Paříž je nejen město lásky, ale také módy, elegance a francouzského automobilismu

Hlavní město Francie se pravidelně umisťuje na předních příčkách první desítky nejnavštěvovanějších měst světa. Paříž mají lidé ve svých hlavách zakódovanou jako město lásky, elegance a dokonalé módy.

Spolu s Milánem, New Yorkem a Londýnem patří Paříž mezi hlavní světová města módy a stylu. Vše začalo již v 17. století, kdy se trůnu ujal Ludvík XIV., kterému též bylo přezdíváno „král slunce“. Jeho domovem byl královský palác ve Versailles a kromě toho, že ho velmi bavil tanec a je považován za jednoho ze zakladatelů baletu, hodně se také zajímal o módu.

Jak sladit roušku s outfitem: vyvarujte se stejného motivu na kravatě a roušce27. 8. 2020

Právě Ludvík XIV. byl jedním z prvních, kdo Francii v módním oboru proslavil. V tu dobu se jednalo o barokní módu a rozevláté a vzdušné oděvy. Je však nutné odmyslet si veškeré katalogy a brožury. Nikdo si outfity nemohl prohlédnout ani na internetu. Jak se tedy povědomí o módě šířilo? Téměř každý měsíc byly z Francie do celé Evropy posílány figurky s novými módními trendy. Od té doby se celá Evropa snažila módu Ludvíka XIV. kopírovat.

Podobné je to i dnes, kdy známé francouzské značky jako Dior, Cartier, Yves Saint Laurent, Chanel, Louis Vuitton, Lacoste či Balmain šíří svou módu, doplňky a další designové skvosty do celého světa. Dnes už tedy ne za pomocí figurek, ale díky svým kamenným pobočkám, katalogům, módním přehlídkám a tvářím značek.

Stačí se jen podívat k nám do Prahy, kde je Pařížská ulice ukázkovou definicí luxusu a módy a patří mezi jedny z nejdražších ulic nejen v Praze, ale i v celém světě. Najdete zde pobočky téměř všech proslulých francouzských značek.

Módní učení a výchova nové generace

Ve Francii se nachází mnoho prestižních módních škol, kde mohou zájemci studovat módní návrhářství, návrhářství bot, doplňků a šperků, módní fotografii apod. Mezi ty nejznámější patří například Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne či ESMOD. I zde se každoročně rodí mnoho nových nadějných umělců a ti nejlepší vůbec mají šanci prezentovat své kousky po boku světoznámých značek například na pařížském Fashion Weeku, který patří mezi jedny z nejsledovanějších na světě, a spolu s Londýnem, Milánem a New Yorkem taktéž do velké módní čtyřky.

Další ročník se koná od 28. září do 6. října a opět bude probíhat například v prostorech muzea umění Louvre či ve výstavním pavilonu Grand Palais. Opět se zde sejdou módní guru z celého světa a po molech projdou jedni z nejznámějších modelů a modelek.

Kam se vydat na autentické nákupy?

Ačkoliv butiky světoznámých značek jsou nyní k vidění všude po světě, stejně si nakupování nejlépe užijete na místě činu, a to v samotné Paříži. Velká koncentrace obchodů je na Rue de Rivoli, Boulevard St. Michel a St. Germain. Zajímavé obchůdky dýchající francouzskou módou se nalézají také na Rue Moufetard v Latinské čtvrti. Za nákupy se však můžete vydat i na známý boulevard Champs-Élysées.

Chcete-li navštívit opravdu nablýskaný svět módy, který od Paříže očekáváte, je potřeba zajít taktéž k Opeře. Rázem se ocitnete v krásném světě, který je snem každého módního gurmána. Výlohy doslova připomínají umělecká díla a jen příjemná procházka okolo vás uchvátí. Jestli si troufnete na nákup v opravdu luxusním obchodě, rozhodně doporučujeme Fauchon Paris, kde dostanete jen to nejvybranější zboží v nejúžasnějším balení. Poblíž Opery pak najdete jeden z nejprestižnějších obchodních domů Galeries La Fayette, kde kromě módních značek naleznete vybranou nabídku šperků, parfémů, interiérových doplňků, ale také luxusních gurmánských specialit.

V podobném stylu je i nakupování v Printemps na Boulevardu Hausmann, kde se střídají nejznámější jména francouzské módy, ale třeba také známé italské módní značky, jako je Armani, Dolce & Gabbana, Moschino a mnoho jiných.

Nejen móda, ale i automobily

Není to však jen o módě, Francouzi svou preciznost a umění určovat styl a trendy přenášejí i do dalších odvětví, a to nyní nebudeme hovořit o bohaté architektuře, ale například o automobilismu. Vždyť i samotný automobil je pro mnohé synonymem módního doplňku, který by měl přesně reprezentovat naši osobnost a preference.

Kromě klasických značek se ve Francii zrodilo i několik těch prémiových a jednou nedávnou novinkou je značka DS Automobiles, v jejíchž vozech jezdí i samotný prezident Macron. Značka si klade za cíl přenést jedinečné francouzské know-how z oblasti haute couture, módy a luxusu do prostředí automobilů. Co přesně si pod tím můžeme představit?

Použití prvotřídních materiálů, kůží, způsobů prošívání a mnoha dalších detailů, které dohromady tvoří úchvatný celek. Za každým prvkem je skrytý malý příběh. Například proplétání kůže sedaček je inspirováno páskem hodinek Chanel 12, ovládací tlačítka mají tvar krystalů a samotný znak DS Automobiles připomíná šperk.

Unikátní barva karoserie „zlatá byzantin“ je inspirována barvou světel noční Paříže a vypracované interiéry modelu DS 7 nesou názvy dle ikonických míst Paříže: Rivoli (obchodní ulice plná butiků), Bastille, Opéra.

Za zmínku stojí i samotná kultura prodeje v prodejnách DS STORE, jež jsou inspirovány luxusními francouzskými butiky, které se vyznačují tmavým interiérem, omezeným množstvím vystaveného zboží, luxusním sezením, speciálním parfémem a příjemnou hudbou.

Existuje vůbec "plnohodnotný muž"? Co vlastně dělá muže "plnohodnotným"? Ptali jsme se trans muže Jáchyma15. 7. 2020

Smysl pro styl, módu a preciznost se zkrátka Francouzům nezapře, ať už se jedná o kterékoliv odvětví. Ne nadarmo je díky tomu Francie známá po celém světě a je jednou z hlavních zemí, která se trendy nejen řídí, ale kde se trendy především rodí.

Zdroj: Instagram, Paris, DS Podpora