Díky těmto interiérovým trendům si domů vnesete kousek vaší oblíbené destinace

Díky těmto interiérovým trendům si domů vnesete kousek vaší oblíbené destinace

Mezi trendy, které v současné době hýbou světem interiérového designu, patří i ty, jež se nějakým způsobem pojí k určitým místům a destinacím. Doma si tak můžete vytvořit asijský, středomořský nebo orientální styl.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
18. 2. 2020

Jakou destinaci pro své cesty volíte ze všech nejčastěji a do které země jste se zamilovali? Je pravda, že lidé své domovy občas zařizují podle toho, kde ve světě se jim líbí nejvíc. Z navštívených míst si během cestování odnášíme často příjemné zážitky a dojmy. Pomocí barev, doplňků a stylových kousků nábytku si kus „dovolené“ můžete vytvořit i přímo u vás doma.

<Path> Aktuální interiérové trendy, které z vašeho domova učiní pokladZdroj: Intermezzo, iStock

Jaké interiérové styly, pojící se k určité destinaci či lokalitě světa, jsou trendem letošního roku a měli byste nad nimi rozhodně přemýšlet? Podívejte se na náš výčet níže, se kterým nám pomohla odbornice na slovo vzatá – Jana Hradecká ze školy interiérového designu Intermezzo.

Asijský styl

Měli jste to štěstí navštívit Japonsko, Čínu, Indii nebo blízkovýchodní země? Pokud ne, nezoufejte! Kousek Asie si díky šikovnému designu můžete vytvořit i u vás doma. Asijský styl se dělí na dva hlavní proudy: na dalece-východní a orientální.

Oba proudy se samozřejmě v určitých momentech prolínají, jsou však od sebe poměrně jednoduše rozpoznatelné. Dalece-východní asijský styl se objevuje především v interiérech Japonska a Číny a je charakteristický svým klidem a základy ve filozofii Feng Shui, která radí, jak pracovat s energiemi a přizpůsobit jim interiér. Asijský styl se dělí i na několik dalších stylů, které reprezentují jednotlivé země.

Japonský styl

Barevně je japonský styl nenáročný, vládnou neutrální barvy, jako je bílá, šedá, černá a objevují se také barvy přírodních materiálů. Hnědá se rozprostírá ve svých odstínech od bambusu po tmavě hnědé dřevo, hojně se setkáme i se zelenou, a dokonce i s akcentem červené, která působí svěže a imituje rozkvétající květ sakury.

Klíčovým prvkem je v ZENovém interiéru rozhodně světlo. Dostatek přírodního světla pomáhá navodit pozitivní energii. Pomocí vrstvení světla je vytvářena klidná atmosféra, kterou známe např. z masážních salonů. K dokonalému výsledku dopomohou vonné tyčinky nebo svíčky s vůní santalového dřeva či zeleného čaje.

Dekoračními předměty a textiliemi se v rámci japonského stylu šetří, nicméně častý a u nás dostupný je např. len či hedvábí. Namísto závěsů se setkáváme s bambusovými roletami nebo s roletami z rýžového papíru. Život interiéru dodávají sázené rostliny (zkuste např. bonsaje, máte-li dostatek trpělivosti a péče) nebo vodní jezírka a vodopády. Zvuk vody je velmi typický pro asijské interiéry, dodává jim něco extra.

Čínský styl

Interiér v čínském stylu je na rozdíl od japonského opulentnější – na neutrálním základě si můžete vyhrát s akcenty rudé, zlaté a temně zelené barvy, používá se více dekorací a sošek a uvolnit se můžete i se vzorem.

Pokud chcete Čínou inspirovaný interiér oživit či ozvláštnit, sáhněte po malovaném hedvábí či vzorovaných lesklých látkách s výšivkou, vhodný je např. motiv rostlin a květin, zvířat (ryby, volavky, drobní ptáci a také draci). Chybu neuděláte ani s geometrickými vzory.

Zajímavým prvkem čínského (ale i japonského) interiéru je lesk nábytku, kterého se docílí pomocí přírodního laku uruši. Číňané na něm nešetří a nanášejí až 100 vrstev, protože lak uruši nábytek nejen rozsvítí, ale i důkladně ochrání před poškozením. Číňané mají tendenci hodně zdobit, známé jsou střapce, vystavené malované vějíře, porcelán, masky draků apod.

Tipem pro jednoduchou kompozici asijského typu je tvorba zátiší právě pomocí tradičního čínského porcelánu. Do pozadí umístěte velikou zarámovanou vzorovanou tapetu či látku (funguje jako podkladová báze pro celou scénu), do popředí naaranžujte porcelán s kvetoucí větví sakury a celou jednoduchou scénu rozsviťte lampionem. Případně doplňte pohovku v neutrální barvě výrazným vyšívaným hedvábným polštářem se střapci a opět dodejte scéně na hloubce pomocí několika světel s papírovými stínidly.

