Už plánujete dovolenou? Zkuste letos cestovat jinak, hybridně! V čem tkví kouzlo cestování, které je vstřícnější k planetě?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Už plánujete dovolenou? Zkuste letos cestovat jinak, hybridně! V čem tkví kouzlo cestování, které je vstřícnější k planetě?

Už přemýšlíte o tom, kam že to letos vyrazíte na dovolenou? Možná byste ještě předtím mohli zvážit, jak přesně budete cestovat (a zda např. destinaci dle toho nepozměnit). V zájmu klimatu se dnes mnozí aktivisté vzdávají cest za hranice – nic takového však nutně dělat nemusíte. Vstřícným krokem směrem k planetě může být i změna v cestovatelských návycích a třeba i tzv. hybridní cestování. Nakonec právě to se může stát i zdrojem těch pravých a netušených cestovatelských zážitků.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
15. 2. 2023

Ať se nám to líbí, nebo ne, čekají nás změny zavedených zvyků – planeta se totiž ocitla ve stavu jisté neudržitelnosti. O klimatických aktivistech, stejně jako o tom, jak přesně (ne)prospěšná bude dohoda Green Deal, si samozřejmě každý může myslet, co chce (protože jednoznačný verdikt v tomto případě asi ani vynést nelze). Ovšem skutečností je, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je vyšší než kdykoliv v předešlých osmi stech tisících letech. Jen od průmyslové revoluce v 18. století se hladiny oxidu uhličitého zvýšily o více jak 30 %. Kromě toho pak řada dalších aktivit, které provozujeme, přispívá k uvolňování skleníkových plynů, jako jsou metan či oxid dusný. To vše nakonec vede ke změně klimatu.

<Path> Při „gay cestování“ večírky ani seznamování roli nehrají. Co je pro LGBT cestovatele důležité, ukázal výzkum zahrnující i ČRZdroj: Visit Brussels, ELMA European LGBTQ Travel Survey

Samozřejmě, i dnes se najdou skeptici, dle nichž nic takového jako klimatická změna neexistuje, tedy jen stručná fakta:

-        Celý svět je v průměru o 1,1 stupně Celsia teplejší než před celkovou industrializací.

-        20 nejteplejších let vědci zaznamenali v posledních 22 letech.

Pokud nedojde ze strany lidstva k nějaké relevantní změně a oteplování bude pokračovat, mohly by se celkové teploty na Zemi do konce tohoto století zvýšit cca o 3-5 stupňů. Jak tohle všechno souvisí s cestováním? Právě cesty na dovolenou (a zpět) jsou zdrojem až cca 70 % emisí uhlíku vyprodukovaných během celého pobytu. Problémem je samozřejmě doprava. Tím nejefektivnějším způsobem, jak každý může přispět k pozitivní změně, je tedy změnit přístup k tomu, jak cestuje.

Tedy, rozhodně nejsme nijak militantní ekologové, takže nemáme v plánu vybízet vás, abyste definitivně zavrhli cesty letadlem a omezili svůj radius dovolenkového pohybu maximálně za humna. I drobné změny se totiž počítají – a ty mohou zahrnout třeba jen vhodnější kombinaci dopravních prostředků (tam, kde je to možné). Pokud rádi chodíte a chcete být ještě více šetrnější k přírodě, zkuste Camino cestu.

Stop letadlům?

Letadla jsou skvělá, ať si kdo chce, říká, co chce. Jenže produkce CO2 je v těchto případech skutečně vysoká. Během krátkého letu po Evropě (do 500 km) tak na jednoho cestujícího připadá produkce až 160 g CO2  na 1 kilometr… Co z toho plyne? Že přeci není bezpodmínečně nutné při každé cestě za hranice vyrazit i do oblak. Např. pro cestování po Evropě je dnes již možné docela efektivně využívat mnohem ekologičtější vlakové spojení. 

Byť České dráhy nemají zrovna ideální image, faktem je, že tento „národní dopravce“ nabízí poměrně komfortní možnosti, jak vyjet vlakem do okolních zemí (a disponuje i lůžkovými vlaky). Díky spolupráci se zahraničními provozovateli železnice pak lze vlakem z Prahy cestovat např. i do Lucemburska, Belgie, Dánska, Nizozemska apod. V těchto případech je již třeba počítat s přestupy (a také faktem, že cesta bude časově náročnější než v případě letadla), na druhou stranu i na tom lze při trošce snahy najít i nějaká ta (nejen ekologická) pozitiva. A pokud jste zkušené „poletuchy“, vězte, že i v případě zahraničních cest vlakem platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levnější je.  Zdroj: Giphy

Ačkoliv i proti autům se spalovacími motory je dnes již vedeno „ekologické tažení“, specificky v případě cestování po Evropě jsou právě auta (do jisté míry třeba i paradoxně) právě tou nejekologičtější variantou cestování hned v závěsu za vlaky – a zajistí třikrát nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s cestou letadlem.

Cestujte hybridně!

I pokud máte v plánu cestovat na jiný kontinent (nebo např. do nějaké ostrovní dovolenkové destinace), můžete zvážit, jak by se cesta dala pojmout ekologičtěji. Ačkoliv cestě letadlem se minimálně v některých případech nevyhnete, není nezbytně nutné letět přímo z Prahy: dopravu lze totiž i zodpovědně kombinovat. Vedle toho, že vlakem je možné dopravit se na vybraná letiště, zároveň lze vzít v potaz i existenci trajektů (některé jsou již poháněny LNG, tedy zkapalněným zemním plynem, takže produkují cca o čtvrtinu méně škodlivin než ty na benzín/diesel). A právě tehdy pak může být řeč o tzv. „hybridním cestování“.

Kdybychom se měli vytasit s konkrétním příkladem, tak na stále populárnější Kanárské ostrovy je možné dopravit se ze Španělska z vybraných přístavů i trajektem. Samozřejmě, že dojet vlakem do jižního Španělska (mimochodem, to je spojeno s životem a tvorbou Pabla Picassa a zrovna pro letošek je ve Španělsku dokonce vyhlášen i „Rok Picassa“ vzhledem k 50. výročí jeho úmrtí) je již docela výzva. Na druhou stranu má-li být dovolená také o nových zážitcích a poznávání nových míst (a lidí), můžete si být jisti, že na takovou „hybridní cestu“ na Gran Canarii rozhodně jen tak nezapomenete… A ti méně odolní klidně mohou zkusit cestu autem… 

<Path> „Měsíčně si vydělám 250-300 tisíc korun. Většina mých klientů jsou tátové od rodin, kteří vždy toužili mít sex s mužem a já jim přání plním,“ tvrdí Martin (36), který se živí jako luxusní společníkZdroj: Jakub Starý, anonymní respondent

Když i cesta je cíl

Je to klišé, ale také fakt. Sama cesta se může změnit v cestovatelský zážitek. Ať už se tedy rozhodnete cestovat jakkoliv a kamkoliv, když přeci jen trošku pozměníte své zažité návyky, možná budete sami překvapeni tím, co vše vám to přinese. A mimochodem – třeba ve Švýcarsku jsou hitem tzv. panoramatické vlaky. V jejich případě tedy ono tvrzení, že cesta je cíl, platí doslova a do písmene. 

Zdroj: co2.earth, un.org, bbc.com, greentraveller.co.uk, theicct.org, cd.cz, veronica.cz, think.ing.com, directferries.cz, sbb.ch, caminoproradost.cz

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop