Zapomeňte na amarouny, vaření budoucnosti je mnohem zábavnější! Chytré domácí spotřebiče s technologiemi jako ze sci-fi filmu ale najdete nejen v kuchyni
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zapomeňte na amarouny, vaření budoucnosti je mnohem zábavnější! Chytré domácí spotřebiče s technologiemi jako ze sci-fi filmu ale najdete nejen v kuchyni

V seriálu Návštěvníci stačilo zalít tabletu, trochu to zabublalo a na talíři se skvěly amarouny – želé kostka obsahující všechna jídla a všechny živiny. Zábavné na obrazovce, ale v reálu by to byla přece jen trochu nuda. Kde je nějaké kuchařské potěšení? Kde je vůně lahodného pokrmu linoucí se z kuchyně? Vaření budoucnosti je naštěstí mnohem zábavnější. Stejně jako praní, uklízení nebo péče o vlastní zdraví. A co je vůbec nejlepší? Že budoucnost je tu už dnes.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
9. 2. 2023

Ještě před pár lety byly nedosažitelné a v době Návštěvníků dokonce nemyslitelné. Inovativní technologie, jimiž jsou vybavené nové generace domácích spotřebičů, dělají z úkonů, které dříve platily za nutné zlo, vzrušující požitek, nebo rovnou minulost. „Sci-fi“ spotřebiče vám šetří čas, takže máte prostor na sebe nebo něco stejně výjimečného. Zároveň, přiznejme si to, jsou chytré spotřebiče tak trochu luxusními hračkami, s nimiž si budete chtít hrát každý den. A to je vlastně dobře. Když se z povinnosti stane zábava, víte, že jste to dokázali.

<Path> Bydlet ve vlastním domě už není nemožné! Skládací domky z Itálie jsou nejen stylové, ale i dostupné. Postavené jsou za 6 hodin a jejich cena vám vyrazí dech!Zdroj:

Senzory kam se podíváš

I kam se nepodíváš. Moderní domácí spotřebiče jsou snímači a čidly tak prošpikované, že jsou i tam, kde byste je nikdy nehledali. Například Siemens vyvinul technologii iSensoric, díky níž mají spotřebiče představu o tom, co se v nich nebo kolem nich děje, a mohou na to podle potřeby reagovat. Jde o spojení nejrůznějších senzorů s počítačovými jednotkami, které data vyhodnocují a přizpůsobují tomu činnost přístroje. Výsledek je jednoduchý: Šetří peníze, čas i přírodu.

Skvělým příkladem jsou třeba pračky a myčky nádobí Siemens. Senzory hlídají množství prádla či nádobí a znečištění vody, takže vzácné tekutiny použijí jen tolik, kolik je nezbytně potřeba. Pračky zvládají také samy dávkovat čistící prostředek a v plně automatickém režimu analyzují dokonce celou náplň pračky a prací cyklus tomu kompletně přizpůsobí. A nejen prací cyklus, ale také sušení. Umí totiž informace o prádle předat vedle stojící sušičce – třeba množství a druh tkaniny. Nemusíte tak už podruhé nic nastavovat.

Technologií jako z vědeckofantastického filmu je pak praní v kyslíku. Ano, čtete správně, v kyslíku. Systém sensoFresh pomocí aktivního kyslíku odstraňuje pachy a bakterie z oblečení a textilií, které se smí čistit jen za sucha.

Tahle trouba není trouba

Mluvili jsem ale o vaření, takže se přesuneme do kuchyně. Jedním z nejlepších ukazatelů aplikovaných technologií jsou pečicí trouby. Můžou být totiž úplně primitivní, s jedním kolečkem na ovládání teploty, ale taky to můžou být sofistikované zázraky inženýrství, které udělají z vaření zážitek nejen pro strávníky. Asi nikoho nepřekvapí, že jsou nejpokročilejší trouby vybavené počítačem a umělou inteligencí a samy vyhodnocují, jestli je pokrm dokonale upečený (nebo tak nedokonale, jak si vy sami přejete). Pomáhá jim v tom opět celá řada senzorů. Dnes už poměrně běžná teplotní sonda, kterou zapíchnete do pokrmu a ona měří teplotu uvnitř, ale také senzor vlhkosti a dokonce i integrovaná kamera. Jednak trouba sama pozoruje, v jakém stavu je pečínka či koláč, jednak si přímý přenos z trouby můžete zobrazit klidně na svém smartphonu. To se hodí třeba když pracujete z domu a nechcete neustále pobíhat mezi pracovnou a kuchyní. Populární smart vychytávkou je i ovládání hlasem – troubu a všechny další chytré kuchyňské spotřebiče Siemens lze propojit se systémy Amazon Alexa a Google Assist. Trouba pak dokáže i takovou „blbost“ jako na požádání sama otevřít dvířka. Je prostě chytrá, žádný trouba.