Orientální styl

Ten je daleko více dekorativní. Na druhou stranu jej v můžeme zařadit i do etno a koloniálních interiérů. Je zde jasná inspirace Marokem, Indií a arabským světem islámu.

Materiály, které v tomto stylu používáme, jsou mramor, zlato, samet, hedvábí, perské koberce, taburety, polštáře, závěsy, třásně, ozdoby, vzory, mozaiky. Zdobný orientální prvek je ale vhodný i do minimalistického prostoru. A u použití barev i vzorů vězte, že zde více je více.

Skandinávský interiér

Takzvaný skandinávský interiér je svěží a ne přehnaně přezdobený způsob zařízení interiéru pocházející z Norska, Finska a Švédska. Jeho designérskou ikonou je finský architekt Alvar Aalto a celkový obraz o tomto stylu si nejlépe uděláte ve švédských obchodních domech s nábytkem. Čistý skandinávský interiér upřednostňují lidé s potřebou velkého množství světla a jasu, preferencí elegantního a útulného vzhledu a otevřenými dispozičními řešeními.

Skandinávský design je typický hlavně svým pozitivním přístupem k přírodním materiálům a svojí neokázalostí a střídmostí. Jakkoliv hovoříme o střídmosti, jednoduchosti a určitém minimalismu, nemáme tím rozhodně na mysli strohost a chlad. Naopak – jedná se o design vytříbený, sofistikovaný, komunikující, který je tak kvalitní a dobrý, že nemá potřebu cokoliv předstírat. Zůstává krásný ve své přirozenosti a čistých liniích. A rozhodně nepostrádá smysl pro humor i detail.

Oblíbené jsou kusy nábytku ze světlého dřeva. Ohýbaná vrstvená buková dýha, tzv. překližka, je typickým prvkem pro skandinávský design, dřevěné světlé podlahy, žádné nebo úsporné okenní dekorace a mnoho různorodých svítidel. V rámci textilu se používá například len v přírodních tónech, vlna ve filcové úpravě a pletených přehozech nebo bavlna s barevným potiskem. Typické jsou pro dekorační bavlněné textilie zjednodušené jakoby dětské obrázky. Barvám vládnou šedá, bílá a černá. Prostor není zahlcený zbytečnostmi, vše je funkční a používané. Volit ale můžeme mezi dvěma směry skandinávského stylu – mezi tím čistým, minimalistickým s vyloženě rustikálními prvky nebo mezi moderním eklektickým s pestrobarevnými doplňky. Zvolíme-li totiž druhou variantu, Skandinávie dostane velmi hravou podobu. V kurzu jsou lovecké trofeje, pestrobarevně pomalovaný nábytek, mnohobarevné koberce.

Nejpodstatnější jsou ve skandinávském designu kvalitní materiály a jejich zpracování. Dřevo (bez něhož by skandinávský design těžko existoval) může být pouze hrubě opracováno, ošetřeno olejem, či bezbarvým nebo lehce tónovaným lakem. S nástupem sklolaminátu a plastu v 60. letech minulého století přibyly do skandinávského designu další velmi významné prvky – lehké, barevné, či naopak zcela průhledné kusy nábytku. Velká většina z nich se právem zapsala pro svůj nadčasový design mezi ikony světového designu.

Design á la letní prázdninová atmosféra

Ať už jste se právě z teplých krajů vrátili nebo se tam teprve chystáte, je skvělé uchovat si prázdninovou náladu v průběhu celého roku. A to nemusíte zrovna holdovat dnům stráveným na pláži, abyste ocenili krásu a čistotu středomořím inspirovaného interiéru. Jaká jsou pravidla pro volbu barev a kde seženete pěkné doplňky, které budou svěží po celý rok?

Pro interiér inspirovaný přímořskou destinací jsou typické šťavnaté veselé barvy a světlá dřeva. Typickým prvkem je propojení modré a bílé barvy s červeným akcentem, nemusíte se ale bát být trochu odvážnější. Navedou vás barvy moře, které se rozptylují od tyrkysové až po indigo, jako zdroj nápadů může sloužit i samotná pláž. Písková, šedá nebo světle hnědá barva zjemní kontrastní interiér, život mu dodáte pomocí květin (působivé jsou v takto laděném interiéru barvy oliv). Celý prostor samozřejmě otevřete použitím bílé barvy jako základu.

<Path> Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!Zdroj: xxxlutz.cz, javorina.com, ikea.com, matejovsky-povleceni.cz, pixabay.com, homago.cz

Ve výběru materiálů máte ruku volnou, je dobré držet se ale celkové myšlenky přímořského interiéru. Snažíte se navodit atmosféru svěžesti a pohody, materiály by tedy měly konceptuálně korespondovat. Len, bavlna, konopí jsou jasnými textilními favority, jejich lehkost podtrhne kámen, výrazná kresba dřeva nebo akcent kovu.

Zdroj: Jana Hradecká, iStock Podpora

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop