Máte vztek? Využijte ho k předělání bytu! Právě negativní emoce posledních let inspirují nové interiérové trendy!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Máte vztek? Využijte ho k předělání bytu! Právě negativní emoce posledních let inspirují nové interiérové trendy!

Rok 2023 je tu a s ním nové trendy. Přemýšleli jste už, jak si zase o něco zkrášlit své bydlení? Co nové doplňky, úprava koupelny, vylepšení kuchyně, nové podlahy nebo i jen drobná dekorace pro radost, která peněžence zase tolik neublíží? Inspirujte se našimi žhavými tipy pro letošek!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
13. 2. 2023

Nápadů není nikdy dost, a to platí i pro bydlení. Také jste uvažovali, co doma změnit, jak si udělat radost, čím se posunout zase o kousek dál a nevíte, kde začít, jak správně trefit aktuální trendy nebo vám prostě jen došly nápady a uvítáte drobnou inspiraci? Pak jste tu správně. Práci jsme odvedli za vás a podívali jsme se, co o bydlení pro letošek píše například Vogue, web Martha Stewart nebo interiéroví designéři.

<Path> Nevěsty na prodej: Na internetu jsou v nabídce i Češky. Co se o nich v rámci tohoto divného trhu s láskou říká?Zdroj: newbrides.net, topforeignbrides.com, czso.cz, Minervini, B. P. McAndrew, T. F. (2005), The Mating Strategies and Mate Preferences of Mail Order Brides, in Cross-Cultural Research, Vol. 37 No. X, Month 2005, Galesburg, USA: Knox College

Reflexe vzteku

Že vás ani nenapadlo, že byste se doma chtěli obklopit něčím, co odráží vztek? Duo interiérových designérů Jordan Cluroe a Russell Whitehead si myslí, že aktuální bydlení bude inspirováno právě negativními emocemi, které v sobě lidé nesli po celou tu těžkou dobu posledních let. Spoléhají na větší divokost a taky podivnost. Lidské frustrace se podle nich budou vtiskávat do vkusu, a tak pokud chcete držet krok s trendy, nebojte se sebevyjádřit a zapojit do svého domova něco tak trochu „jiného“. Něco, v čem spatříte to, co pro vás bude symbolem všeho, co jste museli zvládnout.

„Žijeme v násilných časech. Svět je plný vzteku a design potřebuje tuto dynamiku reflektovat, ne se před ní schovávat. Několik let bylo důležité deco období. Teď nás jako velká inspirace čeká expresionismus a kubismus,“ říkají Cluroe a Whitehead.

Minimalismu odzvonilo

Odteď je tu maximalismus. Vévodit aktuálním trendům mají podle Cluroea a Whiteheada experimenty se vzory a bohaté barvy. Interiéry prý častěji odrážejí osobnost jeho obyvatele ve všech jeho důsledcích. Takže pokud máte rádi třeba červenou, neptejte se, jestli je to moc. Prostě si ten rudý kyblík barvy kupte! Co taková Viva Magenta 18-750, která se stala barvou letošního roku? Klidně se rozhodněte pro křiklavou almaru i kobereček do předsíně. Inspiraci najdete třeba v u Westwing. Je čas udělat z prostoru viditelně váš prostor.

Nejen oči si budou užívat

Přemýšleli jste někdy nad tím, že interiér není jen o tom, co vidíte, ale i co cítíte v nose, pod rukama a jaké zvuky slyšíte? Právě haptický rozměr – tedy hmatový – letos vystoupí hodně do popředí. Osahejte si závěsy, tapety i potah gauče. Zaměřte se na strukturu dřeva stolu. Sjeďte prsty po kachličkách. Je to příjemné? Pak je to možná to pravé!

Další rozměr

Nejen haptika, ale i pocit nekonečna či plasticity. To je něco, co zajímá dnešní designéry. Že jste posledně malovali před deseti lety? No tak to už je více než na čase to zopakovat. Anebo ideálně poohlédnout se po vhodné tapetě. Ty jsou opět in, a navíc mohou nabídnout 3D efekty, kombinace matných a lesklých částí nebo třeba různé výstupky a texturové nerovnosti, které dodají na ještě větší originalitě.

Texturu můžete najít i třeba na podceňovaných kachličkách, obkladech nebo doposud v českých domácnostech spíše vzácných tapisériích.

optical illusion GIFZdroj: Giphy

Rozšíření prostoru

Doma jsme v covidu strávili hodně času, a tak se Vogue zaměřil na to, jak prostor co nejvíce rozšířit. Že jste to už zkoušeli neutrálními barvami – máte béžový gauč, zdi v barvě vaječné skořápky a na světle hnědém stolku stojí stejně barevný svícen? Myšlenka dobrá, ale co tomu dát trochu šťávy? I nadále je trendy ladit zdi s nábytkem, avšak lze zajít o krok dál. Zvolit výraznější barvy, zaměřit se na materiály a zapojit také strop, který jsme často ignorovali obyčejnou bílou. Jaká škoda! Někteří doporučují dokonce ladit tapetu s nábytkem do té míry, že je strakatý gauč stejný jako stěny. K tomu jedna z barev tohoto spektra uzamkne dojem právě v oblasti stropu!

Tvrdě na věc!

I letos bude cool kámen a mramor. Nebojte se, že budou takové doplňky působit opotřebovaně, ošuntěle a staře. Některé věci prostě nestárnou a ani oboucháním neztratí na svém kouzlu. Kámen se skvěle hodí jako obklad, který vydrží velmi dlouho a nemusíte se o něj bát! Od věci nebudou ani prosté betonové podlahy. Přestože byl třeba beton moderní už pár let zpátky, odteď nemá za úkol tlumit a uklidňovat. Jeho úloha je nyní ukázat až brutálnost. Kombinovat tyto materiály lze jak s oldschoolovějšími doplňky, tak se supermoderními!

Staré a nové

Když už jsme u těch „starých“ věcí, nevyhazujte nábytek po babičce. Věci především ze šedesátek a sedmdesátek opět letí! Pokud je vhodně zkombinujete s moderním pojetím bydlení, dosáhnete skvělého výsledku!

„Lidé se přesunuli od zářivě lesklého Palm Springs kalifornského módu k odvážnějším uměleckým stránkám designu poloviny století,“ vysvětluje designérka Avery Cox. „Přemýšlejte nad organickými tvary, zemitými nerovnoměrnými tóny a texturními povrchovými úpravami,“ dodává.

<Path> Vaří, peče, chataří a… koná dobro! Honza Kašpar se v rozhovoru rozpovídal o partnerovi, bydlení, rodině i dobročinných aukcíchZdroj: Jan Kašpar, IG @honzavk81, redakce

Tvary dneška

Nad odvážnějšími barvami i povrchovými úpravami jsme se už zamysleli, ale co může Cox myslet těmi organickými tvary? Odpověď jsou měkčí hrany a klenutější linie. Nejen, že se vracejí oblouky nad dveřmi, do popředí vstupuje i zakřivený nábytek a zaoblené detaily. V posledních letech oblíbené rovné linie a ostré hrany už nejsou tak in, jak tomu bylo ještě nedávno. Katie Siegel, interiérová designérka, vysvětluje, že pocit měkkosti nabízí větší pocit zastřešující lehkosti. Nejjednodušší cestou, jak tento trend pojmout, je zvážit výběr nábytku a doplňků jako jsou pohovky, židle, vázy nebo zrcadla. To jsou kousky, které můžete najít v mnoha provedeních poměrně snadno – třeba v obchodní síti Ikea.

Zdroj: dezeen.com, vogue.com, marthastewart.com

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop