Modrá není vždycky dobrá! Trend se posouvá k eliminaci světla, které může zásadně ovlivnit naše zdraví. Víte, jak na to?
Zdraví. To bude letos to, oč tu běží. Po dlouhých měsících a vlastně i letech, kdy jsme si velmi intenzivně uvědomovali, jak je zdraví křehké a cenné, se nyní dostáváme do doby, která nad covidem sice nevyhrála, ale začíná se s ním vyrovnávat. A lidé se ptají, jak by mohli co nejvíce prospět nejen svému fyzickému, ale i duševnímu stavu. Dává to smysl. Doba, kterou jsme si prošli, řadu lidí ovlivnila na jejich kondici a je na čase slíbit sobě samému trochu toho hýčkání.
Klid po bouři
Koronavirus zaplnil kromě nemocnic i ordinace psychologů. Snad nikdy se v této zemi tak často nemluvilo o emoční stabilitě a duševním zdraví. Lidé se shánějí po terapeutech, přemýšlejí nad návštěvami koučů a jiných (více či méně) odborných poradců, aby si ulevili poté, co prošli prakticky traumatem z opravdu náročného období. Kromě vyhledání odborníka ale není od věci si sami sáhnout do vlastní rutiny a pozměnit to, co se pozměnit dá, aby nám bylo alespoň trochu lépe. Malé krůčky totiž nakonec dokáží dovést do cíle. Hlavní je se do toho pustit!
Péče o sebe sama
Péče o tělo a duši začíná tam, kde se o sebe začínáme starat. A odkud že má člověk začít? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Podstatné je, co danému jedinci pomůže. Ovšem alespoň nastínit obecná pravidla hrubě lze. Doporučuje se pravidelně jíst vyváženou stravu, dbát na spánkový režim, obklopovat se lidmi, se kterými nám je dobře a vyhnout se naopak omamným látkám. Často také můžete slyšet doporučení na pohyb, pobyt venku, pozitivní myšlení a tvoření drobných radostí. Když se ale nad těmito vágními radami, které zvládne dát dohromady asi každý, zamyslíme, je tu něco, co tak trochu ovlivňuje naše životy a vlastně veškeré tyto aktivity. A tím jsou moderní technologie.
Jejich vliv samozřejmě není jen špatný. V mnohém nám technické pokroky pomáhají. Nicméně často se můžeme přichytit při tom, že jednoduše trávíme příliš času u obrazovek, než abychom šli ven. Spíše se zaměstnáváme mobilem, televizí nebo počítačem, než abychom se dobře vyspali, připravili si domácí jídlo, našli si čas na blízké a nové zážitky. Odbýváme se. Ale to není to jediné, co nám právě z obrazovek hrozí.
Technické okénko
Slyšeli jste už o modrém světle a jeho vlivu na naše zdraví? Ne? Nebo jen něco málo? Pojďme se na to podívat zjednodušeně.
Modré světlo je součástí viditelného spektra s vlnovou délkou mezi 380 a 500 nanometry. Toto světlo má krátkou vlnovou délku a hodně energie. Že vám tahle informace vůbec nic nedala? Nevadí, pojďme dál a trochu praktičtěji.
Modrá je… dobrá?
Největším zdrojem modrého světla je slunce. Dodatečnými zdroji jsou třeba LED televize, notebooky, monitory, chytré telefony nebo například tablety. Pokud jde o slunce, je modré světlo tím, co nás přirozeně „probere“ po ránu – vzbuzuje pohotovost. Pomáhá paměti, mozkovým funkcím a náladě „naskočit“. To slunci samozřejmě vděčíme také za růst nejen rostlin a vývoj zraku v dětství. Ale!
Je všude kolem nás
Jak bylo řečeno na začátku, čeho je moc, toho je příliš. Ti, kdo s ranním rozbřeskem začnou koukat do obrazovek a zalézají s nimi pak i večer spát, mají modrého světla jednoduše nadbytek, a navíc poměrně dost blízko očím. Tohle přehnané vystavování modrému světlu během času může způsobit poškození buněk sítnic a problémy se zrakem podobné věkové degeneraci. Přispět taky může bohužel i k šedému zákalu, nebo dokonce rakovině oka. Podle National Eye Institute jsou v tomto děti ještě ohroženější než dospělí, protože jejich oči absorbují modrého světla ještě více než oči dospělých. Jednoduše neumíme bránit.
Jelikož navíc máme tendenci při „zírání“ do obrazovek méně mrkat, oči se méně zvlhčují. Pokud cítíte, že se vaše vidění rozostřuje, bolí vás hlava, krk a ramena, možná jste strávili příliš mnoho času nehnutě před mobilem, televizí nebo třeba počítačem.
Zdroj: Giphy
Na dobrou noc
Nejspíš jste si v textu výše všimli kusé informace o Slunci a také jeho blahodárných vlivech. Zamyslete se nad tím, co bylo řečeno: Pokud sluníčko napomáhá k tomu, abychom se ráno nejen tak nějak probudili, ale i opravdu probrali, pomáhá nám k tomu právě „přírodní“ modré světlo. Na večer bychom se však měli tomuto světlu ideálně vyhnout.
Pokud máte možnost si nastavit osvětlení v bytě, bílé světlo volte spíše ráno, zažloutlé večer, a to proto, že obsahuje méně modré. Senzory v očích, které jsou neustále „krmeny“ modrou, vysílají tělu informaci, že se má probudit, nikoli jít spát. Dejte jim možnost vyslat signál, který podpoří tvorbu melatoninu a odpočiňte si. Namísto telefonu si do postele vezměte knihu a povinnosti na počítači zkuste zvládnout před večerkou. Udělejte to pro sebe nejen proto, aby se vám lépe spalo.
Je dobré si uvědomit, že vědci bijí na poplach. Například výzkum z roku 2019 varuje: Spánkové cykly, které jsou neustále narušovány modrým světlem, mohou kromě jiného přilévat olej do ohně pokud jde o rozvoj s hormony spojenými tipy rakoviny (jako třeba prostaty nebo prsu); snižují hladinu leptinu, což je hormon, který dává tělu signál, že je najezené, a ovlivňuje i třeba hladinu cukru v krvi. A to už nejsou žádné drobné starosti. Jde o opravdu důrazně zdvižený varovný prst!
Reakce výrobců
Není žádným překvapením, že se výrobci elektroniky začínají v posledních letech zamýšlet, jak svým uživatelům alespoň částečně ulevit. Podívejte se do nastavení zařízení, které právě používáte při čtení tohoto článku. Možná o tom ani nevíte, ale třeba má možnost zvolit si režim, který vašim očím trochu uleví. A možnosti, jak ulevit očím, se už nabízejí i v ohledech osvětlení. Například Philips přišel s pro oči šetrným LED osvětlením Eye Comfort.
Podtrženo a sečteno: Následující trend velí jasně – už si nebudeme elektroniku ani osvětlení vybírat jen podle úspory energie a uživatelských preferencí. Do popředí vstupuje velmi důležitý záměr, a to ochrana zdraví.