Asi miliarda a půl různých pečicích programů a režimů je úplnou samozřejmostí. Mnohem zajímavější je ale trend vytvářet digitální ekosystémy, v nichž dokážou spotřebiče komunikovat mezi sebou. Platí to i pro řadu studioLine od Siemens. Varná deska umí mluvit s digestoří a ta zase přijímá signály od trouby. Všechno máte navíc vždy pevně pod palcem – ve svém mobilu. Protože co by to bylo za chytrou kuchyň, kdybyste ji nemohli ovládat přes smartphone.

Trouba místo televize? Až takové sci-fi to není, ale barevný dotykový displej na ní klidně najdete
Foto: Siemens / se svolením

Z kuchyně k fitness poradci. Na kterého si stoupnete

S tolika kuchyňskými pomocníky se může snadno stát, že se množství připraveného jídla začne podepisovat na vaší postavě. Ne, počkat, nezačne. I s tím vám totiž pomůžou chytré technologie. Všichni znáte smart hodinky, které měří tepovou frekvenci, počítají kroky, spálené kalorie, délku běhu, pravidelnost pohybu a snad i sílu erupcí na Slunci, a pak to všechno vyhodnotí a zjistí, že vám ke štěstí a ideální váze chybí ještě 12 kroků a 3 dřepy. Tak ty mají novou kámošku – smart osobní váhu. Umí to, co dřív zvládaly jen stroje v ordinacích lékařů nebo sportovních poradců. Takže teď po vás může štěkat i mikroprocesor zašoupnutý pod skříní.

Ale žerty stranou. Cítit se dobře ve vlastním těle je důležité a mít pod kontrolou své zdraví taky. Chytrá váha vám může pomoct s obojím. Kromě toho, že váží, je totiž vybavená také vodivými plochami (či celou průhlednou vodivou vrstvu) a pomocí slabého a neškodného proudu dokáže vyhodnotit další tělesné charakteristiky. U nás dostupné váhy Eta Vital umí analyzovat až 18 fyzických parametrů (například tělesný tuk, podkožní tuk, viscerální tuk, množství vody v těle, podíl svaloviny, stupeň obezity, BMI, hodnotu minimálního kalorického příjmu a další). Po spárování váhy s aplikací ve smartphonu můžete naměřená data dále zpracovávat, vizualizovat v grafech nebo sdílet na sociálních sítích.

Zdroj: Giphy

Nádech čistoty

Ve zdravém těle zdravý duch. A pro zdravé tělo je důležitý i zdravý vzduch. Což je příležitost pro dalšího chytrého pomocníka – čističku vzduchu. Nezbytný výdobytek techniky pro všechny, kterým záleží na tom, co dýchají. Moderní čističky zvládají nejen odstraňovat prach a fyzické nečistoty jako třeba zvířecí chlupy, ale zachytí také pyl (spása pro alergiky!), eliminují pachy, cigaretový kouř a dokonce i ničí bakterie a některé viry. Potřebují k tomu ovšem sérii hned několika filtrů, jako je tomu i v případě čističky ETA Puris.

Vzduch nejprve projde nylonovým předfiltrem, který zachytí všechen větší svinčík (třeba právě srst domácích mazlíčku), pokračuje přes uhlíkový filtr k extrémně jemnému HEPA filtru H13 a ven se dostává skrze UV/C sterilizátor a iontový filtr. Kromě zdraví vám moderní čistička přinese i komfort. Je tichounká a dá se opět ovládat přes mobil. Na dálku ji nejen zapnete a vypnete, ale můžete sledovat také stav filtrů. Čistička ETA navíc vzduch analyzuje a v automatickém režimu sama přizpůsobí rychlost ventilátoru a výkon tak, aby ovzduší udržovala dokonale čisté.

Zdroj: Siemens, ETA

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop