Nové technologie čištění zubů, které vás ochrání před vážnými problémy

Zdravý a zářivý úsměv je k nezaplacení. Pokud o své zuby náležitě pečujete, můžete zároveň odbourat vážné hrozby v podobě dalších nemocí. K ještě lepší péči o chrup nám dnes pomáhají nejrůznější moderní technologie.

Ačkoliv se čištění zubů zdá být nenáročnou aktivitou, kterou zvládne úplně každý, ne vždy tomu tak je. Dle statistických údajů si sice 90 % lidí pravidelně zuby čistí, ale jen 20 % z nich to dělá opravdu správně.

Nový ředitel Prague Pride Tomáš Bílý: Chci, aby i pejskové a kožeňáci měli ve festivalu svoje místo25. 8. 2020

Špatné čištění zubů vede k vážným problémům

Nedostatečné či nedokonalé čištění zubů může vést až k parodontóze, která je jedním z nejčastějších onemocnění dásní. Její vznik je zapříčiněn působením bakterií, které se usazují na dásních a zubech. Dle statistik Světové zdravotnické organizace trpí chronickým zánětem dásní až 90 procent lidí z východní a střední Evropy ve věku od 30 do 40 let.

Nejedná se přitom vždy o onemocnění celé čelisti. Paradontóza může postihnout třeba jen jeden či dva zuby. Z toho důvodu může být onemocnění dlouho skryté. Všímat bychom si však měli prvních příznaků v podobě krvácení z dásní při jídle, nebo při čištění zubů. Začíná se objevovat zarudnutí a otok dásní. V dalších fázích se pak mezi zuby objevují mezery a odhalují se zubní krčky. To způsobuje uvolnění zubů a jejich následné vypadnutí.

Nemluvíme však pouze o onemocnění zubů a o hrozbě jejich vypadnutí. Zánět dásní a paradontóza až 2,5krát zvyšuje riziko infarktu, a dokonce až třikrát nebezpečí mrtvice. A nejen to. Zvedá také pravděpodobnost toho, že vznikne chronický zánět ledvin, zhorší se plicní i revmatické choroby, zhorší se stav cukrovky a některé výzkumy dokonce tvrdí, že bakterie zodpovědné za vznik paradontózy zdvojnásobují riziko vzniku rakoviny slinivky břišní. Ne nadarmo se říká, že bezproblémový chrup znamená půl zdraví. Nehledě na to, že krásné zuby nám přidají na atraktivitě a sebevědomí.

Elektronické sonické zubní kartáčky

Mnoho lidí si čistí zuby za pomocí manuálních zubních kartáčků, ale na škodu není ani použití těch elektronických, ba naopak. Ty jsou často v odstraňování zubního plaku několikanásobně účinnější. Například sonický zubní kartáček Philips Sonicare DiamondClean nabízí vysokou frekvenci až 31 000 stěrů za minutu. Díky tomu kromě účinného stírání zubního plaku dochází i ke vzniku dynamické vlny, která vhání molekuly vody, zubní pasty a slin do obtížně dostupných míst podél linie dásní a do mezizubních prostor, kde ničí škodlivé bakterie.

Zubním nitím odzvonilo

Kromě zubů a dásní je nutné se důkladně věnovat i mezizubním prostorům, protože právě zde se často ukládají zbytky potravy a bakterie. Klasickým kartáčkem však mezizubní prostory dokonale vyčistit nelze a zapomenout byste měli i na zubní nitě, které jsou pro dásně mnohdy nešetrné.

Šetrnou variantu k čištění mezizubních prostor dnes nabízejí speciální sprchy, které za pomoci výkonných trysek a za vysokého tlaku vstřikují do mezizubního prostoru směs vzduchu a mikrokapiček ústní nebo obyčejné vody. Vzhledem k tlakovému nárazu dochází k perfektnímu odstranění zubního plaku, které je zároveň šetrné k našim zubům a dásním.

Ekologický přístup k čištění zubů

Nejen nové technologie, ale i samotné zubní pasty procházejí jistým vývojem. Momentálně je na vzestupu kanadský startup Change, který tvoří ekologickou zubní pastu v podobě tabletek, které po rozkousnutí začnou pěnit. Následně si člověk může zuby vyčistit pomocí kartáčku tak, jak je zvyklý.

Tvůrci těchto speciálních tabletek svůj projekt nazvali „ekologickou zubní pastou budoucnosti“. Tabletky jsou prodávány v recyklovaných sáčcích, které by měly svět ušetřit až od 900 milionů prázdných tub po zubních pastách, které každý rok skončí na skládkách. Tyto tuby jsou často složeny až z jedenácti vrstev plastu a jejich rozklad trvá přibližně 500 let. Bohužel zatím neexistuje žádná možnost, jak by se tyto tuby daly recyklovat. Pomoci tak tabletky mohou nejen zubům, ale i životnímu prostředí.

Umělec vyrábí originální „ponožky“ na mužské genitálie. Chce jimi podpořit sebedůvěru mužů10. 9. 2020

Poraďte se s odborníkem

V rámci pravidelné péče o zuby byste pravidelně měli navštěvovat také dentální hygienu, během které dojde k důkladnému vyčištění vašich zubů a odstranění zubního kamene odborníkem. Během návštěvy se zároveň dozvíte, jak o svůj chrup správně pečovat a nedělat zbytečné chyby.

„Největším prohřeškem je dle mého názoru zanedbání prevence, a to pravidelných preventivních prohlídek u zubního lékaře, návštěv dentální hygienistky a zejména pak správné domácí ústní hygieny. Pacienti se tak v zubní ordinaci objeví až s akutní bolestí, kdy je záchrana zubu mnohem složitější nebo v některých případech až nemožná a zub musí ven. Češi jsou také velmi ovlivnitelní reklamou. Místo již zmíněné návštěvy odborníka si raději nakoupí spoustu různých ústních vod, zubních past a tak dále, v domnění, že vyřeší svůj problém nebo že nějakým způsobem prospějí svému ústnímu zdraví. Až na výjimky se však jedná o vyhozené peníze,“ říká dentální hygienistka ze zubní kliniky Dental Office H33 Veronika Zakopčaníková.

Zdroj: Foto: iStock, Archiv společností Podpora