují a místo toho by mohli využít přidání několika produktů vhodných pro kudrnaté vlasy do své péče o vlasy. Pokud jste připraveni nechat si narůst rovné a vyzkoušet tento trend, připravte se na to, že tento vzhled budete mít alespoň šest měsíců. Trvalá ondulace je závazek, ale není tak trvalá, jak název napovídá. Nakonec jsou to jen vlasy. Pokud se vám nelíbí, jak vypadají, počkejte pár měsíců, než dorostou. Experimentování s vlasy je zábavné, dočasné a je to skvělý způsob, jak objevit a vyjádřit svůj osobní styl.

Zdroj: thetrendspotter.net;thefactsite.com; L'ORÉAL; Adobe Stock

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop