Ekoterapie, biohacking a další trendy, které hýbou světem wellness

Svět wellness a lázeňství prochází neustálými inovacemi, které jsou způsobeny novými objevy nejen v medicíně, ale i v technologiích. Vybrali jsme pro vás několik procedur a terapií, které zažívají velký boom a můžete díky nim načerpat novou energii a odlehčit vaší mysli.

Velkým pozitivem je, že o wellness a lázeňské praktiky má zájem čím dál tím více lidí. A to i přes to, že se jedná třeba jen o pravidelnou návštěvu sauny či vířivky.

Finalistka Superstar 2020 Lucie Bikárová (16): „Netušila jsem, jak mohou být lidé zlí. Občas mi připadá, že mám více rozumu než čtyřicetileté ženské“11. 11. 2020

Je jasné, že někdo si pravé wellness představuje tak, že vyluxuje celou ledničku a pak si lehne k televizi, to ale pro tělo zrovna moc prospěšné není. Abyste byli „well-dnes“ a „well-i-zítra“, musíte se ruku v ruce s procedurami věnovat svému tělu komplexně, po celý život. Věřte, že vám to dříve či později oplatí.

Ekoterapie

Závěrečná zpráva z Globálního wellness summitu z konce roku 2019 hovořila mimo jiné o rostoucím zájmu o pobyty v přírodě a jejich zdravotních přínosech. Důvodem zvýšené touhy po přírodě je pravděpodobně i historický přesun obyvatelstva: zatímco v roce 1950 žilo v městských oblastech kolem 30 % světové populace, do roku 2018 se toto číslo zvýšilo na 55 % a předpokládá se, že do roku 2050 to bude až 68 %. Stále více z nás žije v prostředí s malým nebo respektive téměř žádným podílem přírody. Je tedy přirozené, že po ní toužíme, a to je také důvod přílivu wellness procedur založených na přírodě.

Jednou z nich je i tzv. „lesní koupání“, původně japonská praktika, která jednoduše znamená ponořit se do lesního prostředí a čerpat okolní energii. Jedná se o jeden z největších hitů letošního roku. Zajímavostí je, že zájem o přírodu, rostliny, květiny a byliny velmi vzrostl také mezi mladými lidmi.

Není divu, že po celém světě vznikají nové hotely a resorty, případně jen obytné soběstačné chaty, které se nacházejí uprostřed lesa, daleko od civilizace, abyste mohli načerpat co nejvíce energie a nikdo vás nemohl rušit.

Modrá je dobrá aneb co přesně znamená pojem „blue mindfullness“?

Všimněte si, že mnoho wellness procedur spojuje jedna věc. Tou je voda. Lázně, koupele, masáže, vířivky, sauna a pokračovat bychom mohli klidně dál. Dalo by se říct, že tento bod vychází z toho předešlého, který hovoří o ekoterapii. Trend „blue mindfullness“ byl částečně inspirován knihou Blue Mind (můžeme volně přeložit jako „modrá mysl“), za kterou stojí spisovatel Wallace J. Nichols. Ten zdůrazňuje zdravotní přínosy pobytu v blízkosti vody nebo přímo ve vodě.

Pojem „modrá mysl“ konkrétně hovoří o tom, že blízkost vody může zlepšit naše cítění, výkon, uklidnit nás, snížit úzkost a zvýšit produktivitu. Voda nás zkrátka dokáže učinit šťastnějšími, proto byste si letos měli pobytů u vody nebo alespoň u bazénu na zahradě naplánovat trochu více.

Biohacking aneb jeden příklad z budoucnosti

V létě 2019 se v Londýně konal první Health Optimisation Summit (summit o optimalizaci zdraví) a velký zájem byl soustředěn na pojem biohacking. Co tohle složitě vypadající slovo vlastně znamená? Biohacking je soubor praktik, které se různými způsoby snaží změnit naše tělo a zvýšit tak fyzický a psychický výkon. Můžeme je rozdělit na dva druhy: vnější biohacking, který se zabývá výrobou produktů a experimenty s využitím živých organismů a biotechnologií v domácích podmínkách, a vnitřní biohacking, v rámci kterého dochází k využití technologií, léků, suplementů, cvičení a dalších technik k hackování funkce vlastního těla pro dosažení optimálního výkonu a potenciálu.  Zní to jako sci-fi? Podnikatel a zakladatel lifestylové značky Bulletproof Dave Asprey tvrdí, že se díky biohackingu dožije 180 let.

V Londýně byla dokonce nedávno otevřena první britská molekulární wellness klinika: BelleCell, která nabízí léčebné programy, které posilují přirozený regenerační proces těla. Léčba zahrnuje například trénink elektrickou stimulací svalů, světelnou terapii a inhalaci vzduchu pod napětím (energised air inhalation) – vše velmi futuristické.

Hudební lázeň

Také hudební frekvence dokážou mít léčebný efekt. Své o tom ví i uznávaná expertka Martina Jeličič, která pořádá pravidelnou hudební lázeň v jednom z pražských hotelů. Martina se dlouhodobě věnuje studiu léčebného efektu hudebních frekvencí pod vedením expertů z Velké Británie. V rámci zvukoterapie jde o jakousi energetickou koupel ve zvucích hudebních nástrojů z celého světa.

Seriál The Crown přilévá olej do ohně skandálů královské rodiny. Co vše jsou fakta a kde tvůrci popustili uzdu fantazii?3. 12. 2020

Zvukoterapie je vysoce efektivní, hluboce relaxační a zklidňující ošetření zvukem. Bez ohledu na to, co děláte, existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že se občas cítíte vyčerpaní a stresovaní. Hudební lázeň vám dokáže pomoci se z takových stavů dostat. V omezené kapacitě lidí, případně zcela individuálně, probíhá hudební lázeň vleže na podložce, kdy se necháváte unášet vedenou meditací a vnímáte rozličné zvuky všech možných nástrojů. Zajímavá zkušenost, která každého z nás přivede na zcela jiné myšlenky - přesně v tom je hudební lázeň unikátní.

Zdroj: iStock, BelleCell, Wellness Summit