Už víte, kam povedou vaše dovolenkové kroky? V kurzu je moře, příroda, exotika a nezbytné teplo. Přijměte pozvání na dovolenou snů
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Už víte, kam povedou vaše dovolenkové kroky? V kurzu je moře, příroda, exotika a nezbytné teplo. Přijměte pozvání na dovolenou snů

Pustit všechno z hlavy a dát odpočinout duši. Pro někoho to znamená válení u moře, jiní chtějí šťavnatou pralesní přírodu a túry do hor, další vypnou nejlépe v tepajícím městě. Máme pro vás tipy na trendy destinace 2023, v nichž si přijdou na své všichni zmínění.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
2. 2. 2023

Hlavně co nejdál

Ruská válka na Ukrajině, stres z právě proběhlých voleb, rozpolcená česká společnost, otravný ex-milenec… Důvodů, proč jet na dovolenou co daleko nejen od Česka, ale i Evropy, je požehnaně. A kam vyrazit nejdál, než až za oceán. Státy na amerických kontinentech jsou populární destinací už roky. Během covidu sice byly poněkud nedostupné, situace se ale už zlepšila a země se opět otevírají turistům.

<Path> Nekonečné dobrodružství v Keni: Safari, velehory, masajové i relax na plážiZdroj: Tereza Lavičková

Mexiko

Sombrera, agáve, prastaré ruiny aztéckých chrámů… Taky se vám při slově „Mexiko“ vybaví právě tohle? A co třeba horské hřbety a aktivní sopky? I to je Mexiko, ovšem méně známé. Jednou z turisticky nejoblíbenější oblastí je město Cancún na poloostrově Yucatán hýřící exotikou a temperamentem místních obyvatel. Jestli milujete hudbu, tanec a skvělé jídlo, budete tu ve svém živlu. Mexiko se pyšní pestrou kulturou. Věděli jste, že je to jedna ze zemí, ve které se koná nejvíc festivalů? K místní kultuře ale patří neodmyslitelně také tequila. Až se sem vydáte, je skoro povinnost podívat se na agávové plantáže, které jsou základem průmyslu, jenž dává vzniknout této alkoholové legendě.

Kostarika

Namíchejte si koktejl z divokých pralesů, hor, pláží a exotické fauny. Nechte se opojit Kostarikou. Neuvěřitelná panenská příroda vás uchvátí nejen zeleným rájem, ale také třeba aktivními vulkány, z nichž je tak okouzlující výhled, že si budete připadat jako v jiném světě.

A v jiném světě tak trochu budete. Místní životní styl je totiž nevyhnutelně spjat s uvolněnou atmosférou a pohodou, která z vás vycucne všechen stres. Na své si přijde každý, kdo touží po nezapomenutelné dovolené, Kostarika totiž divočinu, slunce i dobrodružství.

Sopka Arenal na Kostarice
Foto: Adobe Stock

Kolumbie

Tato země ze severu Jižní Ameriky proslula svou vynikající kávou, ale můžete být klidně čajomilci a užít si ji dosyta. Nabízí vše od bohaté historie přes moře s proslulými karibskými plážemi až po zasněžené vrcholky hor. Je to ideální země pro lidi, kteří vyhledávají neobyčejné destinace, a ne nadarmo ji mnozí považují za nejkrásnější zemi Jižní Ameriky.

Neblahá historie státu, kterou symbolizuje jméno drogového bosse Pabla Escobara, je už naštěstí jen tím – historie. Místní o ní sice vypráví zkazky, ale zároveň se starají, aby se v zemi turistům líbilo. Jestli milujete moře na koupání, vydejte se na pláže v Karibské oblasti. Fanoušci aktivních sportů ale ocení pobřeží Tichého oceánu, které skýtá vynikající podmínky pro surfování. A povinnou zastávkou v Kolumbii jsou také kávové plantáže. Vypravte se třeba do oblasti Eje Cafetero.

