Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: PSN/se svolením

Beton, kov a otevřené prostory – v čem spočívá kouzlo loftového bydlení a co vše může nabídnout objekt opuštěné pražské továrny?

Život ve velkých městech či přímo světových metropolích je nepochybně úžasný, otázkou však samozřejmě také je, kde přesně člověk bydlí. Bydlení v unifikovaných moderních developerských projektech totiž ne každého osloví. Proč tedy nevyzkoušet něco nového?
Redakce Redakce Autor
28. 2. 2023

Beton, odhalené cihlové zdi a především extra vysoké stropy a otevřené obytné prostory, jež jsou zalité světlem díky oknům od podlahy až ke stropu – přesně to je základní podstata tzv. loftového bydlení. Ostatně, samotný výraz „loft“ odkazuje ke slovu „vzduch“, což vlastně dokonale odpovídá základní podstatě tohoto dnes stále více populárního typu bydlení: velkorysým obytným prostorům přeměněným obvykle ze skladových či továrních prostor.

<Path> Navštivte zajímavé budovy a stavby, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné - to vše díky festivalu Open House PrahaZdroj: Jan Witek, Open House

Bydlení v loftech se dnes zdá být vrcholem modernosti a kreativního přístupu k tomu, jak projevit úctu ke starým nevyužívaným budovám a jak chápat obytné prostory. Ne náhodou lze tedy kořeny loftového bydlení hledat mezi umělci – právě ti již před více jak čtyřmi dekádami začali své ateliéry a studia využívat i k bydlení. Konkrétně v newyorské čtvrti SOHO, která je spojována s prvopočátky tohoto specifického bydlení, pak umělci světu ukázali, jak nevyužitý potenciál se v opuštěných průmyslových budovách skrývá. V jejich podání se nakonec lofty staly do jisté míry i životním stylem odrážejícím jednoduše nespoutaného uměleckého ducha.

Je možná až s podivem, že ve svých počátcích lofty takové nadšení jako dnes rozhodně nebudily – ještě předtím, než získaly celosvětovou pozornost, mnozí jimi pohrdali – jednoduše jako nad „bydlením ve skladu“. Od té doby se však loftové apartmány proměnily do mnoha různých podob – byť jejich základní podstata zůstává stejná, mohou být otevřené zcela, nebo mohou disponovat i stěnami k utvoření specifických zón např. určených pro práci či odpočinek.

Z hlediska interiérového designu jsou tedy loftové byty nekonečnou výzvou, ale i podnětem pro všechny kreativní duše. Jednoduše řečeno, trend loftů zcela změnil dosavadní standardy v bydlení a do interiérů vnesl zcela jiný rozměr. A po světových metropolích, jimiž jsou New York, Londýn, Berlín či brazilské Sao Paolo, nyní loftové bydlení proniká i do Prahy.

Světové bydlení v malebné části Prahy

Zatímco projekt La Fábrica v Barceloně přetavil nevyužívanou cementárnu a její sila v architektonické studio a také unikátní rodinné bydlení, Berlín svou industriální minulost zúročuje skutečně důkladně – a pod rukama architektů tak ožívají celé čtvrti. Ačkoliv byty loftového typu samozřejmě nejsou ani na českém trhu s nemovitostmi žádnou novinkou, jen v minimu případů jsou těmi lofty, jež vznikají v přímé návaznosti na svůj někdejší předobraz – a skutečně tak využívají industriálních a dávno opuštěných objektů. To však rozhodně neplatí pro loftové bydlení projektu VANGUARD. To totiž plně ctí základní podstatu celého konceptu, jelikož vzniká v někdejší továrně na letecké přístroje Microna v pražských Modřanech. Stropy, které výškou přesahují čtyři metry, pak poskytují skutečně velkorysý prostor k realizaci nespočtu designových vizí.

Koncept unikátního loftového bydlení vytvořil Ing. arch. Petr Drexler, který zároveň ctí industriální genius loci, a také studio ID_arch. Interiér vzorových loftů je pak výsledkem práce dvojice dalších renomovaných architektonických studií. Noví majitelé se tak mohou profesionálním designem inspirovat, nebo mohou vzít finální podobu celého loftu do vlastních rukou. De facto se tak mohou sami stát oněmi „umělci“ toužícími po životní svobodě. Výběr konkrétních prostor je pak skutečně široký – a lze jej přizpůsobit i tomu, komu mají být určeny. Apartmány tak začínají na podlahové ploše 40 metrů, k dispozici jsou ale i takové, které se rozpínají na 630 metrech čtverečních. Prostorová variabilita pak zároveň umožňuje i různé funkční využití – a nutně se nemusí jednat jen a pouze o bydlení.

Ačkoliv loftové bydlení samozřejmě ctí individualitu svých majitelů a obyvatel, v rámci projektu VANGUARD je zahrnuto také promyšlené zázemí – od služeb recepce a concierge přes plnohodnotné wellness s bazénem, saunami, možností masáží a fitness až po prádelnu. To vše se navíc nachází v bývalém podzemním bunkru, což celému prostoru dodává unikátní atmosféru. Nescházejí ani místa určená pro setkávání a trávení volného času – všem tak budou k dispozici střešní terasy s grilem a oslnivým výhledem na řeku a okolí Malé a Velké Chuchle či vlastní VANGUARD Cinema Room.

<Path> TIP LUI: Chytří pomocníci, kteří vám pomůžou rozsvítit domácnostZdroj: Archiv značek

Když se bydlení mění v životní prostor

Lofty samozřejmě nejsou pro každého – svou koncepcí ale nepochybně osloví ty, jimž je blízké volnomyšlenkářství, svoboda a jednoduše nekonvenční přístup i k něčemu tak „běžnému“, jako je bydlení. Právě jim má projekt VANGUARD rozhodně co nabídnout. A možná, že nakonec těmto „rozevlátě“ pojatým – byť do detailu promyšleným – prostorům nakonec na chuť přijdou i jiní. Zejména když se o unikátnosti těchto loftů přesvědčí na vlastní oči.

Zdroj: Redakce/PSN

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop