Off grid bydlení aneb Budoucnost bydlení, která spočívá v návratu do minulosti

Posledních pár let se stále častěji objevuje termín „off the grid“ bydlení, což je pojem, který se dá volně přeložit jako „bez připojení“ a představuje bydlení v malých soběstačných domech mimo civilizaci, často uprostřed přírody bez napojení na jakoukoliv inženýrskou síť.

Ačkoliv pořizovací cena takových domečků může být vyšší (záleží na velikosti a vybavení), je nutno počítat s tím, že později ušetříte za náklady na vodu, elektřinu a vytápění. Domečky jsou totiž zcela soběstačné. Díky tomu zároveň oslavují i v současné době tolik opěvovanou ekologickou myšlenku, abychom za sebou jako lidé zanechávali co nejmenší ekologickou stopu. Podobné domy jsou navíc plně mobilní, a tak je kdykoliv můžete převézt kam se vám zlíbí.

Buď cool jako Ben Cristovao a inspiruj se jeho módním stylem3. 11. 2020

Jako bychom se vraceli zpět v čase, kdy napojení na inženýrské sítě nebylo samozřejmostí pro každou domácnost, pro vodu se muselo chodit do studny a suchý záchod posléze sloužil naší zahrádce.

Off grid bydlení vlastně nabízí vše, co někteří z nás znají z dřívějších dob, akorát s použitím nových technologií. Elektřinu vyrábějí solární panely na střeše, záchod má speciální kompostovací efekt a voda se čerpá ze studny či z okolních zdrojů za pomoci čerpadel, případně se sbírá voda dešťová.

Elektřina

K získání elektřiny je nejčastěji používáno zařízení fungující na principu fotovoltaiky – tedy solární panely. Nezřídka se však používají i další obnovitelné zdroje energie jako voda, vítr či geotermální energie. V domečku tak máte vlastní „mini elektrárnu“ pro výrobu potřebné energie. Často se dokonce kombinuje několik způsobů výroby elektřiny, abyste nikdy nezůstali bez „šťávy“.

Voda

V rámci off grid bydlení se používá voda z přírodních zdrojů. Těmi mohou být blízké řeky, jezera a studny. Tato voda je do domu dostávána za pomocí čerpadla a následně prochází filtračním zařízením. Nazmar nesmí přijít ani dešťová voda, která se používá například k zalévání zahrady, ale po filtraci se může použít i na spotřebu obyvatel domu, proto takové domy většinou mají i nějaký systém k jejímu zachycení.

Vlastní jídlo

Někteří lidé se dokonce uchýlili až k takovému extrému, že nemusí chodit ani do obchodu a veškerou stravu jsou schopni vypěstovat sami. Výjimkou tak nejsou vlastní zahrádky s dobrotami, které mohou vyrůst klidně i na střeše.

Chytrá domácnost

Vzhledem k použití nejmodernějších technologií téměř všechny off grid domy plně korespondují s myšlenkou chytrých domácností. Například společnost Haus.me, která dokonce všechny své domy vyrábí za pomocí technologie 3D tisku, umožňuje ovládaní celého domu za pomoci mobilního telefonu – rolety, světla, stroje na výrobu energie, zámky, zkrátka vše máte pod palcem skrze jednu mobilní aplikaci.

Český soběstačný dům

Nejen ve světě, ale i u nás najdeme projekty, které se off grid bydlení usilovně věnují. Jedním z nich je také architektonický projekt Český soběstačný dům, který se zabývá implementováním udržitelnějších technologií mimo jiné i do již zavedených domácností a budov k docílení jejich šetrnějšího provozu. Projekt funguje již od roku 2016 a stojí za ním Pavel Podruh, který nejen za tento projekt, ale i za další vývojářskou práci, mezi kterou patří například vývoj bateriového úložiště, dostal ocenění Manažer roku 2017, Cenu OSN za společenskou odpovědnost či European Sustainable Energy Award 2018 (nejvyšší ocenění Evropské komise, kategorie: inovace v energetice). V roce 2019 navíc převzal v Japonsku významné mezinárodní ocenění The Outstanding Young Person.

První takový dům je po čtyřech letech studií a práce momentálně ve výstavbě: „Šetrný dům, který žije v symbióze s přírodou. Vyrobí si veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Přesně takový koncept domu jsme poslední 4 roky připravovali a první z nich nyní začali skutečně stavět. A abychom si to neulehčovali, našli jsme si místo, které nemá vůbec žádné inženýrské sítě, takže to fakt musí fungovat. Buď jsme měli štěstí nebo jsme spíš každého utahali naivním entuziasmem. Ať už to bylo jakkoliv, podařilo se nám posbírat tým opravdu špičkových odborníků z akademické i soukromé sféry a s nimi jsme celý dům připravili po technické a stavební stránce. Návštěvu v tomto domě si nakonec bude moci vyzkoušet úplně každý, a navíc jeho plány po dokončení zdarma zveřejníme jako manuál pro kohokoliv dalšího. Dílčí řešení se budou určitě dát využít k rekonstrukcím i novostavbám v normálně "připojené" zástavbě, a to bylo přesně naším cílem od začátku. Sdílet zkušenosti a nápady.“

Pozadu nejsou ani naši sousedi na Slovensku, také zde vznikl zajímavý projekt mini off grid domečku, který si s sebou můžete vozit na cesty. Psali jsme o něm zde.

Citron, zpěv či kostka ledu. Přesně to postačí k uklidnění každému, kdo cítí stres a paniku19. 11. 2020

Nejen bydlení, ale i skvělá dovolená

Malé soběstačné domy uprostřed přírody nejsou oblíbené jen k bydlení, ale postupně se jich čím dál tím více objevuje i pro rekreační účely. Pokud si tedy podobný způsob bydlení chcete osahat jen na zkoušku, máte několik možností. Stačí si do vyhledávače zadat „off grid holiday“ a uvidíte, kolik možností k vycestování po celém světě se vám naskytne. Získáte tak jedinečnou možnost být v dokonalém spojení s přírodou bez připojení nejen k inženýrským, ale hlavně i internetovým sítím a můžete si tak vychutnat i dokonalý digitální detox, který vás dobije potřebnou energií.

Zdroj: iStock, Český soběstačný dům, Haus.me