Madeira

Také vám srdce plesá z představy latinského temperamentu, ale druhá strana Atlantiku už je přece jen trochu z ruky? Není problém, kouzla snad celého světa najdete i na „naší“ straně oceánu. Portugalská Madeira, díky svému celoročně mírnému klimatu přezdívaná „ostrov věčného jara“, se pyšní tak nádhernou přírodou a „katalogovými“ plážemi, že můžete na Instagramu klidně lhát, že jste v Karibiku. I když je Madeira vlastně jen malý ostrůvek (asi 50 × 60 kilometrů), budete zde mít neustále co objevovat. Ne nadarmo byla Madeira zvolena nejlepší ostrovní destinací roku 2022.

Málaga

Je-li i portugalská ostrovní exotika pořád moc daleko, najdete spásu na Pyrenejském poloostrově. Je skoro za rohem. Pokud toužíte po teple, vydejte co nejvíc na jih, třeba do středomořského přístavu Málaga. Andalusie vás nezklame, ať už se sem vydáte za kulturou, památkami, jídlem nebo výlety. V šestém největším městě Španělska se nebudete nudit ani v noci a únavu pak vyležíte přes den na populární Costa del Sol.

Vydejte se na pouť

Neotřelou formou dovolené je poutní cesta. Válet si šunky nebo jen tak okukovat okolí hotelu umí každý. Ale nést si všechno své vybavení neustál s sebou, každou noc spát jinde a ujít desítky kilometrů, to už je jiná. Stále jsme na Pyrenejském poloostrově, takže když říkáme „pouť“, nemluvíme o ničem jiném než o Svatojakubské cestě aneb pouti do Santiaga de Compostela. V moderní době zažívá obrovský boom a vydávají se na ni mladí, staří, věřící i ateisté. Někdo hledá odpovědi na otázky víry, někdo chce poznat sebe. Pro všechny ale platí, že tady je cesta cíl.

„El Camino“ má několik různých tras. Vedou po celé Evropě, na konci se spojují a nastoupit na ně můžete kdekoliv. Ale jestli chcete, aby se vaše pouť počítala jako skutečná, musíte ujít aspoň posledních 100 kilometrů a sbírat po cestě razítka do tzv. Credencial del peregrino, oficiálního průkazu. Na jeho základě pak dostanete potvrzení o absolvované pouti. Cestuje se po svých. Spíte, kde se dá (většinou v poutnických ubytovnách, je jich tam spoustu), jíte ze zdrojů po cestě. Jen nepočítejte se samotou. Pouť do Santiaga je legenda a trasy rozhodně nezejí prázdnotou.

Ráno v Maskatu, hlavním městě Ománu
Foto: Adobe Stock

Omán

Jestli vás latina moc neoslovuje a dáváte přednost spíše exotice východu, doporučujeme dobít baterky v Ománu. Sice je to sem, jen co by kamenem dohodil od jeho souseda Spojených arabských emirátů, ale chcete-li zažít pravou, mrakodrapy nezměněnou Arábii, je pro vás Omán ideální. Ač země žije tak trochu v minulosti, s turisty tu počítají a můžete se tu cítit bezpečně. Jen snad pokud toužíte po divokém nočním životu, bude lepší zvolit jinou destinaci.

Berlín

Jsou-li vaší hlavní prioritou party, na nichž toho i za jednu noc zažijete víc, než za půl roku na Vysočině, je pro vás metropole nad Sprévou tutovka. Město tak nesmrtelné, že ho nedokázala zničit ani válka ani socialismus, prodchnuté mixem kultur a národů a s podniky, jejichž legenda se nese až za oceánem. Město, které se umí třpytit elegancí a noblesou, stejně jako sexappealem queer klubů. Navíc jste tam za chvilku i vlakem, takže nepřijde zkrátka ani ten, kdo cestuje rád zeleně. Ať už máte v Berlíně za lubem cokoliv, nenechte si ujít ani krásy města jako takového. Nemusíte být zrovna hipsteři, abyste ocenili třeba autentickou náladu čtvrti Kreuzberg.

Pokud plánujete využít nabídky cestovních agentur a kanceláří, podívejte se na následující článek o srovnání cestovních agentur. Vybrat tu správnou je totiž alfa a omega zejména při zrušení zájezdu, reklamaci a podobných situacích.

Zdroj: cestujlevne.com, visitcostarica.com, pelipecky.cz, visitmadeira.com, travelbible.cz, visitberlin.de, testado.cz

Populární
články

E-Shop