Zásadní otázka: oblek a tenisky – trendy, nebo trapas? Jak se vyhnout módní katastrofě a zvolit perfektní kombinaci?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zásadní otázka: oblek a tenisky – trendy, nebo trapas? Jak se vyhnout módní katastrofě a zvolit perfektní kombinaci?

Pánové a dámy, nosíte obleky? Rádi se vyfiknete do padnoucího saka a dokonale střižených kalhot? Elegance je něco, čemu dáváte velké ANO? A co takhle s teniskami? Jde tento outfit doplnit méně formální obuví? Po odpovědích jsme zapátrali a přinášíme vám aktuální trendy pro tuto poměrně kontroverzní kombinaci.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
6. 2. 2023

Jsou tací, kteří nedají na obleky dopustit. Vzpomeňte na Barneyho z How I Met Yout Mother (Jak jsem poznal vaši matku). Ten vyrážel v obleku dokonce i na laser game. Co naplat, obleky jsou prostě slušivá, nestárnoucí záležitost, která by neměla být podceňována a naštěstí oblekům ještě nikdy pomyslně neodzvonilo.

<Path> Správně zvolené ponožky dělají gentlemana. Buďte kreativní, ale dodržte „ponožková pravidla“Zdroj: Instagram

Oblek si dnes na sebe bez jakýchkoli skrupulí oblékne kdokoli a je nutno podotknout – často velmi úspěšně. Pánský styl sluší jak drakobijcům, tak feminním dámám i všem dalším, kdo si umějí vybrat správný střih. Už dávno neplatí, že pro ženu je vrcholem „pánského stylu“ kostýmek s kalhotami. Žijeme v době vzrůstající tolerance (Co takový Harry Styles a jeho šaty?), a tak není na škodu to každodenně drobně oslavit. Třeba novým doplňkem, inovací stylu nebo prostým experimentem.

K obleku bylo kdysi nemyslitelné, aby si muž obul jiné než společenské boty. Dnes už ale padla i tato hranice, a tak není zas tak nevídané formálnější ohoz rozbít volnočasovější obuví. A ničemu to nevadí. Teda – někde.

Kam je pro tenisky stopka?

Pokud plánujete zkusit tento mix stylů, rozhodně zapomeňte na to, že jej vyzkoušíte při výletu do Národního divadla. Vždy je na místě dbát na dress code tam, kde je striktně předepsán. Nikdo nechce působit jako Pažout, ne? Přestože jsme všemi deseti pro nápaditost a osobní styl, je nutno rozlišovat, kam se jednoduše výstřelky nehodí. Máte chuť vybočovat i na takové události? Proberte se spíše materiály a střihy. Vzpomínáte na premiéru bondovky, kde růžově zazářil  Daniel Craig? Tomu se říká vhodně trefená originalita!

Kam tenisky mohou vkročit?

Na méně formálních událostech je pro tenisky prostoru více. Například pokud se chystáte na oběd s kolegou či třeba svatbu, která se netají svým ležérním přístupem, dveře nápadům jsou v tomto směru otevřeny.

Jak zjistit, zda jsou tenisky dobrý nápad?

Zjistěte si dress code akce či prostor, kam se chystáte nebo se jednoduše zeptejte! Chystáte se na firemní schůzku a nejste si jistí, zda vám tenisky projdou? Poptejte se, co je náplní! Třeba zjistíte, že se nejedná a byznysovou přehlídku pro investory, ale o příjemnou kávu a brain storming nad nadcházejícím teambuildingem! Jak říká klasik – kdo se zeptá jednou, možná se vystaví riziku, že bude za blbce, ale pouze jedinkrát. Kdo se nezeptá, je za blbce napořád.

Jaké tenisky zvolit?

Pro konzervativnější jedince jsou dobrou volbou jednobarevné a zacházet by neměli ani do kontrastu. Pokud máte šedý oblek, zvolte prostě šedé tenisky. Vyhnout byste se měli obnošeným nebo špinavým křuskám, které sice milujete už dlouhé roky, ale k obleku už to vážně není. Vyberte si kvalitní, pěkné kousky.

Kde dokonalé tenisky sehnat?

