Spojení technologií a fitness aneb Nejmodernější stroje, díky kterým zhubnete a získáte kondici

V současné době se stále zahalujeme do podzimních a zimních kabátů, ale jaro a léto se neúprosně blíží, proto bychom již nyní měli začít pracovat na své postavě. Díky novým technologiím může být cvičení daleko zábavnější než kdy dříve a to ani nemusíte vytáhnout paty z domu. Pokud vás klasické posilovací stroje a pomůcky nebaví, přinášíme vám tipy na zajímavá zařízení, která následují digitální éru. Nudit se s nimi rozhodně nebudete.

Na mysli máme různé fitness stroje a tzv. „nositelné technologie“, které se vyvíjejí mílovými kroky a umožňují všem fitness nadšencům sledovat nespočet výkonnostních a tréninkových metrik v reálném čase. Díky nim se dokážete motivovat ke stále lepším výsledkům.

„Sebepartnerství“: ke štěstí a spokojenosti není třeba protějšek. Vztahem se sebou se lidé vyrovnávají s tlakem společnosti23. 5. 2020

Vybrali jsme pro vás několik zajímavých strojů, které jsou na špici toho nejmodernějšího, k čemu se lze v rámci současného fitness dostat. Většina z nich se po připojení k internetu promění ve vaše vlastní fitness centrum s přístupem k mnoha lekcím s profesionálními trenéry. Nové technologie však využívají i ve fitness centrech. Jedním z nich je například John Reed Fitness v Praze.

Chytrý a efektivní trénink

Za ním stojí značka Nordictrack, která pochází z Ameriky a patří pod skupinu ICON fitness, což je největší světový výrobce domácích fitness strojů. Společnost se zaměřuje především na kardio stroje, mezi které patří běžecké či eliptické trenažéry, rotopedy apod.

Každý z jejich strojů vám díky obrazovce a několika čidlům umožní absolvovat zábavný inovativní trénink. K ještě lepším zážitkům je k dispozici aplikace iFit, díky které si za pomocí stroje a obrazovky můžete zaběhat mnoho tras skrze Google Maps. Funguje to na stejném principu, jako procházení ulic s funkcí „Street View“. Za určitý měsíční poplatek se kromě videotréninků s trenérem, se kterým lze skrze obrazovku živě komunikovat, můžete inspirovat i zajímavými recepty a získat mnoho cenných rad.

Inovativní kardio trénink

Představte si vaše soukromé fitness studio přímo u vás doma. Rotoped Peloton Bike v sobě ukrývá speciální program, který vám díky připojení k internetu a obrovské 22palcové obrazovce umožní přístup k více než 90 živým lekcím týdně. Vy tak máte možnost cvičit s reálnými trenéry z celého světa, kteří jsou špičkami ve svých oborech. Pokud byste některou z živých lekcí nestíhali, na výběr máte i z mnoha předtočených.

Jednotlivé lekce jsou natáčeny ve speciálních studiích a přenášeny ke všem majitelům Peloton Bike. Pokud se budete účastnit živé lekce, lektoři jsou zároveň schopní vás sledovat a povzbudit vás, pokud se budete flákat. Nejedná se však o stroj jen pro zkušené sportovce. Na výběr je několik úrovní, díky kterým cvičení zvládne opravdu každý. Lekcí se účastní i spousta dalších lidí z celého světa, se kterými si můžete posílat vzkazy a případně mezi sebou i soutěžit. Stroj navíc monitoruje všechny důležité hodnoty jako tlak, puls apod.

Fitness ve virtuálním světě

Virtuální realita je jeden z nejrychleji rozvíjejících se oborů současnosti a není divu, že se spojuje také s fitness. Světovými průkopníky, co se virtuální reality týče, jsou i Češi. Facebook nedávno koupil vůbec nejúspěšnější světovou virtuální hru Beat Saber, kterou stvořili šikovní kluci z Česka a jejímž cílem je trefovat se za pomocí virtuálních mečů do kostek ve správném směru, to vše za doprovodu hudby. Pokud jste ji již někdy hráli, sami víte, že se jedná o pořádné fitness.

Virtuální realitu ve prospěch těla využila i společnost Blue Goji, která přináší speciální běžecký pás spolu s virtuálními brýlemi a obsahem, který vás doslova pohltí. Vy si tak ani neuvědomíte, že cvičíte.

