I pískovec lze proměnit v dokonalé umění, které rozzáří váš interiér. Unikátní skulptury tvoří umělec z Českého ráje

Patříte mezi lidi, kteří se rádi obklopují neobyčejnými věcmi, z nichž čiší energie? Máte rádi styl, umění a neotřelou hru se světlem? Pak vás určitě budou zajímat jedinečně světelné skulptury z pískovce, které vznikají v Česku.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Yakobium / Podpora / 1. 2. 2020

Pojďme se však vrátit úplně na začátek, a to konkrétně do Českého ráje, který už svým názvem dokazuje, že se jedná o jedno z nejbohatších míst, co se přírodních a kulturních památek Česka týče. Bohatá historie tohoto místa je jedinečná, stejně jako hluboce zakořeněná tradice uměleckých řemesel.

26. 2. 2020Hledáte sportovní, stylový a úsporný vůz? Vyzkoušejte nový Opel Corsa

Při návštěvě zdejších skalních měst zůstane každý ještě dlouho poté okouzlen. I místní lidé sem často přicházejí „dobít baterky“ a načerpat novou energii, okolní prostředí však slouží i k dokonalému odpočinku.

Srdcem Českého ráje je město Turnov, odkud pochází Jiří Anděl. Ten dostal skvělý nápad, jak přenést kousek jedinečného prostředí skalních měst do umění a vzdát hold matce přírodě, prokázat lásku ke svému rodišti, pokoru k historii, ale i zdejším tradičním řemeslům, která naštěstí zatím úplně nevymizela.

Jiří Anděl studoval Železnobrodskou sklářskou školu a průmyslový design ve Zlíně. Později se rozhodl, že bude tvořit z pískovce, což je materiál, který je pro jeho domovinu charakteristický. Díky spojení se svým spolužákem ze Zlína – výtvarníkem a dobrým kamarádem Petem Isevem – se začal věnovat jedinečnému projektu.

Oba umělci se tak rozhodli tvořit původní světelné skulptury z pískovce pod značkou YAKOBIUM. Obrovskou inspirací byl pohled na skály Českého ráje při západu slunce. Tento originální jev se jim podařilo kreativně přetvořit ve výrazný interiérový doplněk, který každý domov obohatí zajímavou energií. I když tedy nebydlíte poblíž Českého ráje a nemáte tak možnost pravidelně čerpat energii tohoto prostředí, můžete mít alespoň jeho kousek přímo u vás doma.

Každá YAKOBIUM světelná skulptura je zároveň jedinečným originálem a dva stejné kousky na světě nenajdete. K jejich tvorbě využívají umělci nejnovější technologie, což pro Jiřího, který se živí kreativním navrhováním a prototypovou výrobou v mnoha projektech automobilového, uměleckého a zábavního průmyslu, a Peteho, jenž se věnuje designu v americké nadnárodní společnosti pro vývoj softwaru, není problém. Kromě strojní výroby se však postup zpracování skládá hlavně z ruční řemeslně-výtvarné práce, která zajistí, že je každý kus jedinečným originálem a zachovává si svou duši.

20. 2. 2020Cítíte se málo ve stresu? Nevadí! Zvyšte si svou denní dávku nervů zhlédnutím nové bizarní kampaně Balenciaga

První myšlenka na tvorbu unikátních skulptur se zrodila již v roce 2012 a od té doby uběhlo sedm dlouhých let, během kterých se značka YAKOBIUM vyvíjela až ke své nynější podobě. Z té je patrné, že do ní bylo vloženo srdce. Těžko byste totiž hledali podobnou fascinující dekoraci, která oplývá takovou energií.

„Když jsem tento projekt vymýšlel, byl dlouho tajný. Nevěděli o něm ani moji rodiče. Chtěl jsem přijít opravdu s něčím, co tu ještě nebylo. Ani teď, když už finální produkty spatřily světlo světa, neprozradím úplně všechno,“ uvádí autor nápadu Jiří Anděl. „Zpracování jednotlivých skulptur se skládá jak ze strojní výroby, tak především z ruční řemeslně-výtvarné práce, aby byly vždy originálem a měly svoji duši. Přesný technologický postup ale patří mezi moje know-how,“ uzavírá.