Spěte jako na dovolené 365 dní v roce. Luxus špičkového hotelu si můžete užít i doma, kontinentální postel vám zajistí královský komfort
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Spěte jako na dovolené 365 dní v roce. Luxus špičkového hotelu si můžete užít i doma, kontinentální postel vám zajistí královský komfort

Není postel jako postel – většina z nás má doma klasické lůžko, které je tvořené základní konstrukcí, roštem a matrací. Ne náhodou se nám ale nezřídka spí (a vstává) mnohem lépe, když noci trávíme v hotelu. Čím to? (Tušíte správně, je to právě typem postele…).
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
6. 2. 2023

Kvalitní spánek je bez nadsázky možné považovat za základní stavební kámen dobrého zdraví – podobně jako stravu a pohyb. Kvalitní spánek ale také pozitivně působí na mozek – zlepšuje jeho činnost, nemluvě o tom, že právě během spánku se z mozku mohou vyplavovat nebezpečné toxiny. „Když spíme, mozek zcela mění svou funkci – ta je pak podobná ledvinám. Mozek ve spánku odstraňuje různé odpadní látky,“ tvrdí vědec který zkoumá spánek, Maiken Nedergaard. Kdybychom měli být konkrétní, tak právě během spánku se díky tomu z mozku vyplavují např. některé toxické proteiny, které jsou spojené se vznikem Alzheimerovy choroby.  Pokud se ale člověku kvalitního spánku nedostává, je vystaven riziku vzniku celé řady různých zdravotních problémů a nemocí – od srdečních chorob přes obezitu až po demenci. „Zdravý spánek zahrnuje tři hlavní složky: čas, který spánku věnujete, kvalitu spánku a také jeho pravidelnost,“ vysvětluje tak spánková expertka Marishka Brown.

<Path> Majitelka Luxury Sleeping Ivana Guthová: Lidé chtějí tradiční značky se skutečným příběhemZdroj: Ivana Guthová, Luxury Sleeping

A tak by každý měl dbát také na to, jak přesně si jeho tělo v noci odpočine. Samozřejmě, že v tom roli sehrává celá řada faktorů, od správné teploty v ložnici přes vhodné zatemnění místnosti až po eliminaci rozličných rušivých vlivů. Ovšem zcela klíčová je také postel a matrace. Ačkoliv právě matrace by v očích mnoha spáčů měla být tím, co zajistí to nejlepší pohodlí, tomu, jak vybrat tu správnou, již bylo věnováno poměrně velké množství pozornosti a také řada výzkumů. Faktem přitom je, že i samotný výběr postele je důležitý, a to i proto, že v některých případech je matrace integrovaná.  Pokud jste ale doposud žili v přesvědčení, že postel je jednoduše univerzálním kusem nábytku, který lze vybírat především dle šířky a dekoru, opak je pravdou.

Luxus jako v hotelu i ve vaší ložnici

Možná, že to sami znáte – spánek na dovolené, v hotelu, je vždycky trošku jiný než doma. Nezřídka je to i proto, že také postel je jiná – a vyšší. Právě výška postele je pak tím, co již samo o sobě předznamenává, že půjde o kvalitnější „kousek“. Zatímco obvyklé postele totiž mají výšku kolem 35 cm, ty „hotelové“ dosahují i k dvojnásobku. Pokud byste ale zatoužili po podobném „hotelovém komfortu“, samozřejmě byste v nabídce spánkových studií měli také hledat postele příslušné kategorie. Které to jsou a v čem všem se od sebe liší?

Naprostým základem v kategorii luxusnějších postelí je tzv. boxspring. Boxspringové postele se podle specialistů z Luxury Sleeping, prvního českého multibrand showroomu špičkových postelí, vyznačují tím, že nemají klasický lamelový rošt. Ten je nahrazen právě podkladovým systémem označovaným jako boxspring. Mezi významné výhody oproti roštu v první řadě patří poskytnutí dokonalé podpory těla, kterou mu poskytuje v kombinaci s matrací. Dále má boxspring vysokou životnost oproti lamelovým roštům, u nichž dochází k rozlomení lamel,“ uvádějí přímo. Kromě toho je spánek na postelích s boxspringovým základem doslova ničím nerušený – ani při otáčení boxspringové jádro nevydá jediné vrznutí. Díky pružinovému systému je pak tlak na lůžko adekvátně rozložen a tělo získá podporu přesně tam, kde ji potřebuje.

Na boxspringovém základu pak nezřídka staví tzv. elevační lůžka, tedy taková, která lze více polohovat. I proto je elevační lůžko vhodné pro všechny ty, co během noci potřebují zlepšit svůj krevní oběh. Lepší poloha těla může také pomoci snížit příznaky syndromu neklidných nohou a zajistit skutečně ničím nerušený spánek. Svou konstrukcí se však – kromě možnosti zvednout se – elevační postele nijak významně neliší od těch boxspringových.

<Path> Když se snoubí luxusní spánek a uměníZdroj: Luxury Sleeping

A která že je to ta postel, do níž jste se zamilovali v hotelu? S vysokou pravděpodobností se jedná o postel označovanou jako „kontinentální“, která se (díky třem vrstvám) vyznačuje i svou výškou – ta by měla být minimálně 55 cm. Jak uvádějí odborníci z Luxury Sleeping, „na boxspringové základně se nachází hlavní matrace, která je nejdůležitější částí kontinentální postele. Matrace obsahuje jednotlivě balené, tzv. taštičkové pružiny a roznášecí vrstvy z přírodních materiálů. Nejvrchnější část postele tvoří vrchní top matrace.“ Právě díky této matraci je pak zajištěn skutečně ničím nerušený spánek.  „Top matrace zajistí našemu tělu pohodlí a podporu, kterou potřebujeme pro zdravé vyspání,“ vysvětluje také přední dánský specialista na spánek, Mikael Rasmussen… Některé kontinentální postele pak mohou být doplněny také čelem a podnožkou.

Vhodně zvolený typ postele ale neovlivní jen vaše pohodlí. Vzhledem k tomu, že postel je obvykle dominantním prvkem ložnice, měla by naplnit i vaše vizuální představy. Opomenout pak nelze ani praktickou stránku věci – např. úložný prostor a to, jak se otevírá. V každém případě – nabídka je široká. Stačí si jen vybrat přesně dle vlastních přání a vkusu.

Zdroj: urmc.rochester.edu, newsinhealth.nih.gov, cdc.gov, homesandgardens.com, amerisleep.com, postele-ls.cz, homesandgardens.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop