„Nekonečná dovolená“ jménem workation. Populární fenomén vám umožní objevovat svět i utéct ze zimy. Kam vyrazit, aby se z práce stal relax?
Pandemie covidu přinesla mnoho špatného, ale v mnohém nás také posunula. Třeba v přístupu k práci. S digitálními technologiemi se naučil pracovat i ten nejstarší šéf a k meetingu online se umí připojit i kolegyně, kterou „ty internety prostě nemají rády“. A myšlenka, že budete dlouhodobě pracovat mimo kancelář, se během dvou let stala z absurdního sci-fi denní realitou.
Láska k home officu zůstala mnohým i po pandemi. V nejedné firmě navíc zjistili, že když si můžou zaměstnanci řídit den podle sebe, jsou spokojenější a taky výkonnější. Od domácí kanceláře je pak už jen krůček k práci z chaty či chalupy, nebo třeba penzionu na Šumavě. Dopoledne pracujete a odpoledne vyrážíte za krásami navštívené lokace. A když se to trochu vylepší…
Nekonečná dovolená?
…jsou z toho třeba dva měsíce na Kanárech. Ale to předbíháme. Workation má řadu výhod, a to jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Jedna studie například ukazuje, že práce mimo kancelář zvyšuje produktivitu. Je to díky flexibilním pracovním hodinám, absenci dojíždění nebo rušivým vlivům v kanceláři. Digitální nástroje navíc umožňují být neustále v kontaktu s týmem i nadřízenými, zadávat úkoly na dálku bez porad a schůzek nebo současně pracovat na projektu, i když jsou zhotovitelé na různých koncích světa (nechť žije cloud!). Prostá změna prostředí, kterou workation také beze sporu je, navíc boostuje kreativitu. Uvidíte věci v novém světle a snadno si poradíte i s výzvami, které se dříve zdály neřešitelné.
Workation má ovšem i svá „ale“. V prvé řadě vyžaduje sebekontrolu. Můžete mít totiž sebevíc online pomocníků, sdílených serverů a ultrabooků s nesmrtelnou baterkou, ale když k té práci nesednete, neuděláte ji. Takže práce první, zábava potom. Další nevýhodou je, že workation je trochu kočkopes – spojení práce a dovolené, které jde proti trendu work-life balance. Podle tohoto přístupu je dovolená o tom, že vůbec nepracujete, což vám umožní si správně odpočinout. Nejen proto některým lidem workations nevyhovují. Průzkum dotazující se 9 000 jedinců ukázal, že asi 12 % lidí preferuje vždy práci v kanceláři.
Sbohem zimo, ahoj Španělsko
Workation pro nás znamená hlavně možnost si vybrat, odkud budeme pracovat. A když je v tuzemsku zima, jedeme do tepla. Horkokrevné Španělsko, přesně to potřebujeme. Nejen, že není tak daleko, ale má skvělou kulturu, tradice a také kuchyni, kterou po pracovní době rozhodně oceníme. První jasnou volbou je pro nás Barcelona. Blízkost moře a příjemné klima po celý rok znamená, že nám v tomhle městě nosy rozhodně neomrznou. Navíc je pestrá, živá a je v ní pořád co objevovat, špičková architektura od Gaudího je pomyslným zlatým hřebem. Kdo tam byl někdy na dovolené, ten se chce vracet. A kdo se tam vrací, ten tam chce bydlet. Takže proč si na to trochu nezahrát, nemrknout se třeba po dlouhodobém Airbnb a nestrávit pár týdnů ve snu?
Podobně jako Barcelona láká i Málaga. Na rozdíl od Barcelony je menší, komornější a dá se po ní mnohem lépe pohybovat pěšky. Pokud tak jako my zdrháte na workation před zimou, potěší vás Málaga svou jižní polohou, a tedy ještě teplejším počasím. Mimochodem, víte co mají Málaga a Barcelona společného? Obě jsou neodmyslitelně spjaté s životem Pabla Picasa. V Málaze se věhlasný kubistický malíř narodil, od 14 let pak žil v Barceloně. Španělsko si letos navíc připomíná 50 let od malířova úmrtí a v obou městech se konají speciální kulturní akce. Rok 2023 je tak ideální doba, kdy se vydat do země, která inspirovala Picasa, a zjistit, čím inspiruje vás.
Kancelář na ostrovech snů
Když je řeč o teplejším počasí, co vyrazit s prací do exotiky? Pořád zůstaneme v Evropě, tedy aspoň politicky. Letíme na Kanáry! Kanárské ostrovy jsou tak notoricky známé, že je nemusíme představovat. Moře kam se podíváš, pláže a teplíčko. Ačkoliv příjemné klima láká k válení u vody, s prací se to moc nesnoubí. Ne, že byste nedokázali vymyslet skvělou obchodní strategii, zatímco chytáte bronz, ale třeba takový notebook by si rande s pískem a slanou vodou nechal raději ujít.
Foto: Adobe Stock
Mít pořádné pracovní místo je během workation důležité. Lépe se pracuje v klidu klimatizovaného pokoje než na štokrleti v ubytovně a správná volba místa vám taky pomůže s efektivitou. Nejen z klimatizace se budete těšit v hotelích Lopesan. Dostane se vám tu špičkových služeb a maximálního komfortu, takže i když si do postele vezmete místo milence počítač, budete si pořád připadat jako v pohádce. Hotely Lopesan jsou jasná volba, pokud se vaší destinací stane Gran Canaria. Najdete jich tu totiž hned 11.
Jestli se naopak rozhodnete pro Tenerife, doporučujeme bydlení pod značkou RIU. Zejména ti, kdo preferují absolutní klid, si přijdou na své v hotelu RIU Arecas. Je totiž „adults only“, pouze pro dospělé. Zaručeně tu tak nenarazíte na vřískající mimina ani rozjívené puberťáky. A ani nic mezi tím. Pro dospělého člověk s prací ideální prostředí.
Jeden RIU hotel najdete také na portugalské Madeiře, ostrově „věčného jara“. A věčné jaro zní jako dokonalé místo pro náš útěk před hnusným počasím: žádná zima a žádná hnědá břečka v ulicích. Podmínky pro naši vyhřívací workation splňuje Madeira dokonale. A splní je i zdejší hotel RIU. Sice není čistě dospělácký, ale zato je tu 24hodinový all inclusive servis. Takže když se náhodou práce protáhne, budete mít co zobnout klidně o půlnoci.
Pár tipů na závěr
Než se rozhodnete vyrazit na dlouhodobou workation, je dobré si vyzkoušet, že vám opravdu vyhovuje práce z jiného místa, než kde pracujete normálně. Můžete totiž nakrásně snadno pracovat z domu, ale pokud jste zvyklí na své tři monitory, budou vám u moře možná chybět. A stejně tak nezapomeňte o svém záměru informovat nadřízené. Už jen proto, že máte ve smlouvě nejspíš dané místo výkonu práce a nechcete, aby se z toho nakonec vyklubal problém. Navíc pracovat na tajňačku pod stínem palem jde dobře jen tak dlouho, dokud webkameru nebudete muset opravdu zapnout.