Aktuální interiérové trendy, které z vašeho domova učiní poklad

Není žádným tajemstvím, že interiér našeho bytu odráží, jací jsme. Sběratelé umění, cestovatelé, minimalisté, hudebníci, milovníci jídla nebo květin. Interiéry dotváří naši identitu. Jak do toho všeho zapadá styl a trend? A co to vlastně je?

Povaha trendu je velmi proměnlivá a nic ji nedrží na jednom místě. V závislosti na vývoji technologií vznikají nové materiály, podle nich nové preference a podle preferencí i nové styly.

Nerozumějme ale trendu jako měřítku správnosti. Může nám pomoci lépe se orientovat v dnešní široké nabídce, jediná jeho nejsprávnější a nejudržitelnější podoba je ale jen opravdovost, originalita a osobitost.

Unikátní bydlení pro všechny, kdo myslí na budoucnost, nabízí nadstandardní služby i příležitosti k podnikání15. 10. 2020

Při volbě zařízení vlastního interiéru bychom vždy měli začít u sebe – co rádi děláme ve volném čase? Co nás baví? Jak se v budoucím interiéru chceme cítit, co v něm hodláme dělat a co od něj očekáváme?

Pro funkční interiér je zásadní uvědomit si, že styl, který se nám líbí, by měl prostupovat celým prostorem. Nemusíme kopírovat místnost po místnosti, stejné prvky by se ale měly potkávat například v materiálech, zvolených barvách i dekoracích.

Jaké aktuální trendy hýbou světem interiérového designu nyní? Níže najdete jejich výčet dle Jany Hradecké ze školy interiérového designu Intermezzo.

Natural neboli přírodní styl

Dlouhodobou stálicí je natural styl, který vyznává přírodní barvy, tzv. neutrály, a přírodní materiály. Můžeme ho zvolit buď v uhlazenější a elegantnější variantě nebo v jeho drsné a rurální verzi. Pro svou různorodost je vhodný pro jakýkoli prostor od dětského pokoje po firemní kancelář, protože jeho barvy jsou oku lahodící a materiály příjemné.

Natural styl má velkou výhodu v nadčasovosti – jeho podoba nenudí ani po několika letech, naopak se stává aktuálnější, vzhledem k obecné světové inklinaci k ekologii a udržitelnosti.

Barevnost přírodního stylu není náročná, pohybuje se v jemných neutrálech od bílé přes cappuccino až po tmavý dub. Nespletete se, inspirujete-li se přímo u zdroje – tedy v lese. Barvy kmenů, posekaného dřeva, mechu, jehličí na zemi nebo podzimního listí jsou skvělým základem, na kterém vybudujete sladěný a celistvý interiér.

Pokud se rozhodujete nad materiály, opět vám napoví příroda – to, co se v ní běžně nachází, je ta správná volba. Dřevo volte jak lehce upravené, tak v jeho syrové podobě, nebojte se ani zakomponování kamene nebo cihly. Samozřejmostí je použití textilních materiálů jako vlna, bavlna či hedvábí, skvěle bude vypadat i kůže.

Industriální styl

Industriální design je jedním z novodobých velice oblíbených stylů, které se objevují především v kavárnách a restauracích, nalézt jej ale můžeme i v moderních bytech. Jaké jsou zásady při tvorbě interiéru s industriálním nádechem?

Loftové bydlení vzniklo v New Yorku na konci 60. let, kdy umělci čerpali nápady i samotné kousky z továrních hal, skladů a kotelen. S jejich pomocí si vytvářeli i vlastní ateliérové bydlení. Základními pojícími prvky industriálního interiéru tak jsou materiály běžně v těchto prostorách k nalezení – beton, železo, ocel, hliník nebo drátosklo. Vše by mělo být ideálně v syrové a nezpracované podobě. Nahraďte nudné stropní světlo několika rozvěšenými nekrytými žárovkami a uvidíte, že hned interiér dostane nový ráz.

Nemusíte se bát ani „omšelosti“, do industriálního interiéru klidně zakomponujte starou komodu z půdy nebo nahraďte odkládací stolek velkým špalkem. S knihami nebo květinami v pěkné netradiční váze bude kus dřeva vypadat skvěle.

Berte v úvahu prostor, se kterým pracujete a vězte, že méně je v tomto případě více. Pokud budete mít police plné „tematických“ dekorací, interiér bude působit méně věrohodně, než když na ni postavíte jeden pěkný kousek a pár knih. Chlad, který možná někomu industriální styl připomíná, není potřeba „oteplovat“ zbytečnostmi, vyváženosti dosáhnete právě kombinacemi textur, materiálů a přírodních prvků.

Od industriálu k high tech stylu

Tento styl původně vychází ze stylu industriálního, ve kterém se v interiéru nechávají vyniknout konstrukční prvky, technická zařízení, spojovací materiály i všechny druhy kloubů a nýtů. V současné době se však high tech styl více méně přelévá do futuristického stylu a všechny viditelné konstrukce, spoje a dráty se nahrazují bezdrátovými technologiemi a nejnovějšími inteligentními materiály.

