Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: PSN/se svolením

Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?

Život ve velkých městech či přímo světových metropolích je nepochybně úžasný, otázkou však samozřejmě také je, kde přesně člověk bydlí. Bydlení v unifikovaných moderních developerských projektech totiž ne každého osloví. Proč tedy nevyzkoušet něco nového?
Redakce Redakce Autor
28. 2. 2023

Beton, odhalené cihlové zdi a především extra vysoké stropy a otevřené obytné prostory, jež jsou zalité světlem díky oknům od podlahy až ke stropu – přesně to je základní podstata tzv. loftového bydlení. Ostatně, samotný výraz „loft“ odkazuje ke slovu „vzduch“, což vlastně dokonale odpovídá základní podstatě tohoto dnes stále více populárního typu bydlení: velkorysým obytným prostorům přeměněným obvykle ze skladových či továrních prostor.

<Path> Zima klepe na dveře! Nechte se inspirovat elegantními skandinávskými designéryZdroj:

Bydlení v loftech se dnes zdá být vrcholem modernosti a kreativního přístupu k tomu, jak projevit úctu ke starým nevyužívaným budovám a jak chápat obytné prostory. Ne náhodou lze tedy kořeny loftového bydlení hledat mezi umělci – právě ti již před více jak čtyřmi dekádami začali své ateliéry a studia využívat i k bydlení. Konkrétně v newyorské čtvrti SOHO, která je spojována s prvopočátky tohoto specifického bydlení, pak umělci světu ukázali, jak nevyužitý potenciál se v opuštěných průmyslových budovách skrývá. V jejich podání se nakonec lofty staly do jisté míry i životním stylem odrážejícím jednoduše nespoutaného uměleckého ducha.

Je možná až s podivem, že ve svých počátcích lofty takové nadšení jako dnes rozhodně nebudily – ještě předtím, než získaly celosvětovou pozornost, mnozí jimi pohrdali – jednoduše jako nad „bydlením ve skladu“. Od té doby se však loftové apartmány proměnily do mnoha různých podob – byť jejich základní podstata zůstává stejná, mohou být otevřené zcela, nebo mohou disponovat i stěnami k utvoření specifických zón např. určených pro práci či odpočinek.

Z hlediska interiérového designu jsou tedy loftové byty nekonečnou výzvou, ale i podnětem pro všechny kreativní duše. Jednoduše řečeno, trend loftů zcela změnil dosavadní standardy v bydlení a do interiérů vnesl zcela jiný rozměr. A po světových metropolích, jimiž jsou New York, Londýn, Berlín či brazilské Sao Paolo, nyní loftové bydlení proniká i do Prahy.

Světové bydlení v malebné části Prahy

Zatímco projekt La Fábrica v Barceloně přetavil nevyužívanou cementárnu a její sila v architektonické studio a také unikátní rodinné bydlení, Berlín svou industriální minulost zúročuje skutečně důkladně – a pod rukama architektů tak ožívají celé čtvrti. Ačkoliv byty loftového typu samozřejmě nejsou ani na českém trhu s nemovitostmi žádnou novinkou, jen v minimu případů jsou těmi lofty, jež vznikají v přímé návaznosti na svůj někdejší předobraz – a skutečně tak využívají industriálních a dávno opuštěných objektů. To však rozhodně neplatí pro loftové bydlení projektu VANGUARD. To totiž plně ctí základní podstatu celého konceptu, jelikož vzniká v někdejší továrně na letecké přístroje Microna v pražských Modřanech. Stropy, které výškou přesahují čtyři metry, pak poskytují skutečně velkorysý prostor k realizaci nespočtu designových vizí.

Koncept unikátního loftového bydlení vytvořil Ing. arch. Petr Drexler, který zároveň ctí industriální genius loci, a také studio ID_arch. Interiér vzorových loftů je pak výsledkem práce dvojice dalších renomovaných architektonických studií. Noví majitelé se tak mohou profesionálním designem inspirovat, nebo mohou vzít finální podobu celého loftu do vlastních rukou. De facto se tak mohou sami stát oněmi „umělci“ toužícími po životní svobodě. Výběr konkrétních prostor je pak skutečně široký – a lze jej přizpůsobit i tomu, komu mají být určeny. Apartmány tak začínají na podlahové ploše 40 metrů, k dispozici jsou ale i takové, které se rozpínají na 630 metrech čtverečních. Prostorová variabilita pak zároveň umožňuje i různé funkční využití – a nutně se nemusí jednat jen a pouze o bydlení.

Ačkoliv loftové bydlení samozřejmě ctí individualitu svých majitelů a obyvatel, v rámci projektu VANGUARD je zahrnuto také promyšlené zázemí – od služeb recepce a concierge přes plnohodnotné wellness s bazénem, saunami, možností masáží a fitness až po prádelnu. To vše se navíc nachází v bývalém podzemním bunkru, což celému prostoru dodává unikátní atmosféru. Nescházejí ani místa určená pro setkávání a trávení volného času – všem tak budou k dispozici střešní terasy s grilem a oslnivým výhledem na řeku a okolí Malé a Velké Chuchle či vlastní VANGUARD Cinema Room.

<Path> Vyhrajte sadu dárkové kosmetiky Aroma&Spa v hodnotě 515 Kč!Zdroj:

Když se bydlení mění v životní prostor

Lofty samozřejmě nejsou pro každého – svou koncepcí ale nepochybně osloví ty, jimž je blízké volnomyšlenkářství, svoboda a jednoduše nekonvenční přístup i k něčemu tak „běžnému“, jako je bydlení. Právě jim má projekt VANGUARD rozhodně co nabídnout. A možná, že nakonec těmto „rozevlátě“ pojatým – byť do detailu promyšleným – prostorům nakonec na chuť přijdou i jiní. Zejména když se o unikátnosti těchto loftů přesvědčí na vlastní oči.

Zdroj: Redakce/PSN

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop