Doslova vysoká móda: do pánských šatníků se začínají vracet podpatky

Podpatky mají za sebou poměrně dlouhou historii a ačkoliv dnes jsou spojovány především se ženami, v minulosti byly doménou mužů. A jak se v poslední době zdá, právě v pánské módě zažívají boty na podpatcích svou renesanci…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: vogue.com, curiosity.com, theguardian.com / 3. 2. 2020

Zatímco dnes jsou vysoké podpatky považovány za symbol ženství, ne vždy tomu tak bylo. Ačkoliv v různých historických etapách se podpatky v šatnících žen i mužů objevovaly (doloženy jsou již v období starověkého Řecka), z hlediska novodobější historie se podpatky začaly nosit až v průběhu 16. století – a byly výsadou mužů.  Boty na podpatcích byly minulosti vyjádřením příslušnosti k vyšší společenské třídě, a tak asi nikoho nepřekvapí, že si je oblíbil také Ludvík XIV., který se nechal inspirovat Peršany. Ti nosili boty s vyššími podpatky z ryze praktických důvodů – lépe jim totiž držely nohy ve třmenech při jízdě na koni.

V případě Ludvíka XIV. však byly podpatky také elegantním řešením jeho poměrně malého vzrůstu (měřil jen 163 cm). A jelikož povolení pro pořízení bot na podpatcích svým dvořanům uděloval jen a pouze král, podpatky se staly také vyjádřením postavení a příslušnosti k nejužšímu kruhu Ludvíkových přátel. Co se tedy stalo, že pánové nakonec o své podpatky „přišli“?

26. 3. 2020Auto jako semeniště virů a bakterií - tipy, jak být před koronavirem ve vlastním voze v bezpečí

Ženská emancipace a mužský módní útlak

K radikálním změnám začalo docházet ve chvíli, kdy se evropské ženy začaly hlásit o svou rovnost – již počátkem 17. století si začaly přivlastňovat i „pánský“ šatník a právě i podpatky. „Ženy si ostříhaly vlasy, oblíbily si nárameníky, kouřily dýmky, nosily klobouky, které byly také velmi mužské, a nakonec i podpatky. To vše proto, aby byl jejich outfit více mužný,“ popisuje docela paradoxní situaci kurátorka muzea Tomáše Bati Elizabeth Semmelhack.  Nakonec se obě pohlaví o podpatky podělila – mužům zůstaly podpatky nižší a širší, ženy začaly nosit vyšší a tenké. Na přelomu 19. a 20. století však podpatky z pánských šatníků zmizely definitivně. „Vysoké podpatky se staly jasným symbolem moci i postavení a paradoxně i dominance a podřízenosti,“ tvrdí Andrew Groves, profesor módního designu na westminsterské univerzitě. To ostatně do jisté míry dokládá i aktuální boj japonských žen za odstranění povinnosti nosit do zaměstnání výhradně boty na vysokém podpatku.

Podle módních historiků ale podpatky nebyly jedinou věcí, které se muži vzdali, odborníci dokonce hovoří o období „Velkého mužského odříkání“, kdy se pánská móda radikálně změnila. Z něčeho, co bylo barevné, zdobné, živé a nezřídka velmi individualistické, se stala fádní, jednoduchá nuda. Jak se ale zdá – a poslední roky to dokazují – pánové opět začali nacházet odvahu k tomu „být jiní“. A tak znovu objevili i kouzlo podpatků…

Muži (znovu) objevují podpatky

Jen podle údajů britské Lyst.co.uk vzrostly v posledním roce tržby za pánské boty s podpatky o 30 %. Svou roli v nárůstu popularity bot na podpatcích hrají především mnohé celebrity. Třeba Sam Smith sdílel na svém Instagramu fotku, na níž má podpatky, s textem „dnes večer jsem si vzal poprvé na udílení cen boty na podpatku. Přitom v minulosti byly chvíle, kdy jsem si myslel, že nikdy nic takového nebude možné.“ Ačkoliv konkrétně Sam Smith se již netají tím, že jeho gender je fluidní (necítí se být jen a pouze mužem), tedy boty na podpatku v jeho případě asi příliš nepřekvapí, přidávají se i mnohé další celebrity. V podpatcích se tak již na červeném koberci procházeli Shawn Mendes, Harry Styles nebo Timothée Chalamet, a to s jasným odkazem na glam rockové ikony, jako jsou Kiss nebo David Bowie.

Situaci ale berou pevně do rukou i věhlasní módní návrháři. Konkrétně Marc Jacobs se pořizování selfies v masivních botách na podpatku v poslední době věnoval s plným nasazením. Pánské podpatky se však stávají mnohem variabilnějšími a rozhodně se nejedná jen o ty, které si oblíbil Marc Jacobs. Mezi muži se totiž rozšiřují i podpatky jehlové, a to díky módním domům jako Gucci, Maison Margiela nebo Saint Laurent.

14. 3. 2020Tržnici SAPA také zavřeli. Zavzpomínejte s námi, jak to uvnitř vypadá a co všechno tam můžete zažít

Kubánský podpatek jako hit

Velké oblibě se ale těší také boty s tzv. kubánskými podpatky, které velmi zpopularizoval zpěvák Prince, ale měl je na nohou třeba i John Travolta v Horečce sobotní noci. Jedná se o podpatek, který je robustní a nepříliš vysoký, rozšiřuje se směrem vzhůru. Již v roce 2000 se v kolekci Dior Homme objevily právě tyto pánské boty se širším podpatkem a tento trend pak následoval i Calvin Klein nebo Balenciaga. Bez ohledu na to, že např. Christian Louboutin nebo Jimmy Choo následně začali do podpatků doplňovat flitry, kameny a další až bláznivé ozdoby, právě kubánský podpatek je pravděpodobně tím, který je akceptovatelný i pro většinu jinak docela konzervativních mužů. Právě boty na tomto typu podpatku totiž dokáží změnit i klasické džíny nebo oblek v super elegantní kousky.

A tak – pokud vás láká změna a nebojíte se módních trendů – je právě kubánský podpatek tím, s nímž byste mohli začít. Třeba se vám natolik zalíbí, že se nakonec necháte inspirovat i módou červených koberců a odvážíte se vyrazit do víru velkoměsta na vysokých platformách jako Marc Jacobs…