Někomu může prohlídka high tech interiéru připadat jako výlet na vesmírné lodi, je tomu tak především díky lesklým prosvíceným materiálům, plochám bez spár a spojů, minimalistickému designu a inteligentním zařízením respektujícím životní rytmus obyvatel. Hromadné bezdrátové propojení interiérových zařízení je dokonce předpokládané – lampa napojená na obyvatelův budík, kávovar na lampu, samozavlažování květin na kávovar apod.

High tech styl je také zajímavou výjimkou v použití materiálů. V high tech interiéru se totiž téměř nesetkáte s textilem. Záclony i závěsy většinou chybí, stejně je tomu s polštářky, koberci a dalšími lapači prachu. Obyvatelé se spokojují s textilem jen tam, kde je to absolutně nutné, jako třeba u ručníků nebo povlečení.

Nábytek do high tech interiéru by se dal popsat pár slovy: funkční, praktický, konstrukčně jednoduchý, přehledný. Designéři pro high tech interiéry nábytkem šetří, umisťují ho jen tam, kde je opravdu nutně potřeba,a kde může plnit ještě další funkci nebo se transformovat.

Vintage styl

Pozor – vintage nerovná se retro! Na první pohled může být vintage podobný např. i industriálu, retru, eklekticismu nebo shabby chic, ani jedním však není. Tyto styly z vintage pramení nebo si od něj něco půjčují, jdou si však svou vlastní stylovou cestou. Na rozdíl od retra neodkazuje vintage na konkrétní historické období, využívá historického nábytku ve své stávající podobě (tedy nezrestaurovaného) a naopak ze „zubu času“ dělá přednost. Ostatní styly buď šetří dekorem (industriál), využívají umělé patiny (shabby chic), nebo kopírují dobové materiály (retro), vintage je v tomto směru velmi svobodný.

Vintage styl se začal přirozeně objevovat v některých domácnostech již v druhé polovině 20. století, opravdu populárním se ale stal až s novým miléniem. Po zkušenosti se sériovou výrobou umělecky bezduchých předmětů lidé začali toužit po originálních kouscích, které jsou z kvalitních materiálů a jejichž řemeslné zpracování je na vysoké úrovni.

Není náhoda, že vintage styl často naleznete v domácnostech výtvarníků, designérů či jinak umělecky založených osob – vintage je nejvíce oblíbený tam, kde se pátrá po původu jednotlivých kousků a po jejich příběhu. Tento styl se tvoří dlouho, přirozeně, s láskou ke starým věcem, k jejich zpracování, eleganci a také zašlosti.

Glamour

Slovo glamour je synonymem luxusního vzhledu, lesků a barev zlaté, černé, modré, zelené nebo rubínové. Jeho estetika stojí na pomezí kýče, vytváří silné kontrasty a jasně se vyjadřuje. Interiér ve stylu glamour nenechá nikoho chladným, po vlně stříbrné se do popředí dostává zlatá barva, kromě té jsou aktuální lesklé a zářivé povrchy, které budí dojem rafinované elegance a luxusu.

Cítíte-li se odvážně a na dekorační předměty si nepotrpíte, tapetujte, nebo použijte váleček se vzorem. Vzor či barvu tapet nemusíte nutně ladit s okolním dekorem, naopak kontrast vnese do interieru požadovanou energii.

Abyste se vyvarovali „skanzenovosti“, použijte překvapivý prvek, např. netradiční křeslo punkového vzhledu. Prostor bude působit současně a svěže, vyhnete se dojmu cukrářského interiéru a rozhodně zvednete vlnu zájmu.

Samozřejmě se nebojte používat dekorační polštářky, květiny (kromě těch živých můžete zainvestovat i do kvalitních umělých, prodávají se v hedvábném provedení a vypadají skvěle), jednoduché i zdobené vázy, zrcadla se zajímavým rámováním apod. Jako působivá dekorace poslouží i vystavený podnos s parfémy nebo stoh knih.

Chlupy dělají chlapy. Jen jeden typ mužského ochlupení je ale skutečně sexy – zaměřte se na něj a zvyšte svou atraktivitu20. 10. 2020

Eklektický interiér s vintage, natural a glamour prvky neboli tzv. boho styl

Jeho barevnosti ani kombinacím se nekladou meze, výsledek asociuje optimistickou vitalitu alternativní kultury a vytváří obraz bohémského stylu života. Patrný je vliv umění – prolíná se staré s novým, lesklé s ošuntělým, hodnotné s kýčovitým. Je to styl pro odvážné s názorem a se smyslem pro rovnováhu. Zdánlivá nahodilost interiéru je často dobře promyšleným konceptem a každá maličkost má důvod svého umístění. Eklektický interiér se pořád vyvíjí, roste a mění.

Podstata eklektických prostorů je různorodost, povolené je všechno. Základem je dobrý vkus a cit pro kompozici kontrastních prvků. Odvážnost v kombinování na první pohled nehodících se prvků je klíčem, se správnou mírou se docílí úžasného výsledku. Takový interiér není pro každého, ale obývací pokoj v tomto stylu dokonale odrazí výjimečnost právě jeho obyvatele.

Bohémský styl vytrhává charakteristické prvky určitého stylu z jeho původního kontextu a zasazuje ho do vlastního prostředí s moderními prvky. Kombinuje často i protikladné styly, napodobuje tvary historického nábytku, ale v novém pojetí a vyhotovení a kombinuje je se skutečnými historickými poklady.

Zdroj: Intermezzo, iStock