Alkohol prý děla „hezčí těla“. Přesto byste se jej měli vzdát – užijete si totiž mnohem lepší sex

Pravděpodobně to někdy slyšel každý – že alkohol povzbuzuje sexuální apetit a dělá partnera/ku přinejmenším atraktivnější/m. Jenže to je podobný mýtus jako tvrzení, že účinky alkoholu jsou na všechny stejné. Ačkoliv tedy pár panáků člověka možná zbaví ostychu, jeho postelový výkon bude alkoholem negativně ovlivněn. Co vše tedy alkohol dělá se sexuálním apetitem a jak může působit na sexuální život?

Zejména pro ty, kdo jsou ostýchaví, je už samotné oslovení potenciálního protějšku poměrně velké psychické vypětí. Nezřídka tak k povzbuzení použijí alkohol. A tento scénář není nijak neobvyklý ani před sexem. Žádný div. I z vědeckého hlediska je nepopiratelné, že alkohol dokáže odstraňovat zábrany, které mohou člověka jinak od sexu odrazovat. Ovšem je třeba dodat, že účinek na kvalitu samotného sexuálního aktu je přinejmenším diskutabilní...

„Jak naznačují současné výzkumy, lidé nezřídka očekávají, že alkohol podpoří jejich sexuální aktivity. Jenže míra, do jaké se tento efekt dostavuje, je značně sporná,“ shrnuje Lara Ray, odbornice zabývající se příčinami a léčbou poruch užívání návykových látek. Jakými účinky alkoholu na sexuální chování a apetit si je již věda jistá? A proč byste se alkoholu (alespoň před sexem) měli skutečně raději vzdát?

Jak se žije bezdomovcům v Praze? Andrej (62) si s dalšími bezdomovci vybudoval útulné místo pod Hlávkovým mostem, které vás možná překvapí20. 6. 2020

V prvé řadě – účinky alkoholu na organismus se liší v závislosti na pohlaví i tělesné konstituci. U žen je pak situace do jisté míry komplikovanější než u mužů. Konzumace alkoholu v ženském těle prokazatelně zvyšuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, který svou roli sehrává právě při nárůstu sexuální touhy. Drink nebo dva tak mohou skutečně sexuální vzrušení zvýšit, ale není to stoprocentní pravidlo. Jak navíc dokládají lékařské výzkumy, zatímco alkohol může ženy skutečně přivést na hranici sexuální touhy, příliš mnoho alkoholu má ve skutečnosti fyziologicky negativní účinky a snižuje genitální odpověď a nakonec i fyzické vzrušení. Ve výsledku tak alkohol způsobuje tzv. orgasmickou dysfunkci, kdy nejenže je orgasmus méně intenzivní, ale nezřídka jej ani nelze dosáhnout.

A jak jsou na tom muži? V prvé řadě asi nikoho nepřekvapí, že dosáhnout erekce s alkoholem v krvi může být významně obtížnější.  To na druhou souvisí s faktem, že alkohol může oddálit ejakulaci (je ovšem otázka, kdy přesně je to výhoda a kdy nikoliv). Ovšem podle lékařů z Mayo Clinic konzumace alkoholu může způsobit i neschopnost jakékoliv ejakulace.

Varšavský radní pózuje s partnerem na svatební fotce. Polské LGBT osobnosti se spojily v boji za rovná práva29. 4. 2020

Podtrženo – sečteno, ačkoliv alkohol může být v rozumné míře skutečně bořičem bariér, negativní vlivy ale převažují nad těmi pozitivními. Především v případě mužů pak alkohol také vede k riskantnějšímu sexuálnímu chování (styk bez ochrany apod.). I proto je „suchej únor“ vlastně docela vhodný k tomu, vyzkoušet si, jak tělo dokáže fungovat v režimu naprosté střízlivosti.

Jak totiž naznačují výpovědi těch, kteří nějakou dobu abstinovali a pak se oddali sexuálním hrátkám, dočkali se zcela nových a netušených prožitků. „Sex se pro mě stal najednou mnohem vědomějším procesem – dříve jsem pil, abych mohl flirtovat, ale pil jsem i proto, abych měl nevázaný sex. Sice jsem si pak sexuálně užíval, ale samotný sex vlastně ani nebyl tak příjemný zážitek,“ popisuje Seamust Kirst, který o svém prozření dokonce napsal i knihu. Hledáte-li nějakou motivaci či příležitost, proč se alkoholu vzdát, „suchej únor“ může být ideální – podobně jako vize skutečně prožitého a kvalitního sexu…

 

Zdroj: huffpost.com, health.com, healthline.com