Infinity eSports, jak se konkrétní služba jmenuje, je novou formou herního zážitku, v rámci kterého kombinujete svou psychiku s pohyby těla, a to zcela novým způsobem. Vybrat si můžete z několika her, mezi kterými nechybí závody na horských koloběžkách, překonávání skalních stezek či tajuplné podmořské mise v hlubinách. Kromě plného zapojení vaší mysli dochází i k chytrému zapojení pohybového ústrojí. U všech her je možné vybrat si úroveň zápřahu, která odpovídá vašim fyzickým možnostem. Kromě toho si můžete pořídit i speciální bezpečnostní pás, který vás bude neustále kontrolovat, zda pohyby provádíte správně a nedochází tak k nadměrnému namáhání některých částí těla. Stroj je momentálně ve fázi příprav, ale v prodeji by se měl ocitnou co nevidět.

Celá tělocvična v jednom stroji

Nemáte doma dostatek prostoru pro vybudování vlastní posilovny? Představte si, že máte všechny možné fitness stroje v jednom zařízení, které navíc zabere jen kousek prostoru ve vašem domě a zároveň vypadá jako stylový a designový interiérový doplněk. Přesně tohle nabízí unikátní stroj Tonal.

S tímto strojem si můžete procvičit celé tělo, aniž byste museli opustit domov. Nebudete potřebovat žádná obrovská závaží, která zabírají spoustu místa. Vše funguje na moderním digitálním a technologickém principu. Speciální ramena vám kladou odpor na základě vámi nastavené váhy. V nabídce je nespočet možných konfigurací, díky kterým budete mít možnost procvičit téměř každou část vašeho těla, vše v doprovodu profesionálních lekcí s uznávanými trenéry. Na výběr máte i lekce s pokyny doslova krok za krokem, které vás naučí širokou škálu funkčních pohybů. Ty vám pomohou s pevností a stabilitou vašeho těla. Navíc je celý váš proces cvičení sledován v reálném čase a díky tomu se vždy aktualizuje program cvičení, aby přesně odpovídal vašim možnostem. Jedná se tak o jeden z nejinteligentnějších domácích fitness systémů, který je momentálně k dispozici.

„Chovám se jako ženská, ale nejsem gay.“ Proč jsou zženštilí muži terčem posměchu a jak svou situaci vnímají?18. 6. 2020

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Dalším nenápadným fitness strojem a zároveň krásným doplňkem do vašeho bytu je Mirror. Jedná se o opravdové zrcadlo, které je tak trochu kouzelné. Stačí jej zapnout a ihned získáte přístup k mnoha živým i off-line lekcím a možnost živě komunikovat se svým trenérem, který vám bude dávat instrukce ke správnému cvičení. Na dálku však můžete cvičit i se svými přáteli a zároveň proti sobě soutěžit. Samozřejmostí je také živá optimalizace lekcí dle vašich výkonů a schopností. Všechny postupy a jednotlivé cviky se navíc zobrazují přímo na zrcadle a vy tak přesně víte, co máte dělat.

Zrcadlo je schopno spolupracovat i s chytrými telefony a nejrůznějšími fitness náramky a přenášet tak data a naměřené hodnoty. Díky tomu si můžete vést osobní fitness deník a sledovat pokroky. Mirror představuje šikovný doplněk vaší domácnosti, který zabere minimálně místa, obohatí ji esteticky, a navíc vám pomůže k lepšímu životu.

Virtuální lekce ve fitness centru

O aktuálním boomu virtuality a dalších přidružených technologií dobře vědí i fitness centra. Neotřelý zážitek si můžete vychutnat i v pražském John Reed Fitness, kde jsou kromě živých lekcí nabízeny i ty virtuální. Zde se jedná konkrétně o CYBEROBICS lekce, což je služba, která pod sebou sdružuje top trenéry z celého světa, kteří prostřednictvím videí, které běží v sále, trénují návštěvníky virtuálně skrze obří plátno.

Moderní prostředí John Reed Fitness

Lekce jsou zdarma pro všechny členy a dle rozvrhu si každý může zvolit, na co chce jít cvičit. V nabídce je okolo 300 lekcí týdně, a to bez jakéhokoliv příplatku, vše v rámci členství, které můžete mít již za 600 korun měsíčně.

Zdroj: Foto: Archiv společností