Určitě najdete skvělé třeba na Zelandu. Tam se můžete podívat i po odvážnějších kouscích. Projděte si třeba taky Footshop nebo Converse. Ti, kdo chtějí zajít ještě o krok dál, najdou to pravé například u Dr. Martens. Hlavní je vytrvat a zkoušet. Pokud nevíte, zda se k vašemu obleku právě vámi vyhlídnuté tenisky hodí, zkuste si je. Internetové obchody bez udání důvodu klidně vezmou nevhodnou volbu zpátky. Od věci není ani jednoduše vyrazit nakupovat přímo v obleku. Pokud se chystáte na úplně nový outfit, začněte třeba u Blažka a postupně se propracujte k obuvi. Ideálně v tomto pořadí.

Jaký oblek nebrat, pokud plánujeme vyjít v teniskách?

Podle iSuit byste se měli vyhnout přehnaně formálnímu obleku. Od věci nejsou ani mírně kratší kalhoty či ohrnuté. Tady zjevně neplatí, že správná obleková délka je základ!

A co ponožky?

Oproti společenským botám někteří doporučují pro tenisky spíše kotníkové ponožky. Podle iSuit budete ve vysokých ponožkách a teniskách kombinovaných s oblekem směšní. Na druhou stranu například barevné vysoké ponožky umějí být skvělým sebevyjádřením – navíc v této kombinaci na hraně formálnosti a každodennosti. A i v případě tenisek k oblekům můžeme na ulici či v médiích častěji zahlédnout spíše ponožky vyšší. Aby toho nebylo málo, iSuit je i pro verzi úplně bez! Je tedy na úvaze, který proud poslechnout – dlouhé, nebo krátké ponožky? V tónu, nebo barevné? S, nebo bez? Co nejvíce sluší a sedí vám?

<Path> Syndrom módního podvodníka: drahé oblečení od designérů škodí zdravíZdroj: dailymail.co.uk, theguardian.com

Tipy, jak tenisky a oblek nejlépe sladit

Pokud si nevíte rady, Ape to Gentleman doporučuje jít do extrému a tenisky zvýraznit buď ohrnutými nohavicemi, nebo naopak kalhotami, které jsou až moc dlouhé. Jednoduše: Když už měnit pravidla, tak pořádně! Jako radu, jak zkontrolovat, zda se vám kombinace povedla, vtipně glosují jednoduché pravidlo: Podívejte se na sebe do zrcadla. Vypadáte, jako byste outfit vyštrachali z tátovy skříně? Pak je něco špatně.

Druhým tipem je utlumení křičících tenisek tričkem místo košile. Jednoduše oficiální outfit rozbijte dalším každodenním kouskem!

Nejste úplně příznivci extrémů? Barva tenisek by tím pádem měla ladit buď k obleku, nebo k doplňkům či k tričku/košili. Minimalisté se tak budou cítit možná lépe, než když vyrazí rovnou v plné palbě ve formě neonových tenisek k černé eleganci.

Stále to není ono? Zkuste si vzít kalhoty od jiného saka! Šedé společenské kalhoty, černé sako – a bílé tenisky už tolik nevyčnívají, že?

Palčivá otázka: Tak tedy tenisky ano, nebo ne?

Pravdou je, že existují i naprostí odpůrci tohoto stylového mišmaše, kteří tenisky k obleku považují za ohavnost, naprostý nevkus a ztrátu jakéhokoli zdravého smýšlení o módě. Jaký názor máte vy? Jsme zvědaví v komentářích!

Zdroj: apetogentleman.com, gq.com, isuit.it, csfd.cz, YouTube kanál Guardian News

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Nejhezčí dárek je ten darovaný z lásky
AKTUALITY

Dárky (nejen) pro muže už nemusíte vymýšlet. Díky tomuhle obřímu přehledu tipů je stačí jen vybírat. A to i těm, „co už všechno mají“

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Jiřina Hofmanová během práce u policie vyšetřovala nejzávažnější trestné činy. Kvůli výhrůžkám musela změnit svůj způsob života a získala i policejní ochranu

Autor: Jan Witek Witek

E-Shop