Trendy svítidla, která oživí interiér a podtrhnou atmosféru vašeho domova

Budiž světlo! Osvětlení interiéru nemusí nutně znamenat obyčejnou žárovku instalovanou v nevzhledném stropním svítidle. I v rámci osvětlení můžeme sledovat různé trendy, které se s časem a s příchodem nových technologií proměňují.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: iStock, Archiv společností / Podpora / 1. 2. 2020

Trh interiérových svítidel dnes nabízí nepřeberné množství zajímavých kousků, které vám doslova učarují. Osvětlení je zároveň ústředním prvkem vašeho interiéru, díky kterému můžete doladit atmosféru domova přesně podle vašeho přání.

12. 2. 2020Od snowboardingu přes bojová umění až k Eurovizi. Tak šel čas s Benem Cristovaem

Hra se světlem dokáže prostor zvětšit, zmenšit a skvěle doladit, aby k sobě vše sedělo. Osvětlení je složitá věda, v rámci které se musí brát v potaz, že to, co funguje například v obývacím pokoji, nemusí fungovat v kuchyni a dalších částech domu či bytu.

Stejně jako ostatní technologie se i osvětlení domácností neustále vyvíjí. Ihned, jakmile výrobci přicházejí s pokročilými svítidly a žárovkami, majitelé domů je začleňují do svých interiérů. Chutě i preference se mění v závislosti na představách každého z nás. Ovšem osvětlení je skutečná „věda“, a tak vůbec není od věci pozvat si na poradu odborníky. Síla světla, ale i jeho intenzita dokonce ovlivňuje naši energii nejen přes den, ale i v noci a dokonalé osvětlení muže mít pozitivní dopad na naši produktivitu a psychiku celkově.

Chytrá domácnost

Aktuálnímu trendu chytrých domácností se začalo přizpůsobovat i osvětlení. Kdykoliv se vám zachce, můžete si upravit intenzitu světla a tím zvýraznit útulnost vašeho domova. Když bude potřeba, můžete změnit jeho barvu a navodit tím příjemnou atmosféru. To vše z pohodlí vašeho gauče či postele, aniž byste se museli hnout a omezovat se jen na vypínač ve zdi. Řeč je o chytrém osvětlení, které se dnes ovládá za pomoci speciálních ovladačů, mobilních telefonů, ale i hlasu.

Jeden z nejvychytanějších systémů chytrého osvětlení momentálně nabízí EGLO Connect. Chytré žárovky jsou dodávány s dálkovým ovládáním, ale jejich funkce můžete ovládat i prostřednictvím svého tabletu či mobilního telefonu skrze bezplatné aplikace. K dispozici získáte až 16 milionů barev a volitelnou teplotu bílé.

Skleněné osvětlení

K nejžhavějším trendům patří i skleněné osvětlení, které na trhu můžeme vidět již pěknou řádku let, v poslední době však jeho obliba neustále roste. Nabídne široký výběr druhů od retro žárovek v maximalistických velikostech až po malá skleněná stínítka vybavená jen LED čipy. Ty mohou být seskupeny do nepřehlédnutelných módních lustrů. Výhodou skleněných světel je jejich schopnost začlenit se do interiérů všech možných stylů.

Osvětlení à la hipster

Dalším zajímavým trendem jsou tzv. vintage či hipster osvětlení, která se vyznačují svou surovostí a jednoduchostí. Často se jedná jen o dlouhý kabel, který má na konci holou žárovku bez jakéhokoliv stínítka. V interiéru tato světla vypadají velmi zajímavě a se stoupající oblibou industriálního vzhledu interiérů roste i obliba tohoto typu osvětlení, se kterým lze vymyslet nespočet možných variant provedení.

Hra se světlem

Stále oblíbenými, zvlášť v prémiových domácnostech, jsou i drahé kameny, které oplývají světelnou vodivostí. Jedním z nejzajímavějších je onyx, který s prvními paprsky slunce rozehrává podmanivou hru světla a stínu. Polodrahokam onyx se může stát zajímavým doplňkem každého interiéru. O jeho překrásných světelných efektech se již kdysi dávno přesvědčil renomovaný architekt Ludwig Mies van der Rohe, který velkou instalaci z onyxu nechal umístit ve známé brněnské vile Tugendhat. Podobné instalace se však čím dál tím častěji objevují i v současných interiérech. Onyx je výjimečný svou jedinečností a těžko na světě najdete dva identické kousky. V čem naprosto vyniká, je propustnost světla. Designéry i umělci proto bývá často využíván tak, aby co nejvíce podtrhl měkkost slunečných paprsků. Často je však podsvícen teplým umělým světlem, které ještě více podtrhne jeho vlastnosti.

Spojení dokonalé funkčnosti a krásného designu

Jako by se s časem vyvíjelo i lidské oko a bylo neustále náročnější na vzhled prvků kolem nás. Díky internetu a dostupnosti všech možných výrobků z celého světa se i Češi naučili daleko více vnímat a ocenit design interiérových doplňků, světla nevyjímaje. Jedny z nejkrásnějších designových kousků prosvětlujících interiéry i exteriéry v různých úhlech nabízí značka Elusia. Ať už máte rádi spíše technický, průmyslový, moderní nebo avantgardní design, z rozmanitého portfolia prestižních značek jako AZzardo, Zumaline, Shilo a dalších si vybere každý. Není nad to, když svou domácnost zútulníte krásným designovým světlem.

20. 2. 2020Cítíte se málo ve stresu? Nevadí! Zvyšte si svou denní dávku nervů zhlédnutím nové bizarní kampaně Balenciaga

Přirozeného světla není nikdy dost

Hovoříme-li o osvětlení interiéru, nejedná se vždy o osvětlení během večera. Důkladně se řeší také přívod přirozeného denního světla do tmavých částí interiéru. Nás například velmi zaujalo řešení této problematiky v prostorném bytě partnerů Karla Janečka a Lilie Khousnoutdinove, kteří se objevili v jednom z vydání našeho magazínu LUI Living. Ti okolo oken měli instalovaná zrcadla, která do interiéru přiváděla ještě více denního světla a vzhledem k bydlení v samotném centru pražského Starého Města se v nich odrážely také okolní památky.

Existují však i další možnosti, jak rozzářit tmavá místa, kam se sluneční svit z oken během dne nedostane. V takovém případě skvěle poslouží světlovody. Zjednodušeně řečeno jde o tubusy, které z vnějšku (většinou ze střechy, stropu či zdi) přivádějí světlo do tmavého místa interiéru. Na délku mohou mít i několik metrů a kromě výhody přívodu denního světla výrazně dokážou ušetřit i náklady na elektřinu. Často se totiž používají v místech, kde nejsou okna, tudíž by se v nich muselo svítit i přes den. I světlovody za poslední roky prošly výrazným vývojem a dnes jsou nabízeny v nejrůznějších designových provedeních.