Už plánujete dovolenou? Zkuste letos cestovat jinak, hybridně! V čem tkví kouzlo cestování, které je vstřícnější k planetě?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Už plánujete dovolenou? Zkuste letos cestovat jinak, hybridně! V čem tkví kouzlo cestování, které je vstřícnější k planetě?

Už přemýšlíte o tom, kam že to letos vyrazíte na dovolenou? Možná byste ještě předtím mohli zvážit, jak přesně budete cestovat (a zda např. destinaci dle toho nepozměnit). V zájmu klimatu se dnes mnozí aktivisté vzdávají cest za hranice – nic takového však nutně dělat nemusíte. Vstřícným krokem směrem k planetě může být i změna v cestovatelských návycích a třeba i tzv. hybridní cestování. Nakonec právě to se může stát i zdrojem těch pravých a netušených cestovatelských zážitků.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
15. 2. 2023

Ať se nám to líbí, nebo ne, čekají nás změny zavedených zvyků – planeta se totiž ocitla ve stavu jisté neudržitelnosti. O klimatických aktivistech, stejně jako o tom, jak přesně (ne)prospěšná bude dohoda Green Deal, si samozřejmě každý může myslet, co chce (protože jednoznačný verdikt v tomto případě asi ani vynést nelze). Ovšem skutečností je, že koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je vyšší než kdykoliv v předešlých osmi stech tisících letech. Jen od průmyslové revoluce v 18. století se hladiny oxidu uhličitého zvýšily o více jak 30 %. Kromě toho pak řada dalších aktivit, které provozujeme, přispívá k uvolňování skleníkových plynů, jako jsou metan či oxid dusný. To vše nakonec vede ke změně klimatu.

<Path> Pořádně žhavé léto: Tohle je 7 nejznámějších evropských gay cruising destinacíZdroj: Hotels.com, Holidayextras.com, Lonelyplanet.com

Samozřejmě, i dnes se najdou skeptici, dle nichž nic takového jako klimatická změna neexistuje, tedy jen stručná fakta:

-        Celý svět je v průměru o 1,1 stupně Celsia teplejší než před celkovou industrializací.

-        20 nejteplejších let vědci zaznamenali v posledních 22 letech.

Pokud nedojde ze strany lidstva k nějaké relevantní změně a oteplování bude pokračovat, mohly by se celkové teploty na Zemi do konce tohoto století zvýšit cca o 3-5 stupňů. Jak tohle všechno souvisí s cestováním? Právě cesty na dovolenou (a zpět) jsou zdrojem až cca 70 % emisí uhlíku vyprodukovaných během celého pobytu. Problémem je samozřejmě doprava. Tím nejefektivnějším způsobem, jak každý může přispět k pozitivní změně, je tedy změnit přístup k tomu, jak cestuje.

Tedy, rozhodně nejsme nijak militantní ekologové, takže nemáme v plánu vybízet vás, abyste definitivně zavrhli cesty letadlem a omezili svůj radius dovolenkového pohybu maximálně za humna. I drobné změny se totiž počítají – a ty mohou zahrnout třeba jen vhodnější kombinaci dopravních prostředků (tam, kde je to možné). Pokud rádi chodíte a chcete být ještě více šetrnější k přírodě, zkuste Camino cestu.

Stop letadlům?

Letadla jsou skvělá, ať si kdo chce, říká, co chce. Jenže produkce CO2 je v těchto případech skutečně vysoká. Během krátkého letu po Evropě (do 500 km) tak na jednoho cestujícího připadá produkce až 160 g CO2  na 1 kilometr… Co z toho plyne? Že přeci není bezpodmínečně nutné při každé cestě za hranice vyrazit i do oblak. Např. pro cestování po Evropě je dnes již možné docela efektivně využívat mnohem ekologičtější vlakové spojení. 

Byť České dráhy nemají zrovna ideální image, faktem je, že tento „národní dopravce“ nabízí poměrně komfortní možnosti, jak vyjet vlakem do okolních zemí (a disponuje i lůžkovými vlaky). Díky spolupráci se zahraničními provozovateli železnice pak lze vlakem z Prahy cestovat např. i do Lucemburska, Belgie, Dánska, Nizozemska apod. V těchto případech je již třeba počítat s přestupy (a také faktem, že cesta bude časově náročnější než v případě letadla), na druhou stranu i na tom lze při trošce snahy najít i nějaká ta (nejen ekologická) pozitiva. A pokud jste zkušené „poletuchy“, vězte, že i v případě zahraničních cest vlakem platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levnější je.  Zdroj: Giphy

Ačkoliv i proti autům se spalovacími motory je dnes již vedeno „ekologické tažení“, specificky v případě cestování po Evropě jsou právě auta (do jisté míry třeba i paradoxně) právě tou nejekologičtější variantou cestování hned v závěsu za vlaky – a zajistí třikrát nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s cestou letadlem.

Cestujte hybridně!

I pokud máte v plánu cestovat na jiný kontinent (nebo např. do nějaké ostrovní dovolenkové destinace), můžete zvážit, jak by se cesta dala pojmout ekologičtěji. Ačkoliv cestě letadlem se minimálně v některých případech nevyhnete, není nezbytně nutné letět přímo z Prahy: dopravu lze totiž i zodpovědně kombinovat. Vedle toho, že vlakem je možné dopravit se na vybraná letiště, zároveň lze vzít v potaz i existenci trajektů (některé jsou již poháněny LNG, tedy zkapalněným zemním plynem, takže produkují cca o čtvrtinu méně škodlivin než ty na benzín/diesel). A právě tehdy pak může být řeč o tzv. „hybridním cestování“.

Kdybychom se měli vytasit s konkrétním příkladem, tak na stále populárnější Kanárské ostrovy je možné dopravit se ze Španělska z vybraných přístavů i trajektem. Samozřejmě, že dojet vlakem do jižního Španělska (mimochodem, to je spojeno s životem a tvorbou Pabla Picassa a zrovna pro letošek je ve Španělsku dokonce vyhlášen i „Rok Picassa“ vzhledem k 50. výročí jeho úmrtí) je již docela výzva. Na druhou stranu má-li být dovolená také o nových zážitcích a poznávání nových míst (a lidí), můžete si být jisti, že na takovou „hybridní cestu“ na Gran Canarii rozhodně jen tak nezapomenete… A ti méně odolní klidně mohou zkusit cestu autem… 

<Path> Queenstown – hlavní město adrenalinu na Novém ZélanduZdroj: CK GO2

Když i cesta je cíl

Je to klišé, ale také fakt. Sama cesta se může změnit v cestovatelský zážitek. Ať už se tedy rozhodnete cestovat jakkoliv a kamkoliv, když přeci jen trošku pozměníte své zažité návyky, možná budete sami překvapeni tím, co vše vám to přinese. A mimochodem – třeba ve Švýcarsku jsou hitem tzv. panoramatické vlaky. V jejich případě tedy ono tvrzení, že cesta je cíl, platí doslova a do písmene. 

Zdroj: co2.earth, un.org, bbc.com, greentraveller.co.uk, theicct.org, cd.cz, veronica.cz, think.ing.com, directferries.cz, sbb.ch, caminoproradost.cz

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop